Domov Zahraničie Návrat do lavíc v čase pandémie? Inšpiráciou pre Slovensko môže byť aj Singapur

Návrat do lavíc v čase pandémie? Inšpiráciou pre Slovensko môže byť aj Singapur

0
0

Ostrovný mestský štát v juhovýchodnej Ázii našiel účinný recept, ktorý spája dodržiavania opatrení pri čo najmenšom dopade na ekonomiku.

Singapur je považovaný za jeden z najvyspelejších štátov sveta. Moderné technológie tamojšia vláda od začiatku využíva aj v boji proti pandémii koronavírusu.

Za najdôležitejšie nástroje považuje pravidelné cielené testovanie rôznych skupín obyvateľstva a následne dohľadávanie kontaktov s nakazenými osobami s využitím pokrokových technológií, vrátane mobilnej aplikácie.

Inovatívne nápady zaujali aj slovenský rezort diplomacie, a tak sa rozhodol spojiť so svojimi partnermi v Singapure a zdieľať s nimi doterajšie skúsenosti, ktoré môžu byť príkladom aj pre Slovensko. Diskutovali aj o zavádzaní opatrení na školách, ktoré patria medzi rizikové oblasti z hľadiska šírenia nákazy.

„Singapurčanom sa osvedčilo skĺbenie práce z domu (tzv. home office) s e-learningovým systémom online vzdelávania detí v kombinácii so striedavým skupinovým vyučovaním.

Zaviedli ho najmä pre študentov záverečných ročníkov, aby nedošlo k prerušeniu kontaktu medzi žiakmi a školským prostredím,“ priblížil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus po videokonferencii so štátnym ministrom z Ministerstva zahraničných vecí a dopravy Singapurskej republiky Chee Hong Tatom.

Singapur je po novom „zelený“

Zatvorenie škôl má podľa vlády v Singapure negatívne dopady na fungovanie ekonomiky, keďže sa dotýka aj pracovného režimu rodičov školákov.

Martin Klus využil relatívne ojedinelú príležitosť na tento typ kontaktu aj na ocenenie úlohy Singapuru ako koordinátora vzťahov medzi Európskou úniou a Združením národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN).

Skonštatoval, že pre naše malé, no súčasne veľmi otvorené a globálne nastavené ekonomiky, je tu veľký priestor na zintenzívnenie vzťahov a vytváranie nových obchodných či investičných príležitostí.

Snáď tomu napomôže aj fakt, že od konca novembra je Singapurská republika opäť oficiálne zaradená medzi tzv. menej rizikové „zelené“ krajiny aj na slovenskom cestovateľskom semafore, ktorý vychádza z dát Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

md, foto: Archív M.K.Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Medicínsky nezmysel

Medicínsky nezmysel. Inak sa aktuálne celonárodné plošné testovanie, ktoré trvá deväť dní …