Domov História Najvýznamnejšie reformy osvietenstva, ktoré prežili dodnes

Najvýznamnejšie reformy osvietenstva, ktoré prežili dodnes

0
0

V minulosti bolo uskutočnených niekoľko reforiem, ktorými sa riadime dodnes. Práve vďaka nim sa naša spoločnosť vyvinula do dnešnej podoby. Za mnohé z nich vďačíme práve osvietenským panovníkom.

Najvýznamnejšími osvietenskými panovníkmi v Habsburskej monarchii boli Mária Terézia a jej syn Jozef II. Tí uskutočnili niekoľko reforiem, ktoré sa týkali školstva, hospodárstva, zdravotníctva, súdnictva, ale aj náboženstva.

Reformy Márie Terézie

Mária Terézia, ktorá vládla v 18. storočí, presadzovala hospodársky a spoločenský rozvoj, šírenie vzdelania a dbala aj na silu armády. Jej panovanie by sa však nikdy neuskutočnilo, keby jej otec Karol IV. nevydal nariadenie – Pragmatickú sankciu, podľa ktorej mohli na trón nastúpiť aj ženy.

Jej najvýznamnejšou reformou, ktorá platí aj dnes, je povinná školská dochádzka. V roku 1774 vydala Všeobecný školský poriadok, podľa ktorého malo nárok na vzdelanie každé dieťa v Habsburskej monarchii bez ohľadu na pôvod, miesto bydliska a pohlavie.

Podľa tohto poriadku boli zriadené ľudové školy, latinské a gramatické školy, gymnáziá a univerzity či lýceá. Síce s obmenami, no možno povedať, že zárodky povinnej školskej dochádzky, ktorá na Slovensku platí dodnes, vidíme práve v jej školskej reforme.

V roku 1762 uskutočnila ďalšiu významnú zmenu. Práve počas jej vlády sa začali vydávať prvé papierové peniaze, ktoré boli prvými v Strednej Európe.

V zdravotníctve uzákonila povinné očkovanie proti chorobám a začali sa zriaďovať lekárske fakulty, ktoré slúžili na vyškolenie lekárov, pôrodných asistentiek a iného odborného personálu.

Dôležitým dokumentom, ktorý vydala práve ona, je jednotný občiansky zákonník Lex Teresiana, podľa ktorého platila rovnosť pred súdom a všetci občania si boli formálne rovní. Vďaka nemu dokonca mali aj poddaní právo na obhajcu.

Ani jej syn nezaháľal

Po Márii Terézii nastúpil na trón jej syn Jozef II. Aj ten výraznou mierou prispel k pokroku a rozvoju ríše. V roku 1781 do platnosti vstúpil jeho Tolerančný patent, ktorý riešil problematiku náboženskej tolerancie v monarchii.

Práve vďaka nemu bola evanjelická cirkev vyhlásená za legálnu a katolícka bola zbavená cirkevného monopolu. Protestantskí veriaci si teda mohli slobodne vybrať vieru, stavať kostoly či zastávať verejné úrady a funkcie.

Ďalším veľmi dôležitým zákonom, ktorý vydal Jozef II. bol patent o zrušení nevoľníctva. Nevoľníctvo bolo nahradené miernejším stavom, a to poddanstvom.

Vďaka nemu už poddaní neboli takí závislí na vrchnosti, nemuseli od nich napríklad žiadať súhlas, keď chceli uzavrieť manželstvo. Vďaka tomuto patentu sa rozšírila vzdelanosť, keďže mohlo slobodne študovať omnoho viac ľudí, ktorí už nemuseli o to žiadať povolenie.

Práve osvietenský absolutizmus nám priniesol niekoľko zákonov a reforiem, ktorými sa riadime dodnes. Nemožno povedať, ako by to dnes vyzeralo, keby na trón nenastúpili práve títo dvaja panovníci. Vieme však, že spoločnosť v 18. storočí zaznamenala obrovský pokrok.

puma, foto: internet, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…