Domov Ekonomika Návrh Mostu-Híd o dôchodkovom veku sa nikomu nepáči

Návrh Mostu-Híd o dôchodkovom veku sa nikomu nepáči

0
0

Nie je to tak dávno, keď prišiel predseda strany SMER-SD Robert Fico s nápadom zastropovania dôchodkového veku. Namiesto takéhoto návrhu však do parlamentu predložili poslanci za koaličnú stranu Most-Híd iný návrh. Ten sa nepáči odborárom a dokonca ani ministerstvu sociálnych vecí, ktoré má na starosti práve Smer.

Poslanci za Most-Híd chcú vo svojom návrhu zmeniť stanovenie veku odchodu do dôchodku z rokov a dní na roky a mesiace. Podľa nich by to tak malo byť jednoduchšie zapamätateľné.

Zároveň chcú, aby sa vek odchodu do dôchodku stanovil na päť rokov dopredu. Návrh stanovuje vek odchodu do dôchodku v roku 2019 na 62 rokov a 6 mesiacov, pričom ďalšie štyri roky by sa hranica veku do dôchodku každý rok posunula o dva mesiace.

V súčasnosti je dôchodkový vek nastavený na 62 rokov a 139 dní a vek, kedy pôjdu ľudia do dôchodku sa stanovuje len na rok dopredu. „V praxi to napríklad znamená, že 60-ročný človek ešte stále nevie, kedy bude môcť ísť do dôchodku,“ upozorňujú poslanci Mostu.

S návrhom koaličných poslancov nesúhlasia odborári a ani ministerstvo sociálnych vecí a rodiny.

Odborári chcú strop

„Aj keď návrh zákona odstraňuje skutočnosť, že pracujúci človek nevie, kedy dosiahne dôchodkový vek, ponechal rovnaký mechanizmus zvyšovania dôchodkového veku ako v súčasnosti platnom zákone, s posunutím referenčného obdobia a zaokrúhľovaním na mesiace,“ uviedli počas pripomienkového konania odborári.

Podľa nich nikto jednoznačne nevie ako sa budú parametre určujúce vek odchodu do dôchodku vyvíjať v budúcnosti.

Podľa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) je však neprijateľné pokračovanie zvyšovania dôchodkového veku a preto opätovne žiadajú vládu o prijatie zákona, ktorý by vek odchodu do dôchodku zastropoval na hranici 64 rokov.

„Táto veková hranica pre vznik nároku na starobný dôchodok je podľa názoru väčšiny zamestnancov, ktorých KOZ SR reprezentuje, maximom z hľadiska fyzického zdravotného stavu väčšiny obyvateľstva aj z hľadiska jej mentálnej akceptovateľnosti,“ tvrdí KOZ.

Štátny rozpočet by utrpel

Rezort práce zas upozorňuje, že zaokrúhľovaním veku do dôchodku na mesiace sa rast dôchodkového veku v krátkodobom horizonte síce spomaľuje, avšak zároveň sa predlžuje čas poberania dôchodku, čo by malo negatívny dopad na štátny rozpočet.

„Podľa predloženého návrhu sa dôchodkový vek v roku 2019 nezvyšuje o dva mesiace, ale je stanovený na 62 rokov a 6 mesiacov, čím medzi súčasným a navrhovaným mechanizmom vzniká od roku 2017 rozdiel v dĺžke dôchodkového veku 20 dní,“ uvádza ministerstvo.

Návrh kritizuje aj Národná banka Slovenska, ktorá upozorňuje na problematické situácie, kedy sa poistenec narodil 31. kalendárny deň v mesiaci, avšak mesiac, v ktorom by mal dosiahnuť dôchodkový vek by mal len napríklad 30 kalendárnych dní.

ano, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

EÚ sa na sankciách proti Bielorusku nedohodla

Ani po mesiaci a pol od kontroverzných prezidentských volieb v Bielorusku protesty v kraji…