Domov Zdravie Najväčšie hygienické prešľapy v kuchyni

Najväčšie hygienické prešľapy v kuchyni

0
0

Vírusy a baktérie na nás číhajú na každom kroku. Riziko predstavujú najmä miesta, kde sa stretáva veľké množstvo ľudí. Mohlo by sa zdať, že obyčajným umytím rúk, prípadne ich dezinfikovaním, zabránite tomu, aby sa dostali do domácnosti. Nesprávnymi hygienickými návykmi ale môžeme spôsobiť vznik nákazy aj priamo doma.

Najmä v časoch pandémie sme pocítili dôležitosť pravidelnej dezinfekcie. Väčšinou sme sa pri tom sústredili na čistotu v kúpeľni a na toalete.

Mohlo by sa totiž zdať, že práve to sú miestnosti, kde sa zdržiava najviac nebezpečných baktérií. Nie je to však celkom pravda. Mnoho z nich žije práve v našej kuchyni.

Tu sa často dopúšťame chýb, ktorými riskujeme, že sa dostanú ľahko do nášho organizmu. Aby sme tomu dokázali čo najlepšie zabrániť, je potrebné dávať si pozor na najčastejšie prešľapy, ktorých sa v kuchyni mnohí z nás dopúšťajú.

V chladničke sa môžu potraviny „pobiť“

Všeobecne platí pravidlo, že uvarené a surové jedlo by nemalo prísť do kontaktu. Je však normálne, že v domácnosti nemáte dve chladničky, vďaka ktorým by ste ho mohli dokonale splniť.

Postačí teda aj používanie uzatvárateľných nádob. Uzatvorené by malo byť najmä surové mäso, ryby a vajcia. Práve z týchto potravín sa totiž môže uvoľniť najviac baktérií a môžu kontaminovať jedlá určené na priamu konzumáciu.

Zároveň ich uzatvorením zamedzíte prísunu vzduchu, preto sa vám tak rýchlo nepokazia. Chladnička je nepochybne skvelým pomocníkom, ako udržať jedlo dlhšie čerstvé, nie je však miestom, ktoré jedlu zaručí dlhovekosť.

Každá potravina má svoj dátum spotreby, ktorý by sme mali dodržiavať najmä v súvislosti so spomínaným surovým mäsom, vajcami, mliečnymi výrobkami a údeninami.

Mäso rozmrazujte pomaly

Prípravu chutného nedeľného obeda si premyslite vopred. Pravdepodobne každému sa už stalo, že mäso, ktoré malo byť o pár hodín na tanieri, sa stále nachádzalo v mrazničke.

Proces rozmrazovania sa následne snažíme urýchliť tým, že mäso necháme na linke. Práve tu sa dopúšťame veľkej chyby. Mäso, ale aj ryby, by sa malo rozmrazovať postupne a pomaly v chladnom prostredí.

Pri rýchlom rozmrazovaní sa z týchto potravín rýchlejšie uvoľňujú baktérie, nehovoriac o tom, že linka sa následne môže stať doslova ich rajom.

Ideálnou teplotou pre rozmrazovanie je štyri až päť stupňov, preto by rozmrazovanie malo prebiehať v chladničke. Tu ale nezabudnite na prvé pravidlo, uzatvoriť mäso do nádoby.

Zároveň by ste ho mali umiestniť do spodnej časti chladničky, aby ste zamedzili tomu, že voda z neho potečie aj na ostatné potraviny.

Bez opakovaného zamrazovania

V súvislosti s rozmrazovaním by sme nemali zabúdať ani na ďalšie dôležité pravidlo. Občas sa stane, že z mrazničky vyberieme väčšie množstvo mäsa, prípadne sa napokon rozhodneme pre iný pokrm.

Mäso po rozmrazení opakovane vložíme do mrazničky a spotrebujeme ho nabudúce. Nabudúce sa však môže stať, že si konzumáciou takého mäsa navodíme nepríjemné zdravotné problémy.

Pri rozmrazovaní mäsa sa totiž začínajú vo veľkom množstve rozmnožovať baktérie salmonely. Prípadným znovu zamrazovaním takého mäsa by vznikli ľadové kryštály, ktoré by svalové tkanivo mäsa ešte viac narušili.

Pokiaľ by mäso bolo takému procesu vystavené niekoľkokrát, stalo by sa z neho útočisko pre mikroorganizmy, ktoré spôsobujú žalúdočné problémy a poškodzujú orgány človeka.

Najideálnejšie preto je, rozdeliť mäso v mrazničke na viac menších porcií. Takto sa mäso zároveň aj rýchlejšie zamrazí.

Všetko dvojmo

Prítomnosť nebezpečných baktérií v surovom mäse by ste si mali uvedomiť aj pri jeho príprave.

Veľkej chyby sa dopúšťame v prípade, ak pri varení používame jeden lopárik na krájanie surového mäsa a neskôr na tom istom pripravujeme hotové jedlo.

Nestačí ani to, ak lopárik len opláchneme. V ideálnom prípade by ste v kuchyni mali mať dve dosky na krájanie, ktoré si rozdelíte na tú, ktorá prichádza do kontaktu so surovým mäsom a druhá bude slúžiť na hotové pokrmy.

To isté by ste mali spraviť aj s nožmi, prípadne s kliešťami, ktorými jedlo pri varení obraciate.

Ak ale takú možnosť nemáte, dbajte aspoň na to, aby ste riady, ktoré prišli do kontaktu so surovým mäsom, aspoň obliali vriacou vodou, ktorá z nej vyženie mikroorganizmy spôsobujúce tráviace ťažkosti.

Špongia je zdrojom baktérií

Asi nikde v domácností nenájdete taký veľký počet baktérií na jednom mieste, ako sa skrýva v obyčajnej špongii. Toto prostredie je pre ne rajom.

Vyhovuje im vlhké prostredie a často ich využívame nielen pri umývaní riadu, ale tiež na čistenie povrchov v kuchyni. Pri manipulácii s nimi sa dopúšťame hneď niekoľkých závažných chýb.

V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že dlhodobým používaním jednej hubky si v kuchyni doslova zriaďujeme malé laboratórium.

Špongiu by sme mali preto meniť najneskôr po týždni používania. Ďalšiu chybu robíme, ak nechávame špongiu mokrú v umývadle.

V takom prípade sa baktérie nerozširujú len v nej, ale aj v umývadle, kde následne prichádzajú do kontaktu s riadom.

Preto by sme po používaní mali špongiu dôkladne umyť, vyžmýkať a uložiť do stojana, kde rýchlejšie vyschne.

Špongiu veľakrát nepoužívame len na umývanie riadu, ale tiež na zotieranie povrchov v kuchyni, čím dovolíme mikroorganizmom putovať po kuchyni.

Podobné pravidlá sa ale týkajú aj utierok, ktoré tiež nemeníme dostatočne často a vďaka ich univerzálnemu použitiu po nich siahame pri utieraní riadu, kuchynskej linky, stola, či iných povrchov.

Preto by ste v kuchyni mali mať k dispozícii aj papierové kuchynské utierky, ktoré by ste mali použiť na dezinfekciu kuchynskej linky. 

Najmä v kuchyni je čistota mimoriadne dôležitá, keďže tu manipulujeme s jedlom a trávime v nej veľa času.

Ak ste sa v niektorom z týchto stereotypov spoznali, skúste si spomenúť na to, že práve kuchyňa by mala byť tým najčistejším a najbezpečnejším miestom.

puma, foto: shutterstock, pixabay 



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…