Domov Cestovanie Najizolovanejšie miesta sveta

Najizolovanejšie miesta sveta

0
0

Naša planéta je plná zákutí, ktoré pripomínajú koniec sveta. Najčastejšie ide o vzdialené ostrovy alebo miesta uprostred púšte či džungle. Aj v takých podmienkach ale žijú obyvatelia, ktorí si právom môžu povedať, že žijú v najizolovanejších miestach sveta.

Pitcairnove ostrovy

Ak sa túžite ocitnúť mimo civilizácie, Pitcairnove ostrovy ležiace v Tichom oceáne sú toho zárukou. Ide o britskú kolóniu, ktorá je tvorená zo štyroch ostrovčekov.

Jediným obývaným z nich je ostrov Pitcairn, ktorého rozloha je len 4,5 km2. Na severe ostrova sa nachádza hlavné mesto celého súostrovia – Adamstown.

Väčšinu jeho obyvateľov tvoria stroskotanci, ktorí si zarábajú rybolovom a predajom vzácnych poštových známok. Ich počet sa ale stále znižuje, keďže väčšina obyvateľov ostrov v dospelosti opustí.

Dnes sa teda počet tých, ktorí na ostrove žijú pohybuje okolo 46. Tí žijú v izolácii od okolitého sveta, keďže jediný spôsob, akým sa na ostrov dopraviť je loď. Z najbližšieho prístavu by ste sa však na ostrov plavili až 10 dní.

Tristan da Cunha

Za najizolovanejšie miesto sveta sa najčastejšie zvykne označovať skupina ostrovov Tristan da Cunha. Nachádzajú sa v južnej časti Atlantického oceánu a počet obyvateľov sa pohybuje okolo 270.

Tí žijú v jedinom sídle Edinburgh of Seven Seas, ktoré je súčasne jeho hlavným mestom. Ostrov je súčasťou britského zámorského územia a spravuje ho vláda na ostrove Svätá Helena, ktorý je od neho vzdialený približne 2 tisíc kilometrov.

Zaujímavosťou je, že v roku 1961 sa domorodí obyvatelia museli z ostrova vysťahovať kvôli erupcii sopky. Keďže situácia nebola až tak kritická, po dvoch rokoch sa obyvatelia mohli vrátiť naspäť do svojich obydlí.

Longyearbyen, Špicbergy

Súostrovie Svalbard a jeho najväčší ostrov Špicbergy patria pod nórsku správu. Jediným mestom, ktoré sa na nich nachádza je Longyearbyen s približne 2 tisíc obyvateľmi.

Ide o skutočnú exotiku, hoci v trochu inom zmysle, ako by ste si mohli myslieť. Označuje sa totiž za najsevernejšie mesto sveta a nachádza sa približne 1300 kilometrov od severného pólu.

Na rozdiel od predchádzajúcich, sem sa nemusíte plaviť celé dni. V hlavnom meste sa totiž nachádza medzinárodné letisko a celková infraštruktúra na ostrove je na veľmi dobrej úrovni.

Pripraviť by ste sa však mali na vysoké ceny a tiež na možný stret s ľadovým medveďom. Okrem toho vám ale žiadne nebezpečenstvo nehrozí, keďže na ostrove žijú takmer bezúhonní obyvatelia a počet trestných činov sa pohybuje v extrémne nízkych číslach.

Coober Pedy, Austrália

Coober Pedy je mesto, ktoré sa nachádza na severe austrálskeho štátu Južná Austrália. Mesto sa preslávilo viacerými unikátmi. Prvý je ťažba opálu, kvôli ktorej bolo mesto vlastne aj zriadené.

Ďalším je golfové ihrisko, na ktorom však nenájdete žiadnu trávu. Ďalším unikátom, ktorým sa toto mesto odlišuje od iných, sú podzemné domy. Príbytky tamojších obyvateľov totiž pripomínajú jaskyne, ktoré však pôsobia pohodlne a veľmi útulne.

Na zoznam najodľahlejších miest sa mesto zapísalo vďaka veľkej vzdialenosti, ktorá ho oddeľuje od veľkých miest. Z mesta Adelaide ale každý deň premáva autobusová doprava, vďaka ktorej sú miestni obyvatelia spojení s okolitým svetom.

Tých je v súčasnosti približne 2 tisíc a život v baníckom meste, preslávenom po celom svete, si pochvaľujú. Veď kto sa dnes môže pochváliť životom v podzemí.

Iquitos, Peru

Uprostred amazonskej džungle sa nachádza miesto, ktorého obyvateľov od okolitého civilizovaného sveta oddeľujú stovky kilometrov dažďových pralesov.

Iquitos v Peru je najväčším mestom nachádzajúcim sa v džungli. Nachádza sa na sútoku riek Nanay, Amazonka a Itaya a má približne 500 tisíc obyvateľov. Do mesta sa dá dostať len dvomi spôsobmi.

Prvým je lodná doprava po rieke Amazonka. Druhým, a zároveň posledným spôsobom, je letisko, ktoré mesto spája s hlavným mestom Peru – Limou. Často sa ale stáva, že letisko je kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam zatvorené.

Supai, Arizona

Grand Canyon je obľúbenou turistickou destináciou, ktorú ročne navštívia milióny turistov. Málokto z nich ale vie, že aj táto oblasť je osídlená a je domovom pre 200 obyvateľov.

Mesto Supai v Arizone sa nachádza v asi 8 kilometrovej hĺbke a jediným spôsobom dopravy pre obyvateľov je pomocou vrtuľníka. Tí vytrvalejší sa do mesta dostanú aj pešo.

Absolvovať však musia dlhú a náročnú prechádzku. Tí, ktorí ju zvládnu môžu nahliadnuť do útrob jedného z najzaujímavejších miest na svete.

Okrem malého počtu obyvateľov má mesto ďalšiu výraznú výhodu. V meste nenájdete žiadne autá a nepocítite ani mestský smog. Jediným spôsobom dopravy pre tajmojších obybavateľov po meste sú kone.

Ittoqqortoormiit, Grónsko

Krkolomný názov Ittoqqortoormiit patrí sídlu, ktoré sa nachádza na východnom pobreží Grónska. Mesto je domovom len 450 ľudí, ktorí žijú vo farebných drevených domčekoch.

Okrem príznačných domčekov tu nájdete aj jeden obchod s potravinami, poštu, penzión a tiež krčmu, ktorá je otvorená len raz do týždňa.

Obyvateľov od okolitého sveta oddeľuje niekoľko kilometrov mora, ktoré je ale súčasne aj jednou z mála ciest, ako sa na toto miesto dostanete. Ďalším spôsobom je len vrtuľník, ktorý vás odvezie zo vzdialenejších letísk.

Motuo County

V tibetskej autonómnej oblasti Číny sa nachádza dedinka, ktorá sa tiež právom zaraďuje medzi najizolovanejšie miesta sveta. Ide o jedno z posledných miest Ázie, kam nevedie žiadna cestná komunikácia.

Jediným spôsobom, ako sa do dediny dostať je zdolať Himaláje a prekročiť visutý mostík. Ak vás však láka nedotknutá príroda, nádherná scenéria najvyššieho pohoria na svete a nulový kontakt s moderným svetom, tento kraj je stelesnením vašich požiadaviek.

Oymyakon, Rusko

Mesto Oymyakon, nachádzajúce sa na Sibíri, sa nezaraďuje len medzi najodľahlejšie miesta, ale patrí mu tiež prívlastok najchladnejšie obývané miesto na planéte.

V meste, kde teploty dosahujú extrémne nízke hodnoty, žije okolo 500 obyvateľov, ktorých život sa úplne líši od toho nášho.

Okrem teploty, ktorá ročne dosahuje v priemere -58 °C a len s trojhodinovým denným svetlom, im problémy robí aj vzdialenosť od väčších miest. Mesto ale vyhľadáva množstvo dobrodruhov a fotografov, ktorí chcú zachytiť jeho výnimočnosť.

Siwa Oasis, Egypt

Nie je to ani džungľa a ani oceán, ktorý egyptské mesto Siwa Oasis oddeľuje od okolitého sveta. V tomto prípade je to niekoľko stoviek kilometrov nekonečnej púšte.

Samotné mesto Siwa Oasis sa dá označiť za akúsi oázu uprostred púšte. Oázu, ktorú v súčasnosti obýva okolo 25 tisíc obyvateľov. Od Káhiry je vzdialené približne 820 kilometrov.

Napriek veľkej vzdialenosti sa ale z mesta do civilizácie dá dostať pomerne jednoducho. Priamo v meste totiž môžete nastúpiť na autobus, ktorý pravidelne premáva do Káhiry aj do Alexandrie.

puma, foto: shutterstock, internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…