Domov Slovensko Návrh o policajnom prezidentovi nateraz stiahli

Návrh o policajnom prezidentovi nateraz stiahli

0
0

Zmeny týkajúce sa voľby policajného prezidenta sa zatiaľ neuskutočnia. Okrem opozície sa proti návrhu Smeru vyjadrila aj koaličná strana SNS, bez podpory ktorej by vláda nebola schopná presadiť návrh v parlamente.

Zmenami, ktoré sa týkajú voľby a odvolávania policajného prezidenta a jeho 7-ročného funkčného obdobia sa mala vláda zaoberať v stredu 22. augusta.

Pred samotným zasadnutím kabinetu však premiér Peter Pellegrini uviedol, že v návrhu je stále veľa otázok, ktoré si vyžadujú diskusiu a ďalšie rokovania a preto návrh z rokovania stiahli.

Aj podľa samotnej ministerky vnútra Denisy Sakovej je v danej problematike potrebné nájsť kompromis, na ktorom by sa zhodli viaceré politické strany.

Hlavným bodom kritiky opozičných poslancov bolo práve 7-ročné funkčné obdobie, ktoré by z hlavy Policajného zboru urobilo zabetónovanú funkciu. Na návrhu im toho však prekáža ešte omnoho viac.

SMER v tom zostal sám

Ani koaličné strany v tomto prípade neťahajú za jeden koniec. Zabetónovaného prezidenta Policajného zboru nepodporí ani strana Andreja Danka SNS, o čom hovorí aj vo svojom oficiálnom vyjadrení.

Podľa neho strane na návrhu prekáža, že voľba policajného šéfa nie je tou najdôležitejšou otázkou, ktorú by mal rezort vnútra riešiť. V polícii by podľa nich malo nastať viacero systémových zmien, medzi ktoré zmena voľby policajného šéfa nepatrí.

Ďalším bodom, ktorý strana v oficiálnom stanovisku zdôvodnila, je práve spomínané 7-ročné funkčné obdobie. Za spravodlivejšie a demokratickejšie by totiž SNS považovala, keby policajný prezident nemal pevne stanovenú dĺžku funkčného obdobia.

Práve doba neurčitá by zaručila to, že parlament by bol schopný kedykoľvek v prípade dôvodu na jeho odvolanie skrátiť mu funkčné obdobie, prípadne ho priamo odvolať z funkcie.

Vyjadrenie národniarov podporila aj tretia koaličná strana Most‑ Híd. Opozičné strany zas dĺžku funkčného obdobia nepokladajú za tú najdôležitejšiu, ku ktorej by v prípade schválenia návrhu prišlo.  Dôležitejšie sú podľa nich zmeny, ktoré by nastali pri jeho odvolávaní.

Požadujú totiž, aby ho bol minister vnútra schopný odvolať v prípade, že mu to odobrí nadpolovičná väčšina branobezpečnostného výboru. Zakomponovaním možných zmien sa vláda bude zaoberať v prvý septembrový týždeň.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…