Domov Zahraničie Nemecko predstavilo novú vládu

Nemecko predstavilo novú vládu

0
0

Nemecko po polroku čakania, vyjednávaní a rozhovorov predstavilo túto stredu novú vládu veľkej koalície Sociálno-demokratickej strany Nemecka (SPD) a Kresťansko-demokratickej únie Nemecka/Kresťansko-sociálnej únie Bavorska (CDU/CSU) staronovej kancelárky Angely Merkelovej.

Na konci septembra minulého roka sa uskutočnili spolkové voľby, z ktorých vzišlo nové zloženie federálneho parlamentu, Bundestagu. Celkový počet 709 miest sa, pre zostavenie novej vlády pod vedením Angely Merkelovej, rozdelil do ťažkej šachovnice.

Výsledky parlamentných volieb

Kresťansko-demokratická únia a Kresťansko-sociálna únia (CDU/CSU) – 33,0 % / 246 poslancov
Sociálno-demokratická strana Nemecka (SPD) – 20,5% / 153 poslancov
Alternatíva pre Nemecko (AfD) – 12,6 % / 94 poslancov
Slobodná demokratická strana (FDP) – 10,7 % / 80 poslancov
Ľavica – 9,2 % / 69 poslancov
Zelení – 8,9 % / 67 poslancov

Nástup novej vlády

Prvotné odmietnutie zo strany lídra volebnej kandidátky SPD Martina Schultza nastavilo orientáciu vyjednávaní Angely Merkelovej k strane zelených a Slobodnej demokratickej strane, ktoré ale zlyhali vzhľadom k nezlučiteľným rozdielom v oblasti energetickej politiky ako aj migrácie.

Následne po tlaku verejnosti aj politikov k stabilnej vláde prišlo k dohode práve so Sociálno‑demokratickou stranou Nemecka. Svojej práce sa nová vláda ujala len túto stredu, 14. marca 2018.

Noví ministri za SPD sú známi

Sociálno‑demokratická strana Nemecka svoje ministerské posty obsadila len týždeň pred predstavením celej vlády. Ministrom zahraničných vecí sa stal Heiko Maas, ministerstvo spravodlivosti povedie Katarina Barley, obaja predtým zastávali iné ministerské posty v predchádzajúcej vláde.

Ministrom financií sa stal starosta Hamburgu, Olaf Scholz, ministerkou pre rodinu je na druhú stranu starostka jednej z berlínskych mestských častí, Franziska Giffey.

Nakoniec ministrom práce sa stal Hubert Heil, bývalý generálny sekretár SPD a ministerstva životného prostredia sa ujala Svenja Schulze.

Ministri za CDU/CSU

Kancelárka Angela Merkelová predstavila svojich ľudí už dávnejšie. Ministrom zdravotníctva sa stal jeden z jej kritikov Jens Spahn, ministerkou školstva sa stala Anja Karliczek, ministerka obrany zostala aj naďalej Ursule von der Leyen, a ministerstvo poľnohospodárstva povedie Julia Klöckner.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová

Staronová nemecká kancelárka, celým menom Angela Dorothea Merkelová, sa narodila 17. júla 1954. V roku 2000 sa stala líderkou Kresťansko-demokratickej únie Nemecka a následne ju v roku 2005 úspešne doviedla k víťazstvu v parlamentných voľbách, čo je vynieslo pozíciu novej kancelárky.

V súčasnosti je považovaná za najsilenejšiu ženu sveta. Počas svojej kariéry dokázala efektívne riešiť mnohé krízy nielen na úrovni Nemecka, ale aj celej Európskej únie, spoločne s francúzskym prezidentom je považovaná za motor hlbšej integrácie celej EÚ.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …