Domov Ekonomika Neslávne známa MH Manažment by mala byť zrušená

Neslávne známa MH Manažment by mala byť zrušená

0
0

Spoločnosť MH Manažment, ktorá sa „preslávila“ kauzou Bžán a ktorá spravuje takmer 250 miliónový majetok štátu v rôznych firmách, nenapĺňa základný účel jej založenia, a preto by mala byť v jasnom časovom horizonte zrušená. Také je odporúčanie Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR po ukončení kontroly v tejto štátnej akciovke.

Národní kontrolóri identifikovali v MH Manažmente prípady nehospodárneho konania, ale aj významné riziká pri neukončených 39 súdnych sporoch súvisiacich s privatizačnými projektmi, ktorých finančné dopady nie sú kryté v rozpočte spoločnosti.

Kým v januári 2016 mal MH Manažment na účte vyše 39 mil. eur, koncom roka 2018 to už boli len 4 mil. eur. Z majetkových podielov štátu v 52 firmách pritom získal za toto obdobie príjmy 2,8 mil. eur.

„Spoločnosť zo svojich príjmov odviedla do štátneho rozpočtu iba 74 400 eur, zvyšok použila na svoje bežné aktivity,“ informoval úrad.

Vysoké výdavky na právnikov

„Výdavky na vlastnú prevádzku či externé právne služby, vrátane zmluvných vzťahov s advokátskou kanceláriou JUDr. R. Bžán, niekoľkonásobne presiahli príjmy, takže vedenie MH Manažment spotrebovalo za 3 roky pôsobenia až 90 percent finančných zdrojov, prevzatých po zrušenom Fonde národného majetku,“ konštatuje v zverejnenej tlačovej správe NKÚ.

Takmer dve tretiny výdavkov na právne služby boli podľa zistení kontrolórov uhradené advokátskej kancelárii JUDr. Radomír Bžán.

Hodnota súdnych sporov, kde figuruje MH Manažment, je však naďalej vysoká a predstavuje 95 mil. eur, avšak účtovná rezerva na súdne spory je len v hodnote 30 mil. eur.

„Táto rezerva však nie je reálne finančne krytá, čo predstavuje výrazné riziko do budúcna, a hlavne sa tento fakt môže negatívne prejaviť v štátnom rozpočte, z ktorého by sa prehraté súdne spory museli hradiť,“ poukazuje NKÚ.

16 zamestnancov, 4 milióny eur

Kontrolóri tiež upozornili na vysoké a neprimerané výdavky na vlastnú prevádzku. Táto štátom vlastnená spoločnosť za tri roky minula 4 mil. eur.

„Spoločnosť so 16 zamestnancami si prenajíma priestory s výmerou viac ako 700 metrov štvorcových, čo je v priemere 44 metrov štvorcový za 853 eur mesačného nájomného na jedného zamestnanca,“ uvádza úrad.

Nehospodárne konanie sa podľa neho preukázalo aj pri prenájme auta, kde ročná cena nájmu bola vo výške polovice ceny nového vozidla.

Podľa kontrolórov boli nepotrebné tiež podnikateľské plány, ktoré nechávala spoločnosť vypracovať externej firme za viac ako 10 tisíc eur.

red, SITA, foto: SITA, NKÚ

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…