Domov Slovensko Názory Slovákov na menšiny sú čoraz xenofóbnejšie

Názory Slovákov na menšiny sú čoraz xenofóbnejšie

0
0

Podľa prieskumu agentúry FOCUS sa tolerancia Slovákov k rôznym menšinovým skupinám za posledných 10 rokov výrazne zhoršila. Porovnanie prieskumov z mája 2008 a zo septembra tohto roka ukázalo závažné skutočnosti, ktoré sa však dajú vysvetliť najmä politickospoločenskými okolnosťami na Slovensku i v Európe v posledných rokoch.

Podľa prezidenta Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorija Mesežnikova sú tieto posuny dôsledkom zmeny politickej klímy, ktorá na Slovensku nastala pod vplyvom migračnej krízy, ale aj častejšie medializovaných teroristických útokov.

Mesežnikov vysvetlil, že odpoveďou mainstreamových politických síl bola radikalizácia rétoriky v otázkach, ktoré súvisia so vzťahmi majority s menšinovými komunitami.

Podľa prieskumu by Slovákom najviac prekážalo žiť vedľa extrémistov. Takmer 80% opýtaných by nechcelo žiť vedľa rómskej rodiny a len o pár percent menej vedľa moslimskej rodiny, čo je nárast oproti prieskumu v roku 2008 nárast o viac ako 40%.

Výrazný nárast nastal aj pri prisťahovaleckých rodín. Ľudia sa v prieskume výraznejšie ohradili aj voči párom rovnakého pohlavia.

Prieskum

Otázka: Predstavte si, že by sa do vášho susedstva nasťahovala osoba, resp. osoby patriace do nasledujúcich skupín. Prekážali by vám v susedstve alebo nie?“

(% odpovedí „prekážali by mi“)

ano, SITA, zdroj: Focus

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 2/2019: Euro oslavuje 20. narodeniny a my 10 rokov jeho používania

Kto by to bol povedal, že spoločná európska mena si už pripisuje druhý krížik. Euro začali…