Domov Ekonomika Najviac sa zarába v Bratislave, najviac sa dlhuje v Košiciach

Najviac sa zarába v Bratislave, najviac sa dlhuje v Košiciach

0
0

Štatistiky spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa špecializuje na manažment pohľadávok, opäť potvrdili, že východ a západ Slovenska sú dva rôzne svety. Veľký rozdiel je v miere nezamestnanosti, v príjmoch zamestnancov, ale aj v dlhoch, ktoré ľudia majú voči tretím subjektom.

Ľudia v Bratislavskom kraji majú dlhodobo najvyššie platy, v závere roka 2018 to bolo v priemere 1 358 € mesačne. V tomto kraji je zároveň jedna z najnižších evidovaných nezamestnaností, vo februári to bolo len 2,74 %.

Na druhej strane, vyššie náklady na každodenný život, bývanie či stravu, sa prejavujú v tom, že ak už sa ľudia rozhodnú zadlžiť, v priemere si požičajú vyššiu čiastku.

Najmenej splácajú dlhy na východe

Nie všetci však svoje záväzky dokážu riadne splácať. Priemerná dlžná čiastka, teda záväzky po splatnosti, ktoré už veritelia postúpili na inkasnú spoločnosť v Bratislavskom kraji, je cez 2 089 €.

Mierne vyššia je už len v Trenčianskom kraji, a to 2 110 €. V iných regiónoch je to bežne o 400 € menej. Sú to dlhy, ktoré ľudia neplatili bankovým, nebankovým, lízingovým či napríklad telekomunikačným firmám, a preto boli postúpené na inkasnú spoločnosť EOS KSI.

Košický kraj dlhodobo bojuje s vyššou nezamestnanosťou ako ostatné regióny, vo februári dosiahla 8,23 %. V posledných dvoch rokoch tu do evidencie dlžníkov pribudlo vyše 12 tisíc ľudí s dlhmi, čo je suverénne najviac z celého Slovenska.

V ostatných regiónoch pribudlo v rokoch 2017 a 2018 v priemere o 2 000 ľudí menej. Celkový objem nových pohľadávok je v Košickom kraji najvyšší v krajine. Priemerný dlh v kraji predstavuje 1 724 €.

Najpriaznivejšie výsledky má z hľadiska pohľadávok Žilinský kraj. V roku 2017 a 2018 tu pribudlo do evidencie inkasnej spoločnosti vyše 6 300 dlžníkov, čo je asi polovičný počet oproti Košickému kraju. V Žilinskom kraji je aj najnižší objem novoprijatých pohľadávok.

Muži sa zadlžujú viac

Zaujímavosťou je tiež to, že „súboj pohlaví“ vyznieva priaznivejšie pre ženy, ktorých priemerný dlh je o približne 200 – 300 € nižší, ako priemerný dlh mužov.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Michal Šoltes za tým vidí aj to, že pokiaľ rodina potrebuje finančnú injekciu, dlh si na seba berie väčšinou muž.

Ale pravdou je aj to, že muži sú impulzívnejší pri riešení svojich problémov, zatiaľ, čo ženy viac analyzujú a takýto krok dôkladne zvažujú.

Slováci väčšinu svojich záväzkov dlhujú bankám, až potom prichádzajú na rad nebankovky, telekomunikačné či lízingové spoločnosti.

red, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Zákopová politika

Žijeme v zákopoch, jeden proti druhému bojujeme. V predvolebnom čase sa to bude stupňovať.…