Domov Ekonomika Najhoršia platobná disciplína je na Slovensku

Najhoršia platobná disciplína je na Slovensku

0
0

Spoločnosť EOS KSI realizovala minulý rok na jar prieskum platobnej disciplíny firiem v 17 európskych krajinách. Prieskum ukázal, že východná Európa za tou západnou výraznejšie zaostáva, pričom vôbec najhoršie dáta zaznamenalo Slovensko.

Z prieskumu vyplynulo, že firmy vo východnej Európe sú menej disciplinované pri úhradách faktúr než tie so sídlom v západnej časti kontinentu.

Renomé východoeurópskych krajín pritom najviac kazí Slovensko. Odhalila to reprezentatívna štúdia „European Payment Practices 2018“ spoločnosti EOS KSI.

Slovenské firmy zaznamenali podľa tejto štúdie vlani najhoršie dáta za celú Európu – až 27 % platieb prichádzalo s omeškaním alebo vôbec. Platby boli problémové pri koncových, ako aj pri biznis zákazníkoch.

Pred SR skončili také krajiny ako Grécko či Rumunsko (obe po 26 %). Najlepšie na tom bolo Dánsko s 15 % neskorých platieb či nedobytných pohľadávok.

Reprezentatívna EOS štúdia „European Payment Practices“ sa uskutočnila na jar 2018 v 17 sledovaných európskych krajinách vrátane Slovenska.

To bolo spolu s Poľskom, Českou republikou, Slovinskom, Chorvátskom, Maďarskom, Bulharskom, Rumunskom, Gréckom a Ruskom zaradené medzi východoeurópske krajiny.

Krajiny západnej Európy reprezentovali Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Dánsko, Veľká Británia, Belgicko a Švajčiarsko.

Negatívne dopady

Priemer neskoro uhradených faktúr, resp. úplne nevymožiteľných pohľadávok, bol vlani podľa EOS KSI vo východnej Európe 22 %, v západnej to bolo 19 %.

„Neskoré platby, resp. fakt, že firmy sa nedočkajú úhrad vôbec, môžu spôsobiť vážne trhliny v podnikaní a výrazne nabúrať cash flow,“ uvádza konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko Michal Šoltes.

Čo sa týka porovnania s predošlým rokom, možno podľa EOS KSI konštatovať, že firmy vo východnej Európe si polepšili výraznejšie. Zlá platobná disciplína klesla o tri percentuálne body – z 25 % v roku 2017 na aktuálnych 22 %.

Firmám v západnej Európe sa tiež podarilo medziročne znížiť percento neskorých, resp. neuhradených platieb – z 20 na 19 %.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…