Domov Slovensko Namiesto upokojenia ústavní činitelia ešte viac vyhrotili situáciu

Namiesto upokojenia ústavní činitelia ešte viac vyhrotili situáciu

0
0

Po týždni mlčania, sa v nedeľu svojím príhovorom k národu zapojil do diania na Slovensku aj prezident Andrej Kiska, nasledovaný predsedom NR SR Andrejom Dankom a predsedom vlády Robertom Ficom. Aj keď sa očakávalo, že upokoja napätú spoločnosť, opak bol pravdou.

Prezident Kiska priznal, že vníma na Slovensku obrovský smútok aj rozhorčenie, avšak vyzval ľudí, aby dôverovali vyšetrovateľom. „Verím, že tento prípad riešia najlepší vyšetrovatelia a vraždu dvoch mladých ľudí chcú vyriešiť.

Chcel by som preto všetkých ľudí ako prezident Slovenskej republiky poprosiť: dôverujme im pre túto chvíľu.“ Informoval tiež o tom, že hovoril s premiérom o aktuálnej politickej kríze, avšak nenašli zatiaľ spoločné riešenie súčasnej situácie.

Prezident Kiska vidí preto v súčasnosti dve možnosti: „Rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a požiadala a získala dôveru Národnej rady. Alebo predčasné voľby, ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením.“

Smiešna hra ústavných činiteľov

Cez víkend bolo Slovensko opäť svedkom smiešnej hry troch najvyšších ústavných činiteľov.

Po tom, čo prezident Kiska v zmysle zákona požiadal o vystúpenie vo verejnoprávnej televízii, urobil tak aj predseda vlády Robert Fico a po ňom aj predseda parlamentu Andrej Danko.

Následne prezident svoje televízne vystúpenie zrušil a svoj prejav predniesol poobede pred novinármi v Prezidentskom paláci. Po zrušení prezidentovho vystúpenia v televízii ho nasledoval aj Andrej Danko a svoje slová národu adresoval z Národnej rady SR.

A do tretice, dve hodiny po prezidentovi vystúpil s prejavom aj premiér na Úrade vlády. Ten si však na rozdiel od svojich kolegov večerné televízne vystúpenie ponechal a poobede reagoval len na slová prezidenta.

Nepotrebný

Prejav Andreja Danka bol najmenej útočný a aj najmenej potrebný. Na jednej strane potvrdil, že je pripravený viesť dialóg s oboma ďalšími ústavnými činiteľmi, na strane druhej je pripravený zvolať aj rokovanie najvyšších štruktúr svojej strany.

„Pôsobil ako Alenka v ríši divov, ako čerstvo zobudený Kýblik zo Snehulienky, ktorý sa ocitol uprostred nejakej prestrelky a nechápal, kde je. Naozaj neviem, prečo vystúpil,“ konštatuje na sociálnej sieti politológ Eduard Chmelár, ktorý by Dankovi odporučil, aby si prejavy nechával na dobu, keď o jeho stanovisko bude záujem, pretože momentálne je to podľa Chmelára medzi Kiskom a Ficom.

Vsadil všetko na jednu kartu?

Predseda vlády Robert Fico v nedeľu najprv spochybnil prejav prezidenta, ktorý podľa neho nebol písaný na Slovensku. O deň neskôr už Fico na svoje pochybnosti naviazal, keď naznačil, že za prejavom prezidenta by mohli byť ľudia zo zahraničia a poukázal na stretnutie Kisku s miliardárom Georgeom Sorosom v septembri minulého roka.

George Soros.

O ňom je známe, že prostredníctvom financovania mnohých neziskových organizácií tretieho sektora má vplyv v mnohých krajinách.

„Pýtam sa, prečo hlava štátu Slovenskej republiky išla na súkromnú pôdu k človeku, ktorý má veľmi pochybné meno a ten človek sa volá pán Soros. Pýtam sa veľmi jednoznačne, prečo na toto stretnutie nezobral so sebou žiadneho predstaviteľa ministerstva zahraničných vecí?“ zaútočil predseda vlády na prezidenta a doplnil, že „to, čo sa stalo po vražde novinára a jeho partnerky, naznačuje, že je tu pokus o totálnu destabilizáciu,“ čím naznačil, že by súčasnú vyhrotenú situáciu v slovenskej spoločnosti mohli mať na svedomí zahraničné vplyvy.

Tieto tvrdenia vyvolali reakcie snáď z celého sveta. Niektoré diplomatickejšie, niektoré priamo kritizujúce slovenského premiéra. V každom prípade to bolo poukázanie na prípadnú veľmi vysokú spravodajskú hru, ktorá by pre Slovensko nebola dobrým znamením pre budúcnosť.

V prípade, že Robert Fico tieto naznačené domnienky podporí dôkazmi, mohol by to byť vážny precedens.

Sorosov vplyv v Európe

Premiér Fico nepriamo obvinil Georgea Sorosa z organizovania prevratu na Slovensku. Zatiaľ vychádza najmä zo stretnutia slovenského prezidenta so spomínaným miliardárom v septembri minulého roka.

„Udalosti, ktoré sa stali po brutálnej vražde, niečo naznačujú. Chcem postaviť otázku a vážim každé jedno slovo. Žiadam odpoveď, o čom bolo toto stretnutie s istým človekom, čo má pochybné meno.“

Sorosov vplyv v Európe bol už na pretrase mnohokrát. Nepáči sa niektorým europoslancom, vládam ani iným politikom naprieč Európou.

„To že sa Andrej Kiska v rámci oficiálnej návštevy USA minulý rok stretol aj so Sorosom mi vadilo. Lebo ten had sa cpe všade a svojimi chápadlami ovplyvňuje cez mimovládky politiku v rôznych štátoch sveta,“ napísal na svojom facebookovom profile Boris Kollár, ktorý dodal, že prečo sa na to pýta premiér teraz a neriešil to minulý rok v septembri.

Ďalší opozičný politik Ján Budaj vidí v tomto vyhlásení premiéra paralelu s minulosťou. „Vo veľkej miere mi to pripomína Mečiara. Aj vtedy sa stala vražda a hovorilo sa o temných silách zo západu,“ povedal Budaj.

Fica za „sorosovskú“ kartu silne kritizoval aj koaličný partner Most-Híd. Mnohí jeho predstavitelia naznačili, že to môže byť aj koniec koalície.

Odpoveď prišla rýchlo

K výrokom nášho premiéra sa vyjadril dokonca aj samotný Soros. Ten na Slovensko cez svojho hovorcu odkázal: „Pokiaľ ide o pripomienky premiéra Fica, pán Soros nehrá žiadnu úlohu v nedávnom prejave prezidenta Kisku ani v nedávnych demonštráciách na Slovensku.“

Prezidentský úrad na otázku premiéra odpovedal takto: „Odpútavanie pozornosti konšpiračnými teóriami nezbavuje premiéra povinnosti riešiť hlbokú politickú krízu, alebo uvoľniť miesto niekomu, kto to dokáže,“ odkázal prezident Kiska prostredníctvom svojho hovorcu Romana Krpelana.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

KLUS: V dobrom aj v zlom. Európsko-britské priateľstvo musí byť silnejšie ako brexit

Od „smutného“ referenda o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ uplynuli štyri roky. Príprav…