Domov Slovensko Nekonečná komédia voľby ústavných sudcov má svoj koniec

Nekonečná komédia voľby ústavných sudcov má svoj koniec

0
0

Únavné naťahovanie voľby ústavných sudcov malo za následok, že mnohí záujemcovia o post sudcu na Ústavnom súde SR stratili záujem. Rovnako tak verejnosť bola z konania zainteresovaných otrávená a verejný záujem úplne opadol. Napokon však bol piaty pokus voľby kandidátov na sudcov ÚS SR úspešným.

Bolo to ešte v decembri v roku 2018, keď predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyhlásil voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Všetko pôsobilo seriózne a do voľby sa šlo s plnou vážnosťou.

Verejné vypočutia kandidátov mali svoju úroveň až pokým do boja nevstúpil kandidát, expremiér, Robert Fico, ktorý si dokonca nárokoval na post predsedu Ústavného súdu SR.

Napokon musel z boja odstúpiť, pretože Most-Híd mu podporu nevyjadril a otázna bola i jeho prax v oblasti práva. Odvtedy ubehlo už pol roka a poslanci stále nedokázali navoliť osemnásť kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vybrať deväť potrebných sudcov.

Časť práce už odviedol Andrej Kiska, ktorý zachránil ústavný súd od úplnej nefunkčnosti a vymenoval aspoň časť sudcov z navolených kandidátov. Zuzana Čaputová donedávna čakala na posledné mená kandidátov.

Prezidentka vyberie

Keďže prezidentka dostala na stôl konečne plný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu, rad je teraz na nej, aby z nich vymenovala šesť nových sudcov. Zuzana Čaputová sa výberom sudcov intenzívne zaoberá.

„Výber nových ústavných sudcov v najbližších dňoch starostlivo zváži na základe odbornosti a osobnostných predpokladov,“ povedal hovorca prezidentky Martin Strižinec s tým, že mená nových sudcov by sme mali poznať budúci týždeň.

Trvalo to, ale predsa

Zvyšné štyri miesta kandidátov na ústavných sudcov sa podarilo navoliť počas minulotýždňovej schôdze parlamentu. Dlho zmieňovaná voľba bola nakoniec verejná.

Zuzana Čaputová na stôl dostala mená Ladislava Duditsa, Libora Duľu, Petra Melichera a Petra Straku. Predseda parlamentu Andrej Danko označil za príčinu nezdarov fakt, že sa riešil vhodný druh voľby.

Podľa jeho názoru mala byť voľba verejná, čo podporil aj koaličný kolega z Mosta-Híd Béla Bugár. Proti bol jedine Smer. „Chválabohu máme zvolených všetkých kandidátov na ústavných sudcov.

Bolo k tomu potrebné, že Most-Híd trval na verejnej voľbe. Len to zabezpečí, že každý dodrží dohodu,“ povedal po voľbe Bugár.

Denis Ruščák, red, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…