Domov Cestovanie Najkrajšie vodopády sveta, ktoré vám vyrazia dych

Najkrajšie vodopády sveta, ktoré vám vyrazia dych

0
0

Od krásy a majestátnosti až po nesmiernu silu sú vodopády jednou z najmalebnejších súčastí prírody. Keďže ich väčšina z nás nevidí tak často, predstavujú pre ľudí niečo jedinečné a výnimočné. Vybrali sme niekoľko vodopádov známych vo svete, ktorých nádhera vám vyrazí dych.

Vodopády Iguazu

Vodopády Iguazu predstavujú najväčší systém vodopádov na Zemi. Tieto mohutné a silné vodopády sa nachádzajú v rieke Iguazu, ktorá tvorí hranicu Brazílie a Argentíny.

V závislosti od ročného obdobia existuje okolo 275 samostatných vodopádov, ktoré tvoria vodopády ako celok. Vodopády Iguazu sú dvakrát vyššie a trikrát širšie ako Niagarské vodopády.

Od novembra do marca prúdi cez vodopády dostatok vody na vyplnenie piatich olympijských bazénov. Brazílske a argentínske strany ponúkajú úplne iné, ale obe inšpirujúce, pohľady na vodopády.

To, že ide naozaj o prírodný unikát svedčí aj skutočnosť, že vodopády sú navštevované turistami z celého sveta, pre ktorých boli pod vodopádmi vybudované špeciálne lávky a observatóriá. Vodopády  a oba priľahlé parky boli zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Jog Falls

Jog Falls patria medzi najvyššie vodopády v Indii. Podobne ako mnohé iné vodopády spomenuté v tomto článku, tak aj vzhľad týchto vodopádov sa môže sezónne meniť. Ide o tzv. segmentový vodopád, ktorého veľkosť a mohutnosť závisí od množstva zrážok a samotného dažďa.

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády sú vodopády na hranici Kanady a USA. Patria medzi tie najobľúbenejšie vodopády na svete s približne 30 miliónmi návštevníkov ročne.

Niagarské vodopády nie sú významné svojou výškou, ale mohutnosťou. Sú najmohutnejšími vodopádmi v Severnej Amerike. Niagarské vodopády sú tvorené tromi navzájom oddelenými časťami.

Horseshoe Falls (Konská podkova, kanadská časť vodopádov), American Falls (Americké vodopády, americká časť vodopádov) a priľahlé Bridal Veil Falls (Svadobný závoj, americká časť vodopádov).

Viktóriine vodopády

Viktóriine vodopády sú jedny z najväčších vodopádov na svete. Nachádzajú sa v južnej Afrike na rieke Zambezi, na hraniciach medzi Zambiou a Zimbabwe.

Vodopády boli objavené v druhej polovici 19. storočia škótskym cestovateľom Davidom Livingstonom a pomenované sú podľa britskej kráľovnej Viktórie. Vedeli ste o tom?

Hanging Glacier

Názov vodopádu Hanging Glacier v Chile môžeme voľne preložiť ako visiaci ľadovec. Ide o najobľúbenejšie miesto v národnom parku Queulat. Jeho pomenovanie je veľmi výstižné, pretože vodopád pripomína naozaj visiaci ľadovec.

Aj keď návštevníci môžu vidieť tento vodopád kedykoľvek počas roka, sneh a ľad ho do značnej miery pokrývajú ešte aj počas neskorej jari a začiatkom leta.

Angelov vodopád

Angelov vodopád je najvyšší vodopád na svete. Je až 15-krát vyšší ako Niagarské vodopády. Je súčasťou Národného parku Canaima, ktorý patrí do Svetového dedičstva UNESCO.

Padá z bralného lemu hory známej pod názvom Auyán Tepui v Guyanskej vysočine na východe Venezuely. Tento vodopád sa však nachádza tak hlboko v džungli, že je takmer nemožné vidieť ho zblízka. Najlepším riešením je pohľad na vodopád z vtáčej perspektívy, teda z lietadla.

Wallaman Falls

Wallaman Falls sa nachádzajú v národnom parku Girringun v Austrálii. Tento národný park je súčasťou lokality „Wet Tropics of Queensland“, ktorá je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Vodopády sú známe nielen svojou krásou, ale aj tým, že sú najvyššími austrálskymi vodopádmi.

Ban Gioc – Detian Falls

Ban Gioc‑Detian Falls sú súborom dvoch vodopádov na hranici Číny a Vietnamu, tvoria najväčší hraničný vodopád v Ázii. Vodopády je možné navštíviť z obidvoch krajín a každá z nich ponúka úžasné výhľady.

Čím vyšší je prietok vody, tým viac sa javí ako jeden singulárny vodopád. Pre tých odvážnejších je možné dokonca tieto vodopády zdolať raftingom.

Dettifoss

Dettifoss na Islande nie je len krásnym vodopádom, ale tiež sa hovorí, že je najsilnejším vodopádom v Európe s prietokom vody medzi 200 až 500 m3 za sekundu.

Prietok závisí od ročnej doby, najmä v lete je prietok vysoký vďaka topiacemu sa ľadovcu. Vodopád sa nachádza v národnom parku Vatnajökull, ktorý má dobre udržiavané chodníky vedúce priamo k vodopádu.

Tugela Falls

Ak ste nikdy nepočuli o vodopádoch Tugela, možno vás prekvapí, že ide o druhý najvyšší vodopád na svete s piatimi kaskádami. Celková výška týchto kaskád, ktorými voda dopadá na dno skalného zrázu, je takmer 950 metrov.

Národný park Royal Natal v Južnej Afrike, kde sa vodopády nachádzajú, je možné navštíviť celoročne, ale netreba zabúdať, že vodopády Tugela sú veľmi závislé od rieky Tugela, ktorá môže v priebehu roka v určitých bodoch vyschnúť.

Yosemite Falls

V Národnom parku Yosemite, v pohorí Sierra Nevada v Kalifornii, je toľko vodopádov, že ešte neboli spočítané. Medzi tie najznámejšie bez pochyby patria práve Yosemite Falls, ktoré sú hlavnou atrakciou v národnom parku.

Predovšetkým počas neskorej jari, keď je vodný tok na svojom vrchole. Rovnako tak sa Yosemite Falls pripisuje prvenstvo najvyššieho vodopádu v tomto národnom parku.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Chára sa vracia do Islanders: „Kruh sa uzavrel“

Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára sa dohodol na ročnom kontrakte s tímom zámorskej NH…