Domov Zdravie Nahraďte preplnenú lekárničku domácou čajovňou

Nahraďte preplnenú lekárničku domácou čajovňou

0
0

Každý má určite v domácnosti vyhradené miesto, ktoré slúži ako lekárnička. Nachádzajú sa v nej voľnopredajné lieky, po ktorých siahneme v prípade najrôznejších zdravotných problémov. Pokiaľ ale chcete ušetriť miesto v domácnosti, a aj svoje telo od chemikálií, stačí desiatky liekov nahradiť niekoľkými bylinkovými čajmi overenými časom.

Čaje sú dôležitou súčasťou pitného režimu. Hoci sa najmä v letných mesiacoch dostávajú do úzadia, zabúdať na ne rozhodne netreba.

Popri klasických ovocných by sme ale mali mať po ruke aj niektoré bylinkové, ktoré sú ľahko dostupné v obyčajných, ale aj v špeciálnych obchodoch s čajmi.

Pri správnom výbere totiž môžete mať doma 15 bylinkových čajov, ktoré pomôžu pri najzrôznejších zdravotných problémoch. Treba ale vedieť, kedy po ktorom siahnuť.

Čajom proti žalúdočným problémom

Jednými z najčastejších zdravotných problémov sú tie žalúdočné. Či už ide o pocity nadúvania, bolesti brucha, hnačky, zápchy, pálenie záhy, na to všetko už moderná medicína pozná účinné lieky.

Už naše staré mamy ale vedeli, že pri takýchto problémoch nie je nutné ísť k lekárovi, a ani do lekárne. Celkom postačia poklady, ktoré nám dáva príroda. Číslom jedna pri žalúdočných problémoch je mäta pieporná.

Čaj z nej vyrobený uľavuje od rôznych problémov tráviaceho traktu. Mäta totiž podporuje tvorbu žalúdočných štiav, pomáha pri hnačke, potláča zvracanie, a tiež uvoľňuje svalstvo čriev.

Jeho výhodou je jeho jednoduchá dostupnosť či už v podobe hotovej zmesi na čaj, ale aj v čerstvej forme, ktorá je jednoznačne účinnejšia.

Ďalším čajom, ktorý pomôže pri žalúdočných problémoch, je čaj z repíka lekárskeho. Repík totiž pomáha pri hnačkách, čistí žlčové cesty, a tiež pomáha rozpúšťať žlčové kamene.

Repíkový čaj okrem toho upokojuje trávenie, pomáha pri nadúvaní, ale aj infekčných ochoreniach tráviaceho traktu. Pri hemeroidoch je zas dobré mať po ruke vždy harmančekový čaj, ktorý sa v takomto prípade aplikuje zvonka aj zvnútra.

Keďže je miesto v domácej čajovej lekárni obmedzený, posledným z kategórie čajov proti žalúdočným problémom je čaj zo zemežlče menšej.

Práve táto rastlina horkastej chuti podporuje vyprázdňovanie žalúdka, priaznivo vplýva na vylučovanie žlče a tráviacich štiav, pomáha upokojiť žalúdok a výborne pomáha pri pálení záhy.

Zatočte s nachladnutím, kašľom či chrípkou

Ani pri nachladnutí, nádche, kašli a chrípke netreba hneď bežať k lekárovi, či do lekárne. Ak nie je stav veľmi vážny, vhodné je najskôr siahnuť po prírodných liečivách v podobe bylinkových čajov.

V prvom rade je tu šípkový čaj, ktorý vyniká nad ostatnými obsahom vitamínu C. Okrem neho v šípkach nájdeme aj vitamíny B1, B2, K, či vitamín P, ktorý ešte účinky vitamínu C zosilňuje.

Šípkový čaj je preto vďaka tomuto zloženiu vhodný pri prevencii pred infekčnými ochoreniami. Siahnuť po ňom však môžete aj ak chrípka už dorazila a vy sa jej potrebujete čím skôr a účinne zbaviť.

Dobre známym čajom, po ktorom mnohí siahnu ako po prvej možnosti v prípade ochorení dýchacích ciest, je zázvorový čaj.

Zázvor totiž pôsobí antibakteriálne, uvoľňuje upchaté dutiny, napomáha pri vylučovaní hlienov, a tiež pomáha pri bolestiach hlavy, ktoré často sprevádzajú chrípku.

V domácej čajovni by chýbať nemala ani zmes túžobníka brestového, o ktorého liečivých účinkoch vedeli už v čase antiky. Dnes dokonca vieme, že túžobník sa  svojimi účinkami môže pokojne rovnať s aspirinom. Pri vysokých horúčkach podporuje potenie a tým efektívne znižuje zvýšenú teplotu.

Aj urologické problémy majú svoje riešenie

Potrápiť a znepríjemniť deň dokážu aj urologické problémy. Pri tých ľahších formách nie je nutné navštíviť lekára. Vtedy je obzvlášť nutné dodržiavať pitný režim.

Ak pitný režim obohatíte o bylinkový čaj zo zlatobyle obyčajnej, spravíte úplne najlepšie. Zlatobyľ totiž pomáha pri ochoreniach obličiek a stimuluje ich činnosť.

Okrem toho tiež pomáha vylučovaniu kyseliny močovej z organizmu, zmierňuje zápaly, či bolesti močového mechúra. Používa sa tiež pri zväčšení prostaty, ale aj pri chorobách semenníkov.

Ďalšou známou bylinkou, ktorú sa v prípade urologických problémov oplatí mať po ruke, je praslička roľná. Čaj z nej pripravený má močopudné účinky, takže dokonale prečisťuje močové cesty a tiež obličky. Takýto čaj je možné použiť aj na sedavé kúpele pri nepríjemnom prechladnutí.

Čaj, ktorý uľaví vašej hlave

S bolesťami hlavy či migrénou si skvele poradí čaj z rimbaby obyčajnej, zvanej tiež králik ružový. Okrem toho je tento zázrak z prírody vhodný aj ako prevencia pred takýmito problémami. Rimbaba totiž rozširuje cievy, vďaka čomu bolesti veľmi rýchlo pominú.

Čaje ako stvorené pre ženy

Aj na gynekologické problémy, akými sú menštruačné bolesti, výtok, menopauza, či bolesti prsníkov príroda vyvinula svoje lieky. V prvom rade je to alchemilka žltozelená, ktorá pomáha pri menštruačných a klimakterických ťažkostiach.

Alchemilka okrem iného pomáha aj pri zotavovaní po pôrode a regenerácii maternice. Čaj z nej by mali užívať najmä tehotné ženy, keďže táto bylinka upevňuje plod a posilňuje väzivo maternice.

Pri návaloch tepla spojených s menopauzou, bolestiach prsníkov, či pri bolestivej menštruácii je zas skvelý čaj zo šalvie lekárskej, ktorá takéto problémy zmierni.

Srdcovník pre zdravé srdce

Srdcovník obyčajný, ako to už z jeho názvu vyplýva, pôsobí upokojujúco na srdce a zmierňuje tep. Práve vďaka týmto účinkom sa oplatí nájsť mu v domácej čajovni miesto.

Každému sa totiž občas stane, že sa dostane do situácie, kedy má pocit, že ide srdce vyskočiť z hrude. Práve vňať zo srdcovníka a čaj z nej pripravený upravuje srdcovú činnosť a používa sa pri liečbe srdcových neuróz.

Upokojte sa čajom

Posledné dve miesta v domácej čajovni by mali patriť čajom, ktoré dokonale upokoja organizmus a pomôžu pri problémoch so spánkom.

Prvou z nich je kamilka, ktorá je známa práve vďaka jej upokojujúcim účinkom. Druhou je medovka, ktorá vo forme čaju pomáha zmierniť úzkosti, zlepšuje pamäť či dokonca lieči depresiu a nespavosť.

puma, foto: depositphotos, shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…