Domov Ekonomika Nálady podnikateľov mierne schladli, je za tým neistota z budúcnosti

Nálady podnikateľov mierne schladli, je za tým neistota z budúcnosti

0
0

Nad obavami z možnej krízy prevažuje znepokojenie zo stavu podnikateľského prostredia, ale aj školstva, ktoré neprodukujem dostatok kvalifikovanej pracovnej sily pre trh práce.

Nálady podnikateľov sa zhoršili.

Obávajú sa toho, čo ich čaká v nasledujúcich mesiacoch. Najviac to cítiť v priemysle, finančných službách a doprave.

Nejde ani tak o znepokojenie, že v krátkej budúcnosti hrozí svetová ekonomická kríza, skôr sa firmy obávajú zhoršovania podnikateľského prostredia u nás či toho, že nebudú môcť zohnať kvalifikovanú pracovnú silu.

Starosti v priemysle

Informácie o „blbej“ nálade medzi podnikateľmi priniesol minulý týždeň Štatistický úrad SR, podľa ktorého indikátor ekonomického sentimentu klesol v júni medzimesačne o 0,9 bodu na úroveň 102,9 bodu.

„Dôvera v službách sa zhoršila najmä v dôsledku nepriaznivých názorov na vývoj podnikateľskej situácie, ktorú ako horšiu vnímajú predovšetkým v doprave a skladovaní a finančných a poisťovacích činnostiach,“ uvádza sa v analýze Národnej banky Slovenska.

Zníženie dôvery bolo badať aj v priemysle, službách a čiastočne i medzi spotrebiteľmi.

Pokles dôvery v priemysle podľa analytikov Národnej banky „súvisel najmä s negatívnymi hodnoteniami týkajúcimi sa budúcej produkcie“. Týka sa to najmä spracovateľov dreva a drevených výrobkov, ale aj výrobcov strojov, elektrických zariadení a výroby automobilov.

Práce pribudne, ale oveľa menej

Hoci podnikatelia ani spotrebitelia v dohľadnej dobe žiadnu zásadnejšiu krízu neočakávajú, zdá sa, že na dohľade je spomalenie rastu, možno dočasná stagnácia. Ekonomika sa totiž do značnej miery podobá životu bežného človeka, teda, že raz je lepšie, inokedy horšie. „

Ekonomika pozvoľna začína vykazovať známky blížiaceho sa cyklického vrcholu, a tak sa dá očakávať, že aj rast dopytu po nových zamestnancoch sa bude spomaľovať, stále by sme však mali pozorovať nárast zamestnanosti, hoci pomalší ako po minulé roky,“ myslí si ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Nechce sa nám sťahovať

Viac ako možná kríza, je pre krajinu nepríjemné to, že dlhodobo zanedbávame dôležité oblasti, ako je napríklad školstvo.

To sa teraz vracia tak, že firmy aj ponúkajú kopu pracovných miest, no našinci ich pre nízku kvalifikáciu nevedia obsadiť.

„Trh práce sa bude musieť naďalej vyrovnávať so štrukturálnymi problémami, najmä veľké regionálne rozdiely a nízka mobilita pracovnej sily, ktoré dynamiku poklesu nezamestnanosti v posledných mesiacoch výrazne tlmili.

Viaceré podniky na západnom Slovensku budú čoraz častejšie odkázané na dovoz pracovnej sily zo zahraničia. V tom horšom prípade budú nútené prehodnotiť svoje plány ďalšej expanzie v tomto regióne,“ uzatvára Koršňák.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…