Domov Seriál 8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

0
0

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmička v rebríčku najlepšie zarábajúcich športovcov minulého roka patrí golfovému veteránovi Tigerovi Woodsovi. 44-ročný Američan si na rozdiel od svojich kolegov v prvej desiatke rebríčka zarobil svojím športovým kunštom najmenej, a to len 2,3 milióna dolárov. Väčšina (60 mil.) z jeho rozprávkového príjmu pochádza z lukratívnych zmlúv s reklamnými partnermi.

Tiger Woods sa narodil v americkom mestečku Cypress ležiacom v Kalifornii. Jeho skutočné meno je Eldrick Tont Woods, Tiger je prezývka, ktorú dostal už ako dieťa na počesť kamaráta jeho otca, s ktorým slúžil vo Vietname.

Otec Earl, ktorý bol členom amatérskeho golfového klubu, priviedol syna k tomuto športu, keď nemal ešte ani dva roky.

Už vo veku troch rokov dokázal uhrať 9 jamiek na 48 úderov, keď mal sedem vyhral turnaj kategórie do 10 rokov, vo veku osem rokov vyhral juniorské majstrovstvá sveta v najmladšej vekovej kategórii (do 10 rokov), celkovo vyhral túto súťaž 6-krát.

V roku 1994 sa stal najmladším víťazom v histórii Amerických amatérskych majstrovstiev. Po skončení strednej školy sa mu ponuky na univerzitu len tak hrnuli, vybral si Stanford, golfových majstrov USA.

Už po prvom roku sa dostal do výberu najlepších desiatich golfistov univerzitnej súťaže. V druhom ročníku vyhral národné univerzitné majstrovstvá a následne opustil školu, aby sa z neho stal profesionál, pričom hneď podpísal dovtedy najlukratívnejšiu reklamnú zmluvu vo svete golfu s firmou Nike.

Už nasledujúci rok ho časopis Sports Illustrated′s zvolil za Športovca roka 1996 a v rámci PGA sa stal Nováčikom roka.

V apríli 1997 vyhral svoj prvý turnaj série major, už o dva mesiace na to sa v rekordne krátkom čase stal jednotkou Svetového golfového rebríčka.

V roku 2000 ukoristil 6 turnajových víťazstiev na okruhu PGA po sebe, čo bola najdlhšia séria od roku 1948, rok zakončil s celkovo 9 vavrínmi z okruhu PGA.

Celkovo vyhral na okruhu PGA Tour 82 turnajov, čo ho radí na prvú priečku v historickom rebríčku. Okrem toho vyhral ďalších 66 turnajov rôznych sérií.

Na turnajoch major zaknihoval 15 triumfov – 5-krát vyhral Masters, 4-krát majstrovstvá PGA, 3-krát US Open a 3-krát The Open Championship.

11-krát bol vyhlásený za najlepšieho golfistu roka organizácie PGA, v roku 2019 dostal od prezidenta spojených štátov Medailu slobody a v roku 2021 bude zaradený do Medzinárodnej golfovej siene slávy.

Okrem ospevovania výnimočného talentu sa od roku 2009 začali o Tigerovi objavovať v médiách aj nelichotivé správy. Slávny tenista sa nevyhol viacerým škandálom, ktoré zahrňovali neveru, drogy a alkohol.

V roku 2017 bol dokonca zatknutý za jazdu pod vplyvom návykových látok. Nič z toho mu však neubralo na jeho výnimočnom športovom výkone.

V roku 2019 totiž po 11 rokoch vyhral turnaj Masters a vo veku 43 rokov sa stal druhým najstarším golfistom, ktorému sa to podarilo.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Seriál

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…