Domov Zahraničie Návšteva fancúzskeho prezidenta nepriniesla očakávané výsledky

Návšteva fancúzskeho prezidenta nepriniesla očakávané výsledky

0
0

Vrúcne objatia a potrasenia rúk medzi oboma politikmi, ale žiadne jasné stanoviská. Tak by sa dala charakterizovať návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Amerike. Oficiálna návšteva trvala tri dni, začala 23. a skončila 25. mája prejavom pred Kongresom USA.

Minulý týždeň sa uskutočnila oficiálna štátna návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona u amerického prezidenta Donalda Trumpa. Po prvýkrát počas Trumpovho obdobia vlády dokonca americký prezident pripravil aj oficiálnu štátnu večeru.

Doteraz zo všetkých vedúcich lídrov európskych štátov sa len Macronovi podarilo úspešne nadviazať vzťah s Trumpom. No aj napriek tomu, Macron nebol schopný odradiť amerického prezidenta od odstúpenia z Parížskej dohody o klimatických zmenách, no snažil sa aspoň dosiahnuť dohodu o zachovaní iránskej jadrovej dohody, od ktorej americký prezident plánuje odísť.

Oficiálna štátna večera

Donald Trump spoločne s manželkou Melaniou hostil približne 130 hostí. Menu obsahovalo tri chody a pozostávalo z americkej kuchyne s francúzskym vplyvom.

Kritici ale vyčítali, že Trump nepozval takmer žiadnych demokratických členov Kongresu alebo novinárov, čo býva štandardným zvykom pri príležitosti štátnych prijatí na takejto úrovni.

Rôzne témy a nejasné odpovede

Počas troch dní sa konali viaceré stretnutia, kedy sa Emmanuel Macron pokúsil nastoliť viaceré zásadné témy, no napriek tomu sa mu ani v jednej z nich nepodarilo naplno presvedčiť, či zmeniť názor Donalda Trumpa.

V otázke prehodnotenia pozície Spojených štátov amerických k stiahnutiu sa z plnenia Parížskej dohody o zmene klímy naznačil dôležitosť planéty, na ktorej žijeme, no bez reakcie zo strany Trumpa, ktorý svoj názor nechce meniť.

Rokovania sú na bode mrazu aj pri jadrovej dohode s Iránom. Trump vidí priestor pre nové rokovania a naznačil možnosť kompromisu, ale len za predpokladu účasti na dohode aj ďalších krajín z regiónu.

Irán však pozíciu, ktorú vyjednal zatiaľ meniť nechce. Tiež pri otázkach udelenia trvalej výnimky zdanenia ocele a hliníka pri dovoze do USA pre EÚ nenašli spoločné riešenie.

Prejav Macrona pred Kongresom Spojených štátov amerických

Iránsku jadrovú dohodu považuje Macron za dôležitú a kým nebude nová, bude presadzovať tú súčasnú, aj keď vie, že nie je dokonalá. Podobne sa vyjadrilo aj Nemecko, ktoré aj nedokonalú dohodu považuje za lepšiu ako žiadnu.

V otázke klimatických zmien a Parížskej dohody o zmene klíme sa vyjadril, že si je istý, že Spojené štáty americké sa jedného dňa opäť pripoja k tejto iniciatíve, aby všetky štáty urobili túto planétu opäť veľkou.

Tiež sa venoval aj otázkam tzv. Fake news, ktoré považuje za falošné tvrdenia, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach a aj iných médiách a je potrebné proti ním bojovať. Trump naopak týmto termínom označuje správy, ktoré sa mu nepáčia.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…