Domov Slovensko Najzávažnejšie problémy Slovenska koaličnou a opozičnou optikou voličov

Najzávažnejšie problémy Slovenska koaličnou a opozičnou optikou voličov

0
0

Výsledky prieskumu verejnej mienky medzi obyvateľmi Slovenska vo veku 18+ rokov, veľkosť vzorky 1 002 respondentov, september 2021.

V jednom z predchádzajúcich čísiel som písal o tom, aké najzávažnejšie problémy obyvatelia vnímajú v súčasnosti na Slovensku.

Na prvých miestach sa najčastejšie objavovali problémy súvisiace so životnou úrovňou a sociálnymi istotami, zdravotníctvom a pandémiou Covid-19 s jej dôsledkami (viď. v tabuľke stĺpec s názvom „celá vzorka“).

Zaujímavé je však pozrieť sa na to, či existujú rozdiely vo vnímaní najzávažnejších problémov voličmi dvoch politických blokov.

Na jednej strane sú to voliči, ktorí podporujú niektorú zo súčasných strán vládnej koalície a na druhej strane voliči opozičných strán, ktorých reprezentanti sedia v parlamente.

Rozdiely vo vnímaní problémov

Už na prvý pohľad je zrejmé, že najväčšiu váhu má medzi voličmi koaličných strán pandémia a jej dôsledky. Za jeden z najvážnejších problémov ju označilo 47 % voličov koaličných strán. Voliči opozičných strán vnímajú tento problém menej intenzívne (38 % z nich ho menovalo za jeden z najzávažnejších).

Medzi opozičnými voličmi dominuje problém životnej úrovne a sociálnych istôt (49 %), ktoré spomenuli častejšie ako koaliční voliči (40 %). Problém zdravotníctva je v obidvoch blokoch vnímaný približne rovnako často (41 % resp. 43 %).

Rozdiely sa ďalej ukazujú pri probléme korupcie a klientelizmu. Mierne väčšiu citlivosť na ňu majú voliči koaličných strán (28 %), oproti voličom opozičných strán (22 %). Rozdiel však nie je veľmi veľký.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: PRIESKUM: Akú EÚ chceme?

Kvalita demokracie a stavu politiky sa stáva čoraz väčším problémom

Omnoho väčší rozdiel medzi oboma tábormi sme zaznamenali v prípade problému kvality demokracie a aktuálneho stavu politiky na Slovensku. Voliči opozičných strán ho vnímajú podstatne častejšie (30 %), ako voliči koaličných strán (15 %).

Do veľkej miery bude tento rozdiel spôsobený aj tým, že keďže opozičné strany nemajú podiel na moci, tak voliči týchto strán sú kritickejšie nastavení pri hodnotení kvality demokracie a stavu politiky na Slovensku.

Pre úplnosť však treba povedať, že percento respondentov, ktorí uviedli tento problém v posledných troch rokoch dosahuje dvakrát vyššiu úroveň uvádzania, než tomu bolo pred tým, a teda nie je spôsobený len tým, či má alebo nemá daný politický blok podiel na moci, ale je výrazom širšie vnímaného stavu politiky a správania sa politikov na Slovensku.

Martin Slosiarik, zdroj: FOCUS, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…