Domov Slovensko Nahnevaní „navrátilci“ zablokovali štátne hranice

Nahnevaní „navrátilci“ zablokovali štátne hranice

0
0

Minulý piatok bol na slovensko‑rakúskej hranici Jarovce – Kittsee rušný. Hraničný priechod tu totiž úplne zablokovali nahnevaní repatrianti, ktorí sa domáhali povinnej karantény v domácej izolácii. To však nebolo možné, pretože štát na ňu ešte nebol pripravený.

Slovensko ako jediná krajina na svete uplatňovala v rámci opatrení proti koronavírusu voči svojim občanom vracajúcim sa zo zahraničia povinnú štátnu karanténu.

Hoci sa v nej podarilo zachytiť niekoľko desiatok prípadov nákazy, verejnosť ju nevnímala príliš pozitívne a preto prišlo rozhodnutie, že ju nahradí domáca karanténa, pričom budú ľudia kontrolovaní pomocou novej aplikácie eKaranténa, malo sa jednať o takzvanú „smart karanténu“.

Chaos na hraniciach

Premiér Igor Matovič oznámil v priebehu minulého týždňa spustenie spomínanej aplikácie na minulý piatok, čím sa teda pre „navrátilcov“ mala aj zrušiť  povinnosť zotrvať v štátnej karanténe.

Problém však bol, že v premiérom avizovanom termíne k spusteniu aplikácie nedošlo, no nedočkaví Slováci sa už vybrali smerom domov. „Doteraz Apple a Google aplikáciu, bohužiaľ, neschválili.

Rovnako platí, že na stránke https://korona.gov.sk, ktorú boli inštruovaní cestovatelia sledovať, zatiaľ stále svieti informácia, že aplikácia ešte nie je spustená,“ informoval Matovič na svojom Facebooku.

Bolo to však až po tom, čo skupina niekoľkých desiatok navrátilcov zablokovala hraničný priechod Jarovce – Kittsee po tom, čo im priamo na ňom bolo oznámené, že ich do domácej karantény práve kvôli nespusteniu aplikácie nepustia a ak chcú vstúpiť na Slovensko, musia ísť do tej štátnej.

„30 ľudí, ktorí odignorovali pravidlá, blokujú tisícky ľudí, ktorí pravidlá dodržujú,“ rozhorčoval sa prostredníctvom sociálnej siete predseda vlády Igor Matovič.

„Za chaos na hraniciach nie je zodpovedný Google ani Apple, ktoré si robia svoju štandardnú prácu, ale vláda, ktorá oznámila ľuďom niečo, čo vôbec nevedela garantovať,“ skritizoval svojho nástupcu expremiér Peter Pellegrini.

Najprv štátna, potom domáca

Jediným riešením, ktoré mohol premiér Matovič protestujúcim a blokujúcim hraničný priechod ponúknuť, bolo, že môžu nastúpiť do štátnej karantény a akonáhle bude aktivovaná aplikácia eKaranténa, budú sa môcť presunúť domov.

Zároveň však ľudí vystríhal, že stále je možné, že aplikáciu Google či Apple neschvália a teda pred cestou na Slovensko majú repatrianti zvážiť aj toto riziko. Napokon však prišiel premiér s iným riešením.

Štát aplikáciu spustil aj bez schválenia Apple a Google, avšak cestovatelia museli podpísať vyhlásenie, že berú na vedomie, že aplikácia nie je schválená a teda preberajú na seba riziko s tým spojené, aké, to nik bližšie nešpecifikoval.

Aplikácia sa však dala stiahnuť len na operačný systém Android, a teda majitelia iPhonov mali smolu.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…