Domov História Najznámejší čarodejník na svete oslavuje

Najznámejší čarodejník na svete oslavuje

0
0

Je to neuveriteľné, ale už uplynulo 20 rokov odkedy svetlo sveta uzrel prvý diel knihy o najznámejšom čarodejníkovi Harrym Potterovi. Vyrástla na ňom celá generácia detí a čo je dôležitejšie, ešte stále neupadol do zabudnutia.

Keď britská autorka J.K. Rowlingová uviedla prvú knihu o čarodejníckom učňovi ani by jej vo sne nenapadlo, že knihou spôsobí doslova svetový ošiaľ. Podarilo sa jej osloviť ľudí vo všetkých vekových kategóriách.

Na svete je už dnes všetkých sedem dielov, ktoré boli aj sfilmované. Harryho Pottera vo filmoch stvárnil anglický herec Daniel Radcliffe, ktorý s filmom doslova rástol. V roku 2001, keď si zahral v prvom dieli mal len 12 rokov.

Všetci začali čítať

Na svete bolo celkovo predaných viac ako 500 miliónov výtlačkov a v mnohých krajinách sa stala najpredávanejšou a najobľúbenejšou knihou. J.K. Rowlingová sa vďaka svojmu nápadu stala miliardárkou. Peniaze však darovala charite a stala sa z nej „len“ milionárka.

Séria kníh bola preložená do 67 jazykov, čím sa stala najprekladanejšou knihou v histórii. Zaujímavosťou je aj to, že bola dokonca preložená z britskej angličtiny do americkej. Prvý a druhý diel knihy bol dokonca preložený aj do latinčiny.

Posledná kniha série, Harry Potter a dary smrti sa stala, najrýchlejšie predávanou knihou. Počas prvého dňa jej predaja sa predalo neuveriteľných 11 miliónov kusov.

Plagiátorstvo?

Popri úspechu musela Rowlingová čeliť aj problémom. Hovorilo sa, že štvrtý diel jej knihy je plagiát a pri písaní sa inšpirovala knihou Dobrodružstvá čarodejníka Willyho od autora Adriana Jacobsa.

Súd však nakoniec rozhodol, že štvrtý diel knihy, Harry Potter a ohnivá čaša je výhradne dielom autorky a o plagiátorstvo nešlo.

Autobiografické črty

Zaujímavosťou je, že autorka v knihe použila aj črty, ktoré čerpala z vlastného života. Spisovateľka sa narodila 31. 7. 1965 a tento dátum narodenia získal aj jej románový hrdina Harry Potter, ktorý sa narodil 31. 7. 1980.

Autorka okrem iného žila v mestečku Dursley a všetci fanúšikovia Harryho Pottera vedia, že priezvisko Harryho príbuzných, u ktorých vyrastal, je rovnaké.

Rowlingovej sa tak vďaka svojmu nápadu podarilo neuveriteľné a určite ani sama nečakala, že na svete budú jej knihu poznať naozaj všetci.

 

puma, foto: SITA, archív

 

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Českí policajti spustili výzvu

Nielen zdravotnícky personál ale aj policajné zložky v týchto neľahkých časoch boja proti …