Domov Zahraničie Napäté vzťahy medzi Tureckom a Nemeckom ostávajú

Napäté vzťahy medzi Tureckom a Nemeckom ostávajú

0
0

Počas uplynulého týždňa sa uskutočnila trojdňová oficiálna návšteva tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana v Nemecku, ktorá určite nebola zmierlivá ako sa na začiatku očakávalo.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas svojho oficiálneho programu absolvoval viacero stretnutí s najvyššími predstaviteľmi Nemecka a následne sa okrem iného zúčastnil aj slávnostného otvorenia najväčšej mešity v krajine v Kolíne nad Rýnom.

Stretnutie s Angelou Merkelovou bolo napäté

Ani po stretnutí tureckého prezidenta Erdogana s kancelárkou Merkelovou neprišlo k uvoľneniu vzťahov. Spoločné rokovania boli neúspešné ako podčiarkuje aj vyjadrenie samotnej kancelárky po stretnutí, kedy povedala, že hlboké rozdelenie zostáva aj naďalej.

Stretnutie s nemeckým prezidentom

Na slávnostné stretnutie hláv Nemecka a Turecka pripravil nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pre svojho tureckého kolegu slávnostný banket v berlínskom zámku Bellevue.

Ten sa počas svojho prejavu v závere odklonil od pripravených poznámok a v návale emócií nepriamo obvinil Nemecko z toho, že im po krajne pobehujú stovky, ba až tisíce teroristov.

Otvorenie mešity sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia

Počas návštevy Kolína nad Rýnom, kedy sa prezident Erdogan zúčastnil otvorenia mešity, boli v pohotovosti stovky policajtov. Polícia mala ostreľovačov na strechách a celá oblasť bola uzavretá.

Mešita bola postavená islamskou náboženskou organizáciou, ktorá má úzke väzby s tureckým štátom.

Oficiálna návšteva s jasným cieľom

Nemecko pozvalo tureckého prezidenta Erdogana na oficiálnu návštevu v snahe napraviť vzájomné vzťahy, ktoré boli narušené zásahom proti jeho oponentom po neúspešnom prevrate v roku 2016, pričom Nemci dúfali, že táto návšteva zabezpečí priaznivejšie rokovania o prepustení niekoľkých nemeckých občanov, ktorí sú v Turecku vo väzbe.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…