Domov Slovensko Najdôležitejšie udalosti a výzvy roka 2021

Najdôležitejšie udalosti a výzvy roka 2021

0
0

Rok 2020 bol jedným z najťažších od druhej svetovej vojny pre Slovensko, ale i svet. Bohužiaľ, jeho odchodom problémy, ktorým sme museli v uplynulých mesiacoch čeliť, nezmizli. Mnohé sa prenášajú aj do roku nového, no s novým rokom prichádza nová nádej, že týmto problémom budeme vedieť úspešne čeliť. Pozrime sa preto na to, aké výzvy a dôležité udalosti nás v roku 2021 čakajú.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: TOP udalosti roka 2020

Vakcinácia proti COVID-19

Ako sa ukazuje aj v prvých týždňoch nového roka, pandémia koronavírusu nás bude trápiť ešte aj v roku 2021. Významné nárasty nakazených po vianočných sviatkoch a vítaní nového roka hlásia zo všetkých kútov sveta.

Dobrou správou však je, že ešte koncom roka 2020 sa začalo s očkovaním novými vakcínami. Na trhu ich je aktuálne viacero a európske krajiny, vrátane Slovenska, predpokladajú, že po tom, čo budú zaočkované zložky krízového manažmentu, zdravotníci a najohrozenejšie skupiny obyvateľstva, už od jari by mali postupne dostať vakcínu všetci ľudia, ktorí o ňu prejavia záujem.

Ekonomická kríza

V prípade, že bude vakcinácia proti COVIDu úspešná a zažehná zdravotnú krízu, ktorá sa v úvode minulého roka naplno rozhorela v celom svete, čaká Slovensko i svet ďalšia výzva.

Ekonomické dôsledky, ktoré spôsobili prijímané opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu, zanechali množstvo ľudí bez práce. Nízke až takmer nulové príjmy firiem budú mať dopad aj na daňový príjem štátnych rozpočtov, ktoré budú navyše musieť pomôcť obyvateľom a firmám ekonomicky sa opäť postaviť na nohy.

V tomto smere si Slovensko najviac sľubuje od Plánu obnovy Európskej únie, z ktorého môže naša krajina čerpať takmer 6 miliárd eur. Ministerstvo financií predstavilo v decembri hlavné priority plánu, ktorými sú Zelené Slovensko (1 900 mil. €),

Lepšie vzdelanie pre každého (850 mil. €), Konkurencieschopné a inovatívne Slovensko (700 mil. €), Zdravý život pre každého (1 450 mil. €), Efektívny štát a digitalizácia (945 mil. €). Finálny plán by malo Slovensko predložiť Európskej komisii do konca apríla.

Inaugurácia Joea Bidena

Ešte v januári dôjde v Bielom dome vo Washingtone k veľkej zmene. Po tom, čo demokrat Joe Biden ovládol novembrové prezidentské voľby v USA, bude 20. januára slávnostne inaugurovaný do funkcie prezidenta Spojených štátov amerických.

Na inaugurácii sa však nezúčastní dosluhujúci prezident. Donald Trump sa stále nevie zmieriť s porážkou vo voľbách, ktorú odmieta uznať kvôli tomu, že voľby mali byť podľa neho zmanipulované.

Za svoje výroky na sociálnych sieťach, ktoré podnecovali k násiliu, si dokonca vyslúžil zrušenie svojho účtu na sieti Twitter, cez ktorú najčastejšie so svojimi podporovateľmi komunikoval.

Jeho vláda tak končí veľmi neslávne, okrem porážky vo voľbách sa s ním bude spájať aj bezprecedentné obsadenie Kapitolu jeho prívržencami, kde pri stretoch s bezpečnostnými zložkami prišli o život 5 ľudia.

Pripomeňme len, že Biden získal vo voľbách 81 miliónov hlasov, čo je najviac v histórii amerických prezidentských volieb (Trump 74 miliónov), a do funkcie prezidenta ho potvrdilo 306 hlasov v Zbore voliteľov (Trumpa 232). Funkcie prezidenta USA sa ujme po boku svojej viceprezidentky Kamaly Harrisovej (ako prvej ženy v tomto úrade).

Voľba Prezidenta Policajného zboru

Koniec roka 2020 sa niesol v znamení zatýkania známych osobností, vrátane dvoch posledných policajných prezidentov. Tibor GašparMilan Lučanský boli väzobne stíhaní z viacerých trestných činov. Druhý menovaný sa už spravodlivého súdu nedočká, keďže si vo väzbe údajne siahol na život.

Okolo celej udalosti sa vynára mnoho otáznikov a aktuálne prebieha šetrenie toho, čo sa vlastne za múrmi prešovskej väznice stalo. Faktom však ostáva, že po odchode Lučanského z funkcie prezidenta Policajného zboru v lete minulého roka, je táto stolička prázdna.

Políciu dočasne vedie Peter Kovařík, a práve v najbližších týždňoch by sa tento post mal obsadiť riadne zvoleným kandidátom. Do výberového konania sa prihlásili štyria kandidáti, pričom však dvaja nesplnili podmienky.

Najbližšie štyri roky tak bude viesť slovenskú políciu jeden z dvojice už spomenutý Peter Kovařík alebo veliteľ útvaru osobitného určenia Prezídia PZ Štefan Hamran.

Voľba špeciálneho prokurátora

Začiatkom roka, možno už vo februári, by sme sa mali dozvedieť aj meno nového špeciálneho prokurátora. Tento post sa uvoľnil po tom, čo bol dnes už bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik obvinený z viacerých trestných činov a z postu odstúpil.

Poslanci NR SR budú vyberať zo štyroch kandidátov. Okrem prokurátorov Peter Kysel, Ján Šanta a Vasiľ Špirko, kandiduje aj bývalý minister spravodlivosti či vnútra Daniel Lipšic, ktorému kandidatúru umožnila minulý rok schválená a opozíciou kritizovaná novela zákona o prokuratúre.

Na základe nej sa o post generálneho či špeciálneho prokurátora môžu uchádzať aj neprokurátori. Novela dostala príznačný názov Lex Lipšic a opozícia predpokladá, že práve bývalý politik bude koalíciou zvolený za špeciálneho prokurátora.

EÚ ma zrušiť striedanie letného a zimného času

Už tento rok sme si mali hodinky posúvať poslednýkrát, a to v októbri. Od tohto momentu sa jednotlivé štáty EÚ mali rozhodnúť, ktorý čas, letný či zimný, si ponechajú. Pandémia koronavírusu však minulý rok posunula túto tému do úzadia, a tak sa definitívneho zrušenia v tomto roku pravdepodobne nedočkáme.

Je však možné, že by sa Európska komisia, po tom, čo Európsky parlament už v roku 2019 zrušenie striedania času odhlasoval, mala v tomto roku k problematike vrátiť a definitívne rozhodnúť o poslednom posune ručičiek na hodinkách.

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov

V roku 2021 nás čaká aj sčítanie obyvateľov, domov a bytov. To je naplánované na 6 týždňov v rozmedzí 15. februára až 31. marca. Sčítať sa musí každý, kto má v Slovenskej republike trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt.

Obyvatelia sa majú sčítať elektronicky cez mobilnú aplikáciu alebo na stránke www.scitanie.sk, na kontaktnom mieste alebo pomocou asistenčnej služby. Sčítaním domov a bytov sú poverené obce.

Súd s policajtami vo veci zabitia Georgea Floyda

V minulom roku okrem koronavírusu paralyzovali Spojené štáty aj násilné protesty, ktorých spúšťačom bolo neprimerané násilie policajných zložiek voči černošskému obyvateľstvu.

Na smrť Georgea Floyda, ktorý zahynul pri zatýkaní pod kolenom policajného dôstojníka, zareagovala spoločnosť masovou podporou hnutia Black lives matter, nielen v USA ale po celom svete.

Práve štyria bývalí policajti, ktorí boli prítomní pri zatýkaní Floyda, by sa mali pred súd postaviť už koncom marca, pričom definitívny rozsudok sa očakáva približne do štyroch týždňov.

Procesy so zadržanými sudcami a podnikateľmi

Súdne procesy čakajú aj viaceré slovenské známe osobnosti z justície, polície, podnikateľského prostredia či politiky.

Počas minulého roka bolo v rámci známych policajných akcií ako Dobytkár, Búrka, Judáš, Božie mlyny či Očistec zadržaných a obvinených viacero sudcov, podnikateľov či bývalých policajtov.

Očakáva sa, že Monika Jankovská, Norbert Bödör, Jaroslav Haščák, Peter Žiga, Dušan Kováčik, Tibor Gašpar, ale aj mnoho ďalších známych osobností by sa mali postaviť pred súd práve v tomto roku.

Prežije koalícia krízu?

Jednou z najzásadnejších slovenských politických otázok nového roka je, či koalícia v zložení OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí prežije svoju vlastnú krízu, v ktorej sa už niekoľko mesiacov nachádza.

Napäté vzťahy najmä medzi predsedom vlády Igorom Matovičom a stranou SaS, predovšetkým jej predsedom Sulíkom, už niekoľko mesiacov vyvolávajú otázky a tom, ako silná vlastne je súčasná vládna koalícia.

Nedávna dohoda, že si koaliční lídri nebudú posielať odkazy cez sociálne siete, nemala príliš dlhé trvanie. Tvrdé slová, ktoré si jednotliví politici navzájom adresujú, sú navyše sprevádzané mnohými kauzami.

Tie nahlodávajú dôveru občanov vo vládu a hlasy volajúce po predčasných voľbách silnejú. Ako sa s týmto všetkým dokáže súčasná vláda vysporiadať si netrúfajú odhadnúť ani politológovia. Ukáže to až čas…

ano, foto: SITA, shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…