Domov Zahraničie Napätá situácia v nemeckom meste Chemnitz

Napätá situácia v nemeckom meste Chemnitz

1
0

Následky protestov, ktoré vyvolala smrť nemeckého občana, otriasajú právnym štátom a médiá hovoria o zlyhaní bezpečnostných zložiek v Nemecku.

Demonštrácie, ktoré sa konajú v saskom meste Chemnitz, vyvolala smrť nemeckého občana, za ktorú sú podozriví migranti zo Sýrie a Iraku. Nemecko‑kubánsky muž bol bodnutý v hádke zahŕňajúcej asi 10 ľudí, z ktorých viacero bolo rôznych národností.

Protest extrémistov ako odpoveď

Následná demonštrácia v ten deň popoludní počítala asi 800 ľudí, ktorí protestovali proti smrti človeka. Zúčastnili sa jej aj pravicové skupiny. Druhý protestný deň v pondelok minulý týždeň sa už protestov zúčastnili tisíce pravicových aj ľavicových demonštrantov.

Tie ale podcenili bezpečnostné zložky a počas protestu krajnej pravice prišlo k stretu s ľavicovými odporcami. Samotná polícia priznala, že protest podcenila a aktivizovala málo policajtov. Protesty pravice aj ľavice pokračovali celý minulý týždeň a podľa organizátorov budú aj naďalej.

Barbarstvo priamo v uliciach

Pravicoví demonštranti skandovali historické frázy spojené s podporovateľmi Adolfa Hitlera. Tieto protesty sú však najnovšími príkladmi rozdelenia obyvateľov v Nemecku, ktoré sú vyvolané prijímaním utečencov a migrantov. Riešenie situácie je zároveň veľká výzva pre súčasnú vládnu koalíciu vedenú Angelou Merkelovou.

Krajná pravica v Chemnitz

Chemnitz bolo kedysi silné priemyselné mesto, ktoré výrazne utrpelo počas prechodu z komunizmu, ale v posledných rokoch sa priemyselne rozrástlo.

Východonemecké mesto, ako aj štát Sasko, v ktorom leží, sú už dlho známe ako región, ktorý má podhubie pre neonacistickú činnosť. Aj v minuloročných národných voľbách tu získala protiimigračná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) výraznú podporu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Jeden komentár

  1. Martin Rubáš

    7. septembra 2018 at 9:07

    Lidé v Německu jsou čím dál tím víc naštvaní a je jenom otázkou času, kdy tam vypuknou velké nepokoje. Rok, dva, deset let? Nevím, ale časem to praskne.
    http://www.epshark.cz/clanek/945/nemecko-zaba-pod-utokem

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …