Domov Slovensko FOTO: Do nemocnice bez toaletného papiera. Pellegrini ohlásil veľké zmeny

FOTO: Do nemocnice bez toaletného papiera. Pellegrini ohlásil veľké zmeny

0
0

Zdravotníctvo. Jeden z najdôležitejších a zároveň bohužiaľ snáď najhoršie fungujúcich rezortov na Slovensku. Nejeden minister sa dušoval, že tento stav zmení. Doteraz sa tak bohužiaľ nestalo, ba čo viac, bežnému občanovi sa zdá, že je to čím ďalej tým horšie. Žeby prišiel konečne čas na zmenu? Premiér Pellegrini ohlásil veľké investície do zdravotníctva.

Nefungujúci zdravotný systém, ktorý nezohľadňuje tie najslabšie skupiny obyvateľstva, jeho zlyhávajúce základné funkcie a nemocnice, ktoré pomaly ale isto padajú ľuďom na hlavy.

Na druhej strane miliardy eur, ktoré sa majú dostávať do vreciek súkromných podnikateľov, ktorí zneužívajú chorých ľudí a tiež chorý zdravotný systém. Tak to sú paradoxy, s ktorými sa denne stretáva bežný slovenský občan.

Toaleťák už dostaneme

Predseda vlády Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva Andrea Kaľavská minulý týždeň ohlásili miliónové investície do slovenských nemocníc.

„Zdravotníctvo sa dotýka každého z nás. Chcem ohlásiť, že v najbližších mesiacoch budeme svedkami najmasívnejšej obnovy najšpičkovejších prístrojových zariadení v nemocniciach, budeme svedkami najmasívnejších rekonštrukcií našich nemocníc a zdravotníckych zariadení v histórii Slovenska,“ vyjadril sa premiér.

Predseda vlády tiež oznámil, že od jesene si už slovenskí pacienti nebudú musieť nosiť pri hospitalizácií do nemocníc základné hygienické potreby, ako napr. toaletný papier.

„Chceme konečne zmeniť vzhľad nemocníc, vybaviť ich tisíckami nových postelí, vystavať urgentné príjmy, skončiť s historickou úrovňou sociálnych zariadení a konečne zastaviť prax, keď si pacienti nosia so sebou elementárne hygienické potreby,“ povedal Pellegrini.

Rezort totiž vybaví nemocnice základnými hygienickými balíčkami, ktoré dnes už rozdávajú v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.

Premiér Pellegrini s ministerkou zdravotníctva.

Milióny odklepol Drucker

Niet pochýb o tom, že slovenské zdravotníctvo potrebuje rekonštrukciu. Avšak to, že sa touto investíciou predseda vlády vystatuje ako veľkou novinkou, už celkom pravda nie je.

Ešte minulý rok totiž miliónové investície do tohto rezortu ohlásil vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Milióny do slovenských nemocníc sú teda výsledkom predošlého kabinetu a Pellegrini vlastne ohlasuje niečo čo už ohlásené bolo.

Milióny, o ktorých hovorí Pellegrini s aktuálnou ministerkou zdravotníctva sú teda už dávno prerozdelené a niektoré z nich už aj plynú do konkrétnych zariadení a na kúpu prístrojov.

To potvrdil aj samotný premiér: „Ministerstvo nakúpilo v ostatnom čase podľa informácií, ktoré som od pani ministerky dostal, 15 najmodernejších CT prístrojov,“ povedal Pellegrini.

Hanba menom Rázsochy

Prioritou rezortu má byť dostavba nemocnice na Rázsochách. „Chcem všetkým na rovinu povedať, že je záujmom Slovenskej republiky mať v hlavnom meste jednu špičkovú, perfektne vybavenú nemocnicu,“ povedal premiér a dodal, že odmieta medializované informácie, že projekt štátnej nemocnice mešká kvôli tomu, aby štátni úradníci umožnili súkromnému investorovi postaviť nemocnicu skôr.

„Štát v hlavnom meste nemôže byť odkázaný na súkromnú nemocnicu. Tá môže byť doplnkom a môže súperiť so štátnou nemocnicou. My musíme ukázať, že vieme postaviť takú istú kvalitnú nemocnicu.“

Nuž, či je to skutočne tak, uvidíme v najbližších mesiacoch. Pravdou totiž je, že nemocnica v bratislavskej mestskej časti Lamač chátra už viac ako 30 rokov. S jej výstavbou za začalo ešte za bývalého režimu, v 2. polovici 80-tych rokov a dodnes je to z väčšej časti len hrubá stavba.

Po tom, čo ju žiadna vláda nedokázala dokončiť, prišlo začiatkom tohto roka k rozhodnutiu o jej zbúraní, pretože okrem toho, že už nevyhovuje štandardom, je aj nebezpečná.

Na skelet nemocnice sa preinvestovalo už takmer 70 mil. eur. Na zbúranie sa minie ďalších 17. Ešte bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker avizoval, že na tomto istom mieste štát postaví novú, modernú nemocnicu, s ktorej výstavbou by sa mohlo začať v roku 2021.

Problémom však je, že v tom čase by už mala začať fungovať súkromná nemocnica neďaleko Rázsoch, ktorú plánuje stavať známa finančná skupina. Je teda otázne, či dve nemocnice tak blízko pri sebe môžu fungovať, a či vôbec v prípadnej štátnej bude mať ešte kto pracovať.

Keď sa k tomu pridá fakt, že Rázsochy sú lukratívnym stavebným pozemkom, sú dohady o skutočnom záujme štátu s ním určite na mieste.

Zatiaľ však, čo nedostavanú nemocnicu na Rázsochách idú búrať, na Slovensku je množstvo štátnych nemocníc, ktoré vyzerajú, že za chvíľu spadnú aj samé. Investície do nich sú teda určite vítané.

Nikdy sme nemali a stále nemáme koncept

Šéf Lekárskeho odborového zväzu (LOZ) Peter Visolajský ocenil, že si premiér všimol, že zdravotníctvo má problémy a aspoň niektoré z nich sa začínajú riešiť.

Avšak, ako pre TV Markíza povedal, zdravotníctvo nie je len o nemocniciach. „Ak chceme zlepšiť zdravotnú starostlivosť, treba mať konečne nejaký koncept.

Ani súčasná ministerka, ani predchádzajúci minister ho nemali. Za všetky predchádzajúce volebné obdobia sme žiadny koncept v zdravotníctve nevideli,“ povedal predseda LOZ.

Zatiaľ, čo premiér s ministerkou zdravotníctva ohlasujú veľké investície do nemocníc, internet je zaplavený fotografiami, ktoré často vyzerajú ako z hororu, v tom lepšom prípade akoby zachytávali zaostalú krajinu.

Bohužiaľ všetky pochádzajú zo slovenských nemocníc. Ponúkame vám len malý výber z nich. Všetky sú z facebookovej stránky Zomri (v zátvorke je uvedený autor fotografie).

NsP, Poprad (Matúš)

Pinelova nemocnica, Pezinok (Vlastimil)

Poliklinika, Levice (Katka)

Poliklinika Liptovský Mikuláš

Poliklinika Rubanisko, Lučenec

Poliklinika Zvolen (Ján)

NsP, Považská Bystrica (Peter)

Psychiatrická nemocnica, Michalovce (Peter)

Antolská, BA (Tomáš)

Antolská, BA (Tomáš)

FNSP FDR, B. Bystrica (Martin)

Chirurgická ambulancia Poliklinika, LM

Nová nemocnica, Košice (Zuzana)

Kramáre – infekčné, BA (Betka)

Mickiewiczova, BA (Mário)

Mickiewiczova, BA

Národný onkologický ústav, BA (Simona)

Nem. Považská Bystrica.

Nemocnica s poliklinikou Svätého Lukáša, Galanta

Nemocnica s poliklinikou Svätého Lukáša, Galanta

ano, foto: SITA, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Skryté talenty známych ľudí, ktorým nebudete veriť

Každý človek má na niečo talent. Rovnako to platí aj o známych ľuďoch. Tí majú popri talen…