Domov Slovensko NAKA kvôli Threeme zadržala 13 sudcov

NAKA kvôli Threeme zadržala 13 sudcov

0
0

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Búrka realizovala minulú stredu nadránom zásah, pri ktorom zadržala dokopy 20 ľudí, ktorí figurovali v komunikácii kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema. Medzi zadržanými je aj 13 sudcov.

Vyšetrovací tímy NAKA zadržal v rámci akcie Búrka 13 sudcov, jednu bývalú sudkyňu, jednu správkyňu konkurznej podstaty, jednu advokátku a dve civilné osoby. Zadržaných obvinili z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.

Medzi zadržanými aj Jankovská a jej sestra

Medzi zadržanými sú aj mená, ktoré sú už verejnosti známe z Kočnerovej komunikácie Threema, ako napríklad bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, sudkyne Denisa Cviková, Zuzana Maruniaková, Miriam Repáková či Jankovskej sestra Andrea Haitová.

Podľa informácií portálu TV noviny s políciou spolupracuje bývalý sudca Vladimír Sklenka, ktorý sa práve pre komunikáciu s Marianom Kočnerom vzdal talára.

S políciou má spolupracovať niekoľko týždňov, pričom je pravdepodobné, že hovoril aj o veciach, ktoré sa v Threeme nespomínajú. Nie je vylúčené, že spolupracujú aj iné osoby.

O sudcoch rozhodoval ÚS

Keďže s väzbou sudcov musí súhlasiť Ústavný súd SR, generálny prokurátor podal v noci zo stredy na štvrtok žiadosť na ÚS o súhlas na vzatie sudcov do väzby.

Plénum ústavného súdu hneď vo štvrtok ráno dalo súhlas na vzatie do väzby piatich z 13 sudcov. „V rámci neverejného zasadnutia pléna bolo umožnené dotknutým sudcom vyjadriť sa k žiadosti generálneho prokurátora.

Ústavný súd nerozhodoval o vzatí, či nevzatí sudcov do väzby, ale len o súhlase na vzatie do väzby, o ktorej bude rozhodovať Špecializovaný trestný súd, respektíve sudca pre prípravné konanie tohto súdu,“ povedal predseda ÚS SR Ivan Fiačan.

Sudcovia idú do väzby

O väzobnom stíhaní zadržaných rozhodoval v sobotu Špecializovaný trestný súd (ŠTS). Na základe jeho rozhodnutia bude treste stíhaných päť osôb.

Do väzby idú sudcovia Monika J., Denisa C., Eugen P., Richard M. a advokát Miroslav M., dôvodom je možné ovplyvňovanie svedkov a Miroslav M., Eugen P. a Richard M. aj pre možné pokračovanie v trestnej činnosti.

Všetci ostatní budú naďalej stíhaní na slobode. Ako však informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, prokurátor aj obvinení podávali sťažnosti, o ktorých bude rozhodovať najvyšší súd.

ano, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…