Domov História Najdlhšie žijúca a vládnuca panovníčka Spojeného kráľovstva

Najdlhšie žijúca a vládnuca panovníčka Spojeného kráľovstva

0
0

Alžbeta II. je jednou z najuznávanejších a najrešpektovanejších osobností nielen na britských ostrovoch a teritóriách Spojeného kráľovstva, ale aj na celom svete. Na tróne tejto silnej krajiny sedí neuveriteľných 68 rokov, čo z nej robí najdlhšie žijúcu a vládnucu panovníčku v dejinách Spojeného kráľovstva.

Dvadsiateho decembra 2007 sa britská kráľovná Alžbeta II. stala najstarším panovníkom v histórii britskej monarchie. 9. septembra 2015 sa zas stala najdlhšie vládnucim monarchom tejto krajiny.

V oboch prípadoch prekonala svoju praprastarú mamu Viktóriu, ktorá zomrela vo veku 81 rokov a na tróne strávila 63 rokov. 13. októbra 2016 sa po smrti thajského kráľa dokonca stala najdlhšie vládnucou panovníčkou na celom svete.

Dynastia Windsorovcov

Alžbeta II. pochádza z kráľovskej dynastie Windsorovcov. História tohto panovníckeho rodu siaha ku hannoverskej vetve kráľovnej Viktórie. Pôvodný názov Windsorovcov znel Saxe-Coburg-Gotha, teda sasko-kobursko-gothajská dynastia.

Kvôli nemeckému pôvodu tohto mena a vtedajšej protinemeckej orientácii počas prvej svetovej vojny sa dynastia premenovala na Windsor. Alžbeta II. je piatym členom tejto kráľovskej rodiny na tróne krajiny.

Život kráľovnej

Ešte pred samotným nástupom na trón pomáhala občanom Británie, najmä počas druhej svetovej vojny. V roku 1947 uzavrela vtedy ako princezná manželstvo s princom Philipom, vojvodom z Edinburghu.

Už v novembri 1948 mu porodila prvého syna, princa Charlesa. O dva roky neskôr sa im narodila dcéra Anne. Na trón nastúpila vo veku 25 rokov po smrti svojho otca Juraja VI.

Jej korunovácia v roku 1953 bola ostro sledovanou udalosťou. Vďaka televíznemu prenosu mohlo túto veľkolepú chvíľu s novou kráľovnou prežiť až 20 miliónov Britov.

V roku 1960 sa kráľovnej narodilo tretie dieťa a druhý syn Andrew. O štyri roky neskôr už kráľovná porodila posledné dieťa, syna Edwarda. V roku 2002 sa uskutočnili veľké oslavy pri príležitosti 50. výročia jej vládnutia.

V roku 2012 oslávila diamantové jubileum, teda 60 rokov od jej nástupu na trón. Napriek veku 92 rokov si plní svoje kráľovské povinnosti a ako sama povedala odstúpiť zatiaľ nemieni.

Kto bude ďalší?

Na britský trón sa ani jeden z kráľovniných nástupcov nehrnie. Podľa pravidiel by sa jej nástupcom mal stať jej prvorodený syn princ Charles. Ďalším v poradí je vnuk princ William a jeho traja potomkovia.

Šiestym v poradí by mal byť princ Harry, ktorý sa však začiatkom tohto roka zriekol svojej úlohy v kráľovskej rodine.

Zaujímavosti o kráľovnej

Počas 68 rokov panovania kráľovnej Alžbety II. sa na premiérskej stoličke doposiaľ vystriedalo 14 predsedov vlády, od Winstona Churchilla až po Borisa Johnsona.

Úrad kráľovnej vyžaduje neustále cestovanie a reprezentáciu Británie vo viacerých krajinách. Zaujímavosťou je, že na hraničných kontrolách kráľovná nemusí vyťahovať pas, pretože žiadny nemá.

Pas sa totiž vydáva pod hlavičkou veličenstva, čo by teda znamenalo, že si ho vydá sama pre seba. Ostatní členovia kráľovskej rodiny však toto privilégium nemajú.

To, že ide o jednu z najznámejších svetových osobností dokazuje aj fakt, že jej postava bola zobrazená už v takmer stovke filmov.

Niet teda pochýb, že kráľovná Alžbeta II. sa zapísala navždy do histórie nielen Veľkej Británie. Svet s údivom sleduje jej život a obdivuje jej vitálnosť aj napriek vysokému veku.

puma, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Skryté talenty známych ľudí, ktorým nebudete veriť

Každý človek má na niečo talent. Rovnako to platí aj o známych ľuďoch. Tí majú popri talen…