Domov Zahraničie Najvyšší súd zbavil prezidenta Katalánska funkcie

Najvyšší súd zbavil prezidenta Katalánska funkcie

0
0

Španielsky najvyšší súd v pondelok definitívne zbavil verejnej funkcie separatisticky zmýšľajúceho lídra regiónu Katalánsko Quima Torru. Uvedený verdikt v tomto bohatom regióne na severovýchode Španielska vyvolal okamžité výzvy na protesty.

Prezident spomenutej oblasti sa snažil zvrátiť vlaňajší verdikt nižšieho španielskeho súdu v Barcelone.

Ten rozhodol, že Torra nesmie 18 mesiacov vykonávať verejnú funkciu, pretože počas minuloročnej predvolebnej kampane neodstránil zo štátnych budov katalánske separatistické symboly a transparent „Osloboďte politických väzňov a vyhnancov“.

Počas odvolacieho procesu mu španielska justícia umožnila zostať pri moci.

Súd vtedy uviedol, že odkazom zameraným na prepustenie politikov a aktivistov, ktorých uväznili pre nezákonné snahy o osamostatnenie Katalánska, sa Torra mohol usilovať o výhodu v predvolebnej kampani.

Prokurátori vtedy vinili Torru z toho, že neuposlúchol nariadenia španielskych úradov a neodstránil symboly žltých stužiek zo sídla regionálnej vlády v Barcelone.

Nimi katalánski separatisti vyjadrujú podporu lídrom hnutia, z ktorých deviati dostali väzenské tresty po neúspešných snahách o nezávislosť v roku 2017.

Španielsko vníma stužky ako „nástroj politickej propagandy“, ktorý je v rozpore so zákonmi o predvolebnej kampani.

Hrozia Katalánsku protesty?

Rozsudok španielskeho najvyššieho súdu znamená, že Torra bude musieť odstúpiť, čo môže vyvolať novú politickú krízu v Katalánsku, kde sa regionálna vláda snaží potlačiť nárast infekcií koronavírusu.

Rozhodnutie zbaviť Torru verejnej funkcie pravdepodobne prehĺbi ostrý spor v rámci katalánskeho separatistického hnutia a môže viesť k predčasným regionálnym voľbám.

red, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin14
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ramos v rekordnom zápase zahodil dve penalty

Dvadsaťpäťkrát bol z bieleho bodu v reprezentačnom drese neomylný a potom prišli dve zahod…