Domov Zaujímavosti Najlepšie filmy 21. storočia

Najlepšie filmy 21. storočia

0
0

Na niektorých sa pobavíme, pri niektorých si poplačeme, niektoré v nás zanechajú hlbokú myšlienku a niektoré nám nedajú vôbec nič. Dennodenne vzniká po svete množstvo filmov, nie všetky sa však zapíšu do kinematografickej histórie. My sme však pre vás pripravili tú druhú skupinu filmov. Tie najlepšie diela, ktoré vznikli v tomto storočí, no pamätať si ich budeme naveky.

POŠLI TO ĎALEJ (2000)

Hneď na začiatku milénia prišiel do kín jeden z najsmutnejších filmov vôbec. Aj tak sa dá označiť príbeh 12-ročného Trevora McKinneya, ktorý chce svojím originálnym projektom vytvoriť akúsi reťaz ľudí.

Princípom je pomôcť človeku, ktorý to potrebuje a ten to následne opätuje niekomu inému, kto sa tiež nachádza v núdzi. On sám však svoje dielo nestihne dokonať a ocitá sa v zlom čase na zlom mieste.

Jeho odkaz však napĺňa jeho matka a čoskoro sa o ňom dozvedajú ľudia po celej krajine. Trevor sa stáva symbolom dobroty a odvahy.

Pošli to ďalej z roku 2000 je emočne nabitým filmom, ktorý v závere diváka prinúti zamyslieť sa nad bežnými problémami, ktoré sa môžu zdať smiešne a životom, ktorý každý z nás môže skrášliť.

Mamma Mia (2008)

Film, ktorý sa musí páčiť nielen nadšencom muzikálov. Ak máte chuť na trochu romantiky spojenej s vtipom a nádhernými scenériami gréckych ostrovov, film Mamma Mia nesmie vo vašom výbere chýbať.

Mladej Sophie v živote chýba jediné, jej otec. Keďže sa vydáva, využije túto príležitosť na to, aby na svadbu pozvala troch svojich potenciálnych otcov, bývalých priateľov svojej matky, ktorá samozrejme o tom nevie.

Ba čo viac, ani ona sama netuší, ktorý z nich by mohol byť otcom Sophie. A práve to je zárukou zápletky, ktorá v spojení so skvelými piesňami skupiny Abba a hereckými výkonmi Meryl Streepovej či Piercea Brosnana, chytí za srdce každého fanúšika tohto filmového žánru.

Chyť ma, Ak to dokážeš  (2002)

Medzi najlepšími filmami 21. storočia nemôže chýbať ani táto už takpovediac klasika. Skvelé herecké obsadenie pod režisérskou taktovkou Stevena Spielberga nemohlo dopadnúť inak ako úspechom.

V tomto filme si zahral hlavnú úlohu známy americký herec Leonardo DiCaprio. V šesťnástich rokoch bol Frank obyčajným tínedžerom, no po tom, ako sa rozviedli jeho rodičia mal pocit, že je na svete sám.

A tak sa rozhodol konať, avšak tak trochu iným spôsobom. Začal falšovať šeky, diplomy a vďaka jeho šikovnosti sa z neho bez štúdia stal právnik, lekár či dokonca aj pilot. Podarilo sa agentovi FBI (Tom Hanks) Franka nakoniec chytiť?

PIANISTA (2002)

V rovnakom roku ako film Chyť ma, ak to dokážeš vzniklo aj ďalšie veldielo. Skutočný príbeh vás rozhodne prinúti rozmýšľať o ťažkej dobe, ktorou si museli určité skupiny obyvateľstva počas vojnových rokov prejsť.

Film je o poľsko­‑židovskom hudobníkovi Wladyslawovi Szpilmanovi, ktorý sa snaží prežiť zničenie varšavského geta počas druhej svetovej vojny. Režíroval ho Roman Polanski a v hlavnej úlohe sa predstavil Adrien Brody.

Tento kritikmi uznávaný film získal tri Oscary a mnoho ďalších významných ocenení, čo svedčí o tom, že do výpočtu najlepších filmov tohto milénia rozhodne patrí.

Útok na Biely dom (2013)

Poriadna akcia, ochrana prezidenta Spojených štátov, Biely dom a teroristi… Čo viac treba na skvelý akčný film? Azda už len dobré herecké obsadenie, a to tento film rozhodne má.

Aj preto ho zaraďujeme medzi najlepšie filmy posledných rokov. Policajtovi Johnovi Caleovi (Channing Tatum) sa napriek snaženiu nepodarilo dostať k ochranke amerického prezidenta (Jamie Foxx).

Svoju dcérku však nechcel sklamať a rozhodol sa, že ju vezme aspoň na exkurziu do Bieleho domu. Počas prehliadky je budova obsadená ozbrojenou polovojenskou skupinou.

Dostáva sa tak do pozície, že popri záchrane vlastného života a života dcérky je jeho povinnosťou zachrániť aj samotného prezidenta. Podarí sa mu to?

BOLESŤ A SLÁVA (2019)

Aj v tvorbe posledných rokov možno nájsť skvelé filmy, ktoré si v krátkom čase získali fanúšikov po celom svete. Medzi najlepšie filmy roku 2019 sa dostala španielsko­‑francúzska dráma Bolesť a sláva v réžii Pedra Almodóvara.

Postava režiséra je ústredná aj v samotnom filme, ktorý rozpráva príbeh slávneho filmového režiséra Salvatora Malla, ktorý sa po všetkých úspechoch ocitá na konci so silami.

Dôvody neschopnosti tvoriť hľadá v minulosti. Postupne prechádza od detstva, svojou mladosťou, pričom znova musí čeliť utrpeniu, ktoré prežil, aby sa pre neho tvorenie stalo opäť vykúpením. Hlavné úlohy vo filme stvárnili Antonio Banderas a krásna Penélope Cruz.

NEDOTKNUTEĽNÍ (2011)

Dôkazom toho, že aj ťažký životný osud môže byť úsmevný, je francúzsky film Nedotknuteľní, ktorý je inšpirovaný skutočným príbehom. V hlavnej úlohe sa predstavil Francois Cluzet, ktorý sa ako Philippe ocitá na vozíčku.

Ani peniaze, o ktoré nemá núdzu, mu nepomôžu postaviť sa na nohy, a preto hľadá opatrovateľa a priateľa v jednej osobe. Napokon si spomedzi kandidátov vyberá trestanca Drissa, vďaka ktorému si opäť začína užívať život a zabúda na svoje postihnutie.

Vďaka tragédii, z ktorej sa postupne stáva komédia, si film získal milióny fanúšikov po celom svete.

NÁKAZA (2011)

Hoci v posledných pandemických rokoch vzniklo množstvo filmov s touto tematikou, jedným z najlepších naďalej ostáva film Nákaza z roku 2011.

Katastrofický triler režiséra Stevena Soderbergha sa venuje rýchlo šíriacej sa nákaze, ktorá zabíja nielen ľudí, ale tiež medziľudské vzťahy.

Ľudia sa tak boja smrti, že sa navzájom prestávajú stretávať. Šíri sa nielen samotná nákaza, ale tiež panika. Tá je na mieste, keďže respiračný vírus šíriaci sa z Ázie usmrtil až 26 miliónov ľudí. Jedinou možnosťou je nájsť liek, ktorý by zachránil nielen životy ľudí, ale aj svet, aký dovtedy existoval.

Film ľudí nadchol najmä v posledných týždňoch. Štúdio Warner Bros. dokonca zverejnilo správu o tom, že momentálne je ich druhým najžiadanejším filmom. Predbehnúť zatiaľ nedokázal len Harryho Pottera.

Pán a pani Smithovci (2005)

Jane (Angelina Jolie) je krásna, mladá, inteligentná resuscitátorka počítačových systémov. John (Brad Pitt) je mladý, pohľadný a úspešný v oblasti nehnuteľností.

Ich osudy sa prepoja v momente, keď na seba narazia na dovolenke a vzájomne si pomôžu z problémov. Čoskoro na to si povedia svoje áno, no po piatich alebo šiestich rokoch manželstva si však už spolu nemajú čo povedať.

Z vášnivého vzťahu je nuda a zdá sa, že vzťah nezachráni už ani manželská poradňa. Ich život ale začne naberať na obrátkach vo chvíli, keď sa z Jane vykľuje nájomná vrahyňa a z Johna nájomný vrah.

Problém je v tom, že obaja pracujú pre inú agentúru a dostanú za úlohu zlikvidovať rovnaký cieľ. Od toho momentu nie je v ohrození len ich manželstvo, ale aj ich vlastné životy, a konečným riešením už nie je rozvod, ale vražda.

Dannyho parťáci (2001)

150 miliónov dolárov, 11 zlodejov, 3 kasína a 1 noc. O tom je film Dannyho parťáci, v ktorom si Danny Oceana zahral herec George Clooney. Danny nie je ani deň na slobode a už plánuje svoj ďalší prepad.

Cieľom nie je tentokrát nič iné ako kasíno, vlastne tri kasína, a to tie najväčšie v Las Vegas. Prečo? Hlavným lákadlom je to, že kasína sú v dnešnom modernom svete jediné inšitúcie, ktoré majú peniaze v hotovosti.

Podľa zákona musí byť kasíno každú noc schopné vyplatiť každého hráča pri stole. A ešte preto, ale to Danny nikdy nepripustí, že majiteľ týchto troch kasín chodí s jeho ex­‑manželkou Tess. Film bol natoľko úspešný, že v roku 2004 a 2007 prišli aj jeho pokračovania.

puma, RH, ano, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…