Domov Ekonomika Najviac sa falšujú päťdesiatky

Najviac sa falšujú päťdesiatky

0
0

Zdá sa, že napriek pokročilým metódam overovania a pravosti bankoviek, je falšovateľský biznis stále veľmi aktívny. Podľa informácií Národnej banky Slovenska bolo minulý rok zadržaných takmer 3 000 falošných bankoviek.

V medziročnom porovnaní síce ide o mierny pokles (7 %), napriek tomu je to stále dosť. Až 90 % z týchto falzifikátov bolo zadržaných priamo v obehu. Najviac  sa falšovali 50 eurové bankovky, ktorých bolo zo všetkých zadržaných viac ako 60 %.

NBS zároveň zaznamenala zvýšený výskyt 500-eurových falzifikátov, a to až 12,4 %. Okrem takmer troch tisíc bankoviek sa podarilo zadržať aj niečo cez tisíc kusov falošných mincí.

Najväčší podiel tvorili falzifikáty mincí v nominálnej hodnote dve eurá, bolo to takmer 70 %. Všetky mince boli zadržané v obehu.

Falzifikáty ihneď nahlasujte!

Ako pripomína NBS s falošnou bankovkou či mincou sa môže stretnúť každý z nás. Eurové bankovky a mince obsahujú ochranné prvky, vďaka ktorým sa dajú zákonne vydané platidlá rozpoznať od falošných aj bez použitia špeciálnych prístrojov.

Pre jednoduché overenie pravosti bankovky môžete použiť skúšku hmatom, pohľadom a naklonením. V prípade, že sa vám falošná bankovka dostane do rúk, je potrebné kontaktovať políciu.

Národné centrum falzifikátov

Založené Národnou bankou Slovenska na odbore riadenia peňažnej hotovosti. Jeho úlohou je skúmať, overovať a uschovávať falzifikáty eurových bankoviek a mincí a ostatných cudzích mien zadržaných na území Slovenskej republiky.

Pri uskutočňovaní analýz zadržaných falzifikátov úzko spolupracuje s Európskou centrálnou bankou, ako aj s centrami ostatných centrálnych bánk Eurozóny.

V boji proti falšovaniu aktívne napomáha Policajnému zboru Slovenskej republiky, Europolu, ktorý plní funkciu ústredného orgánu koordinujúceho ochranu eura, Interpolu a Európskej komisii.

(zdroj: nbs.sk)

jb, SITA, foto: nbs

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Keď športujú zvieratá

    Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …
  • VIDEO: Strasti „home officu“

    Približne tretina sveta je dnes v karanténe. Tí, čo môžu, pracujú z domu. Avšak pokiaľ ste…
  • VIDEO: Keď sa zrazu prepadneš!

    Kde sa stratil? Na oko úplne nenápadný trik zmiznutia, ktorý však zvieratá nechápu a keby …
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Keď športujú zvieratá

Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …