Domov Ekonomika Najviac míňame na bývanie, najmenej na vzdelávanie

Najviac míňame na bývanie, najmenej na vzdelávanie

0
0

Podľa najnovšieho prieskumu Štatistického úradu EÚ (Eurostat) najviac financií vynakladajú Európania na bývanie. Vo väčšine krajín ide na túto oblasť života až štvrtina našich výdavkov.

Až 23,3 % mesačných výdavkov Slovákov ide na zaistenie ubytovania a všetkých služieb s ním spojených (elektrika, voda, plyn), čo je v porovnaní s priemerom EÚ menej o pol percenta.

„Ak sa však pozrieme niekoľko rokov späť, tak za posledných desať rokov sa výdavky na spomínané bývanie a energie mierne znížili. Situácia na komoditných trhoch bola najmä v rokoch 2016 a 2017 priaznivá.

Ako však vidíme, ceny idú opäť nahor, Slováci si za plyn, elektrinu a teplo v tomto roku viac priplatia,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Radšej doma ako v reštaurácii

Druhou najväčšou položkou, ktorá prevetráva naše peňaženky, je strava. Zo všetkých mesačných výdavkov tvoria až 18 % výdavky na potraviny a nealkoholické nápoje.

V súvislosti s tým môžeme podotknúť, že zatiaľ, čo v rebríčku výdavkov za potraviny patrí Slovákom piata priečka, čo sa týka našich mesačných výdavkov v reštauráciách, tam sa Slovensko radí na opačný koniec rebríčka, keď len niečo cez 6 % našich financií minieme v reštauráciách, pričom v rámci celej EÚ je táto hodnota na úrovni takmer 9 %.

Podpriemerné investície do zdravia

Prekvapivo treťou oblasťou, do ktorej Slováci investujú najviac, je kultúra a rekreácia, do ktorých dávajú našinci viac ako 10 %, čo je piata najvyššia cifra medzi európskymi občanmi.

Najmenej z našich financií zas investujeme do vzdelávania (1,6 %), v tomto ohľade sa však nachádzame nad priemerom EÚ (1,1 %).

Naše výdavky sú v porovnaní s celou EÚ podpriemerné napríklad čo sa týka oblečenia, investícií do zdravia, kde sme takmer na chvoste rebríčka, kúpy vlastného dopravného prostriedku, kde sme zas na úplnom konci rebríčka, ale aj v oblasti poistenia, kde vynakladáme takmer o polovicu výdavkov menej ako priemerný občan EÚ.

Najdrahší z V 4-rky

Podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat má v Európskej únii najnižšie ceny Bulharsko, naopak, najdrahšie sa žije v Dánsku. „V Bulharsku sú ceny ani nie polovičné než je priemer EÚ, v Dánsku sú o 41 % vyššie.

Slovensko je na úrovni 65 %, to znamená, že ceny máme celkovo o 35 % nižšie než priemer celej únie. Z hľadiska V4 však patria k najdrahším, nižšie ceny tovarov sú v Českej republike, Maďarsku aj Poľsku,“ doplnila Buchláková.

ano, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…