Domov Zaujímavosti Najväčšie epidémie v histórii ľudstva

Najväčšie epidémie v histórii ľudstva

0
0

Za najväčšiu hrozbu ľudstva boli len nedávno považované klimatické zmeny. V poslednom období sa ale za najväčšieho strašiaka považuje koronavírus, ktorý sa rozšíril z Číny do mnohých krajín. Svetu dokonca hrozí pandémia, ktorá nebude ani zďaleka prvou v histórii ľudstva. Ktoré z nich dejiny poznačili najviac?

Čierna smrť zasiahla tri kontinenty

Jednou z najvážnejších pandémií v dejinách ľudstva bola čierna smrť, ktorá zasiahla Európu, Áziu a severnú Afriku v polovici 14. storočia. Ohnisko čiernej smrti sa nachádzalo v strednej Ázii, odkiaľ sa šírila aj do iných častí sveta.

Smerovala do Indie, Číny a vďaka obchodovaniu sa Hodvábnou cestou dostala aj do európskych krajín. Najviac postihnutými boli Francúzsko, Španielsko, Nemecko, Anglicko a Škandinávia.

Odhaduje sa, že v celej Európe mala tejto smrteľnej nákaze podľahnúť až tretina jej obyvateľstva. Choroba nemala na svedomí len obrovské množstvo ľudských životov.

Výrazne ovplyvnila celý chod vtedajšej spoločnosti. Na svedomí mala nárast pesimistických nálad, nespokojnosť, uvoľnenie mravov či zvýšenie násilia. Vtedajšia medicína s nákazou nevedela nijako bojovať.

Až do 19. storočia vedci netušili, čo za touto chorobou stojí. Až vtedy sa podarilo Alexandrovi Yersinovi odhaliť bacil, ktorý sa do povedomia dostal pod názvom Yersinia pestis. Zistilo sa, že sú proti nemu účinné antibiotiká, ktoré však v tej dobe neboli dostupné.

Cholera ľudstvo ohrozuje viac než sto rokov

Cholera je smrteľnou chorobou, ktorá je súčasťou ľudskej existencie niekoľko desaťročí. Jej prvé rozšírenie sa datuje do roku 1817, kedy sa naplno prejavila najmä v Indii.

Hovorí sa, že za ňu môže kontaminovaná ryža. Neskôr sa cholera rozšírila do Mjanmarska, Srí Lanky, Thajska, Indonézie či na Filipíny. V ďalších rokoch zasiahla aj Čínu, Turecko, Sýriu a južné oblasti Ruska.

V rokoch 1823 až 1824 nastala tuhá zima, ktorá napomohla tomu, aby bola pandémia cholery zažehnaná. Netrvalo to však dlho a objavila sa znovu.

Už v roku 1829 vypukla druhá pandémia, ktorá rovnako ako tá prvá vznikla v Indii, rozšírila sa do Ázie a tentokrát zasiahla vo veľkej miere aj Európu.

V ďalších rokoch nastal podobný scenár. Boli obdobia, kedy sa cholera rozširovala, no tiež také, kedy bolo ochorenie na zostupe.

Celkovo sa hovorí o siedmych pandémiách cholery, pričom v súčasnosti ohrozuje najmä rozvojové krajiny Afriky, ktoré trpia nedostatkom pitnej vody. Odhaduje sa, že každý rok jej podľahne približne 100 tisíc ľudí.

V 17. storočí zasiahol Londýn veľký mor

Takmer 100 tisíc obetí behom jedného roka podľahlo obrovskej morovej epidémii, ktorá v rokoch 1665 až 1666 zasiahla Londýn. Napriek tomu, že nešlo o rozsiahlu celosvetovú pandémiu, pripisuje sa jej veľký význam, keďže jej podľahla až štvrtina obyvateľov tohto mesta.

Možnou príčinou nákazy bola bavlna, ktorá bola privezená z Amsterdamu. Behom zimy bolo zaregistrovaných niekoľko úmrtí, no naplno choroba vypukla až na jar a svoj vrchol dosiahla v lete.

Napriek tomu, že počet mŕtvych rapídne rástol, Anglicko správy o epidémii tajilo. Ak by sa informácie o zúriacej epidémii v Londýne rozšírili do iných krajín, anglické lode by dostali zákaz zakotviť v prístavoch, čím by bol ohrozený obchod.

Zo začiatku mali ľudia, ktorí o nákaze vedeli, možnosť opustiť krajinu. V lete 1665 bol však vydaný zákaz na opustenie krajiny. Počet obetí rástol až do februára 1666.

Vtedy sa situácia stabilizovala. Paradoxne, celkom ju zažehnal až veľký požiar, ktorý mesto zasiahol v tom istom roku. Zahynuli pri ňom potkany a hmyz, ktoré napomáhali šíreniu choroby.

Pandémia španielskej chrípky v čase vojny

Udalosti 20. storočia si vyžiadali milióny nevinných obetí. Na svedomí ich má najmä prvá a druhá svetová vojna. Ďalšou tragickou udalosťou bola aj pandémia španielskej chrípky, ktorej podľahlo 50 až 100 miliónov ľudí.

Prvý prípad španielskej chrípky, označovanej aj H1N1, bol zaznamenaný v marci 1918 v americkom Kansase. Vojak Albert Gitchell sa sťažoval na bolesti hlavy a hrdla, pričom v to isté dopoludnie bolo hlásených viac ako 100 podobných prípadov.

Nákaza sa rýchlo šírila do celej Ameriky a neskôr aj do iných častí sveta. Šíreniu chrípky napomáhal hlavne svetový konflikt. Nakazení boli vojaci na oboch stranách.

Neskôr sa dostala aj medzi civilné obyvateľstvo. Najviac ju pocítili vo Francúzsku, Veľkej Británii, Taliansku či Španielsku. Práve v Španielsku na ňu ochorel aj kráľ Alfonz XIII.

Prívlastok španielska získala kvôli tomu, že práve španielska tlač ako prvá otvorene informovala o počte obetí, ktoré si choroba v krajine vyžiadala. Španielska chrípka sa šírila až do roku 1920.

Justiniánsky mor zabil 25 miliónov ľudí

Pandémie nie sú záležitosťou posledných desaťročí či storočí. Jednou z najhorších udalostí starovekého Ríma bol Justiniánsky mor, ktorému podľahlo až 25 miliónov ľudí.

Choroba sa rozšírila z Etiópie, zasiahla Egypt a prenikla až do Konštantínopolu. Vzhľadom na medicínu, ktorá bola v tom čase len v plienkach, nepodarilo sa nájsť liek, ktorý by bol proti chorobe účinný.

Hovorí sa, že jedným z mála ľudí, ktorí chorobu prekonali bol rímsky cisár Justinián I., podľa ktorého bola choroba aj nazvaná.

HIV je problémom aj v súčasnosti

Infekcia vírusom HIV, ktorý spôsobuje AIDS, patrí medzi rýchlo sa šíriace. Prvý známy prípad bol zaznamenaný v roku 1981 a od tej doby sa počet obetí odhaduje na približne 40 miliónov ľudí.

Ide o vírus, ktorý napáda imunitný systém a prenáša sa krvou. Vo všeobecnosti ide o nevyliečiteľné ochorenie, pričom priemerná doba dožitia sa od infikovania predpokladá na 8 až 10 rokov.

Dnes je však vďaka modernej medicíne a včasnej diagnostike možné dožiť sa rovnakého veku ako zdraví jedinci. Najhoršia situácia je v súčasnosti v subsaharskej Afrike, kde sa predpokladá, že nákaza postihuje až dve tretiny obyvateľstva.

Aj vo svete celebrít dnes evidujeme niekoľko prípadov. Tejto chorobe podľahol československý krasokorčuliar Ondrej Nepela či spevák skupiny Queen Freddie Mercury. Medzi miliónmi infikovaných je aj známy herec Charlie Sheen.

Chrípkové pandémie smerujúce z Ázie

V histórii ľudstva môžeme hovoriť o niekoľkých chrípkových epidémiách, ktoré sa do sveta rozšírili z ázijského kontinentu. Jedna z nich vypukla v roku 1957.

Ázijská chrípka, známa aj ako H2N2, sa z Číny šírila pozdĺž celej severnej pologule. Vo veľkom zasiahla Spojené kráľovstvo, kde bolo hlásených obrovské množstvo obetí.

Začiatkom roka 1958 dorazila aj do Spojených štátov, kde jej takisto podľahli desiatky tisíc ľudí. Odhadovaný počet obetí sa po celom svete pohyboval okolo 1,1 milióna.

Netrvalo dlho a k slovu sa opäť prihlásil ďalší podobný vírus. V roku 1968 vypukla honkongská chrípka, ktorá bola označovaná H3N2.

Aj tá bola charakteristická vysokou nákazlivosťou, čo spôsobilo jej rýchle a nekontrolované šírenie. Z východnej Ázie veľmi rýchlo prenikla do krajín Európy, Spojených štátov či Južnej Ameriky.

Úmrtnosť sa vyskytovala najmä u malých detí, starších ľudí či ľudí s poruchami imunitného systému. Celkovo mala honkongská chrípka do roku 1970 usmrtiť približne milión ľudí po celom svete.

Vtáčia a prasacia chrípka

Ďalším známym druhom chrípky, ktorú registrujeme aj v súčasnosti, je vtáčia chrípka. Prvýkrát bola identifikovaná v Taliansku pred viac ako sto rokmi.

Ide o infekčné ochorenie, ktoré sa z vtákov prenáša aj na ľudí. Vírus H5N1 sa rozšíril do viacerých krajín sveta a hovorí sa o približne dvesto obetiach.

V roku 2009 sa objavila aj chrípka prasacia, ktorej ohnisko sa podľa všetkého má nachádzať v USA. Odtiaľ sa rozšírila do celého sveta, pričom celkový počet obetí na svete mal dosiahnuť viac ako pol milióna.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…