Domov Šport To NAJ od slovenských športovcov na olympiáde

To NAJ od slovenských športovcov na olympiáde

0
0

Dva športové týždne ubehli ako voda a preto je priestor na hodnotenie. Dovolili sme si pre vás pripraviť výber toho najlepšieho a najhoršieho, čo naši športovci predviedli v Južnej Kórei na práve skončených Olympijských hrách v PyeongChangu 2018.

NAJlepšie výkony

1. Anastasia Kuzminová

Fenomenálna biatlonistka opäť naplnila tie najvyššie očakávania a potvrdila, že zrie ako dobré víno. Aj keď v prvých pretekoch na 7,5 kilometra skončila „až“ na 13. priečke, vo všetkých ďalších pretekoch potvrdila, že je to v súčasnosti naša najlepšia zimná športovkyňa a veľkými písmenami sa zapísala do histórie slovenského športu.

Postupne si pripísala na svoje konto 2 strieborné medaily (v stíhacích pretekoch na 10 km a v individuálnych pretekoch na 15 km), prvýkrát vďaka nej zaznela na zimných olympijských hrách slovenská hymna, keď vyhrala preteky s hromadným štartom na 12,5 km, po neúspešnej miešanej štafete, napokon pridala aj 5. miesto v ženskej štafete.

Jediným, aj keď nepodstatným mínusom, pravdepodobne len pre ňu samotnú, je nesplnenie sna o všetkých trafených terčoch v jedných pretekoch.

2. Prvý zápas hokejových reprezentantov

Po prvých piatich minútach zápasu s Olympijskými športovcami z Ruska fanúšikovia na Slovensku vypínali rádia a televízory, keď Slovensko prehrávalo už 0:2, a urobili chybu.

Slovenskí hokejisti sa nezložili a nedopustili výprask na svoj účet. Vzchopili sa a predviedli proti extrémne silnému súperovi nevídaný obrat. Kto nevidel, pripísal to tomu, že Rusi prestali hrať.

Kto však zápas dopozeral, videl, že slovenskí bojovníci išli na doraz svojich síl, makali v obrane a nezľakli sa v útoku. Hokejový turnaj začal pre nás rozprávkovou výhrou 3:2 nad Rusmi, ktorých sme mimochodom ako jediný na celom turnaji porazili.

3. Paulína Fialková

Paulína Fialková bola pod piatimi kruhmi v PyeongChangu po Nasti Kuzminovej najvýraznejšou slovenskou športovkyňou. Hneď v prvých pretekoch (na 7,5 km) sa dostala o dve miesta pred svoju tímovú kolegyňu a skončila na peknej 11. priečke.

Najlepšie umiestnenie v individuálnych súťažiach zaznamenala na 15-km trati, keď skončila piata. Slovensko však chytila za srdce, keď sa po nevydarenej streľbe v miešaných štafetách so slzami v očiach kajala a ospravedlňovala nielen svojim tímovým kolegom, ale aj celému Slovensku.

Toto zaváhanie napravila, keď výborným prvým úsekom v ženskej štafete naštartovala náš tím k skvelému piatemu miestu.

4. Veronika Velez‑Zuzulová

Zjazdárka, ktorá pokorila prírodu. Aj tak sa dá jednoducho okomentovať to, čo v posledných mesiacoch predviedla slovenská lyžiarka. Veronika si v septembri roztrhla krížny väz v kolene, čo je zranenie, ktorého liečenie trvá minimálne 6-8 mesiacov.

Naša lyžiarka však vsadila na francúzsky experiment a po doposiaľ neodhalenom spôsobe liečenia sa senzačne stihla dať doporiadku ešte pred olympiádou. Kto čakal, že Veronika ponesie vlajku a len tak sa spustí olympijským svahom, mýlil sa.

V slalome skončila ďaleko v prvej polke štartovacej listiny. Zo 76 pretekárok obsadila skvelé 17. miesto. Veroniku Velez‑Zuzulovú sme k najlepším výkonom našich športovcov zaradili preto, že to čo v posledných mesiacoch dokázala, je neuveriteľné.

Napokon nám ostáva jej len poďakovať za to, ako počas celej svojej kariéry reprezentovala našu krajinu. Veronika totiž potvrdila, že olympijské vystúpenie bolo posledným v jej kariére.

5. Nicole Rajičová

V tradične tvrdej konkurencii sa nestratila slovenská krasokorčuliarka Nicole Rajičová, ktorá zlepšila svoje umiestnenie spred 4 rokov až o 10 priečok a v PyeongChangu sa prebojovala do najlepšej pätnástky.

Po krátkom programe bola 13., o málinko horšie hodnotenie voľnej jazdy oproti ostatným súperkám pre ňu napokon znamenalo pokles na celkovo 14. priečku. Nicole je však veľmi perspektívnou krasokorčuliarkou, ktorá v budúcnosti ešte môže na veľkých podujatiach miešať karty.

NAJväčšie sklamania

1. Hokejisti SR

Hoci slovenskí hokejisti porazili olympijských víťazov v ich prvom vystúpení v PyeongChangu, celkovo hodnotíme ich vystúpenie ako sklamanie.

Štvrté miesto v skupine by nám na majstrovstvách sveta stačilo tak akurát na boje o udržanie sa v A‑ kategórii a to je dozaista priestor, v ktorom našich reprezentantov fanúšikovia nechcú vidieť.

Celá situácia okolo slovenského hokeja je o to horšia, že keby hráči hrajúci v NHL posilnili jednotlivé národné výbery, zatiaľ čo sila ostatných tímov by rapídne vzrástla, ten slovenský by zas až tak neposilnil. V NHL máme čoraz menej hokejistov a aj tí, čo tam dnes sú, sa len veľmi ťažko presadzujú.

2. Zjazdári

Slovenskí zjazdári nám veľa radosti nepripravili. Adam Žampa nedokázal naviazať na skvelé 5. a 6. miesto z predchádzajúcich hier v Soči a v tímovej súťaži, v ktorej sme vicemajstrami sveta, sme nedokázali prejsť ani prvým kolom.

Výsledky našich zjazdárov, ktorých sme museli po každých pretekoch hľadať v spodnej časti rebríčka, prípadne medzi pretekármi, ktorí trať nedokončili, určite nesplnili očakávanie fanúšikov, ale pravdepodobne ani svoje a svojich tímov.

3. Petra Vlhová

Naša zjazdárka, ktorá inak v tejto sezóne dosahuje dobré výsledky, išla do PyeongChangu s veľkými ambíciami a veľa od nej očakávala aj odborná verejnosť, či laickí fanúšikovia.

Bohužiaľ, napriek tomu, že si Petra brala (nepochopiteľne) do Južnej Kórei viac ako 700 kilogramov batožiny, čím sa sama pochválila (medzi tým aj bežiaci pás, či masážne stoly), na svahu rozhodne nevyzerala ako adeptka na medaily.

Jediným svetlejším bodom jej vystúpenia bol slalom v severskej kombinácii, kde dosiahla druhý najlepší čas a celkovo skončila piata. V ostatných pretekoch skončila ďaleko za svoje možnosti.

V prospech Petry hovorí to, že stále má ešte len 22 rokov a ak bude naďalej pilne pracovať a menej sa sústrediť na svoju batožinu, môžeme od nej v budúcnosti nejakú tú olympijskú medailu očakávať.

4. Miešaná biatlonová štafeta

Od našej štafety sa v pretekoch na 2 x 6 a 2 x 7,5 kilometra očakávalo veľa. Dokonca bola štvorica našich najlepších biatlonistov odhodlaná pobiť sa o pódiové umiestnenie.

Bohužiaľ ich sen sa rozplynul hneď na prvom úseku, kde Paulína Fialková absolútne nezvládla streľbu a neumožnila mužským kolegom sa na trať ani pozrieť.

Štafeta bola stiahnutá z pretekov na druhom úseku. Ťažko povedať, či si Paulína vôbec pamätá na podobné zaváhanie. Na to olympijské asi tak skoro nezabudne, aj keď klobúk dole pred tým, ako rýchlo sa z tohto neúspechu dokázala oklepať a už o dva dni dosiahnuť so ženskou štafetou skvelý výsledok.

Rozhovor Paulíny Fialkovej po pokazenej štafete.

Ako sa osobnosti Paulíny Fialkovej zastali, si môžete prečítať TU.

5. Biatlonisti

Slovenskí biatlonisti najviac zaujali, bohužiaľ v negatívnom zmysle slova, na individuálnom preteku na 20 kilometrov. Traja zo štyroch totiž uzatvárali svorne štartovú listinu.

Obsadiť posledné tri priečky, to sa pravdepodobne nepodarilo v žiadnej inej disciplíne žiadnej inej krajine. A presne podľa toho sme si za to vyslúžili aj svoju minútku „slávy“ v zahraničných médiách. Naši chlapci sa pravdepodobne až príliš držali hesla „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa“.

Tomáš Hasilla

Kde sú slovenské „talenty“?

Ostatných športovcov, ktorí reprezentovali našu krajinu na zimných OH v PyeongChangu, nemôžeme radiť ani ku sklamaniam, pretože sa od nich veľké výsledky neočakávali, ale ani k úspechom, pretože bohužiaľ nedokázali vystúpiť zo svojho tieňa.

Napriek možno priveľkej kritike v tomto článku, si dovoľujeme upresniť, že jeho cieľom nie je nezmyselne kritizovať či urážať. Celá redakcia nášho týždenníka si váži všetkých športovcov, ktorí Slovensko reprezentujú v akomkoľvek športe a na akomkoľvek podujatí.

Naším cieľom bolo poukázať a pripomenúť, čo sme mohli za posledné dva týždne zažiť – radosti aj sklamania. Pravdupovediac, hľadať na Olympijských hrách v PyeongChangu 2018 úspechy bolo o čosi ťažšie ako vybrať najväčšie sklamania, a to išlo o olympiádu, od ktorej sme si sľubovali veľký počet medailí.

Anastasia Kuzminová v cieli pretekov na 12,5 km s hromadným štartom.

Tie napokon prišli len od Nasti Kuzminovej, ktorá, hoci ju považujeme za svoju, je predsa len ruskou rodáčkou. Suma sumárum – slovenskí odchovanci na olympiáde nebodovali.

A to si treba priznať. Vo výchove talentov máme poriadne rezervy, a to takmer vo všetkých športoch. V súvislosti s neúspechmi, ale aj úspechmi sa u nás neustále hovorí o peniazoch.

Áno, pre prípravu športovcov sú nesmierne potrebné. Avšak nie je to len o tom. Veď za obdobných podmienok vyrastali na Slovensku aj Peter Sagan, Dominika Cibulková, Matej Tóth či Marek Hamšík.

Hlavný dôvod, prečo v drvivej väčšine športov nevieme vychovávať olympijských víťazov, treba hľadať úplne inde.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…