Domov Zaujímavosti Netradičné krádeže: Keď sa zlodej ulakomí na psa či svadobné šaty

Netradičné krádeže: Keď sa zlodej ulakomí na psa či svadobné šaty

0
0

August je dlhoročne mesiacom, v ktorom dochádza najčastejšie ku krádežiam majetku. Mnohí sa vydávajú v tomto období na dovolenku a svoje domovy nechávajú opustené. Zlodeji najčastejšie kradnú veci vyššej hodnoty, ktoré môžu následne výhodne predať, avšak, ako informuje poisťovňa Generali, občas sa stretnú aj s poriadne netradičnými krádežami.

Poisťovni hlásia klienti každoročne približne 300 poistných udalostí v súvislosti s krádežou ich majetku. Práve počas letných mesiacov, keď sa ľudia vyberajú za oddychom na dovolenky a svoje domovy nechávajú opustené, sa zvyšuje výskyt škôd spôsobených krádežou vlámaním.

„Najviac vlámaní v porovnaní s inými mesiacmi roka zaznamenávame dlhodobo práve v auguste, kedy nám klienti nahlásia až o 30 % poistných udalostí viac z dôvodu krádeže než je ich mesačný priemer v danom roku,“ hovorí Filip Praženica, manažér likvidácie poistných udalostí majetku a zodpovednosti poisťovne Generali.

Tento rok klienti do konca júla nahlásili už 160 takýchto poistných udalostí, čo je takmer o pätinu viac než tomu bolo za rovnaké obdobie v minulom roku.

Zlodeji najčastejšie kradnú veci vyššej hodnoty, ako sú šperky, rôzna elektronika, notebooky, tablety, ručné náradie či televízory, ale, samozrejme, aj hotovosť.

„Štatisticky sa najviac stretávame s prípadmi, keď klienti úspory a cennosti schovávajú v spálni v skriniach. No a presne tam ich zlodeji aj najčastejšie hľadajú.

V minulosti sme zaznamenali prípad, keď zlodeji ukradli 3 000 eur, ktoré mal klient uložené v skrini v spálni v krabici od topánok. V inom prípade zasa zlodeji odcudzili klientke zlaté šperky po babičke zo šperkovnice, ktorú mala voľne položenú na kozmetickom stolíku,“ hovorí Praženica.

Ako poisťovňa ďalej informuje, okrem štandardných vecí vyššej hodnoty, na ktoré sa zlodeji pri krádeži primárne zameriavajú, však občas klienti nahlásia aj skutočne netradičné krádeže.

Predčasný svadobný dar

V Generali zaznamenali napríklad prípad, keď sa zlodeji vlámali do bytu nastávajúcich novomanželov. Odcudzili tam finančnú hotovosť, plazmový televízor, ale aj platinové obrúčky a svadobné šaty.

Len deň pred svadbou im tak spôsobili nielen starosti navyše, ale aj škodu zhruba 5 000 eur.

Ukradli kožuchy aj psíka

Poisťovňa riešila tiež prípad, keď v noci zlodeji prekonali dvere bytu, z ktorého si odniesli kožuchy, kožené bundy a psíka, ktorý spal v predsieni.

Klienti prišli na to, že sa k nim niekto vlámal, až ráno, keď sa čudovali, prečo ich rodinný miláčik nezobudil na tradičné ranné venčenie.

Krádež s pomocou karavanu

V minulosti sa stretli aj s prípadom, keď zlodeji odcudzili šperky, dva plazmové televízory a inú elektroniku a drahé rybárske náradie. Škoda sa vyšplhala do výšky viac ako 9 000 eur.

Netradičný bol však spôsob, ako sa zlodej do domu dostal. Preskočil plot, vyskočil na karavan, ktorý mal klient zaparkovaný na pozemku blízko domu, a vypáčil plastové dvere na balkóne jeho domu.

Bál sa o kľúče, prišiel o auto

Skutočne kuriózny prípad nahlásil klient, ktorému odcudzili vozidlo. Keď poisťovňa od neho žiadala bližší opis situácie, prezradil, že si večer s kamarátmi vypil a bál sa, že stratí kľúče od auta, tak ich dal pod nárazník, aby ich ráno našiel.

Zrejme ho pri tom sledoval zlodej a klient tak do rána prišiel nielen o kľúče, ale aj o auto.

Netradičná záchrana manželstva

Vskutku zaujímavo chcela manželka zabrániť mimomanželskému vzťahu svojho neverného manžela. Rozhodla sa, že problém by mohla vyriešiť fingovanou krádežou manželovho vozidla, na ktorom uskutočňoval svoje zálety.

V čase neprítomnosti manžela s pomocou náhradných kľúčov auto preparkovala na odľahlé miesto a na polícii nahlásila, že auto spred domu niekto ukradol. Prešetrovaním sa zistilo, že to bolo v skutočnosti inak.

Zúfalá manželka sa na polícii k svojmu činu priznala a do poisťovne poslala list, v ktorom celú udalosť vysvetlila s odôvodnením, že týmto zúfalým činom len chcela zachrániť manželstvo.

Ako predísť vlámaniu?

Ak odchádzate na dlhší čas z domu, svoje bývanie by ste mali dostatočne zabezpečiť. Zlodeji vnikajú do domov a bytov najčastejšie cez najslabší bezpečnostný prvok, ktorým bývajú zväčša okná či dvere, preto odporúčame zaobstarať si bezpečnostné dvere.

Tie je potrebné poriadne uzamknúť a rovnako tak aj okná, ktoré nenechávajte otvorené, ani na vetračku.

„Dôležité je tiež nenechávať šperky, cennosti alebo finančnú hotovosť voľne pohodené, ale uzavrieť ich pred odchodom do trezoru alebo aspoň uzamykateľnej skrine,“ radí Praženica.

Poproste známych alebo susedov, aby vám občas skontrolovali nehnuteľnosť a pravidelne vyberali poštovú schránku. Práve plná poštová schránka môže totiž zlodejov upozorniť na opustený dom či byt.

Pri odchode na dovolenku tiež nezastierajte žalúzie, aj to môže byť znamením pre zlodejov. Určite sa neodporúča dávať informácie o presnom termíne dovolenky a ani fotky vybavenia domu či bytu na sociálne siete. Nikdy si nemôžeme byť istí, ku komu sa tieto informácie dostanú.

Ako postupovať, keď vás vykradli

Ak už dôjde k poistnej udalosti spôsobenej krádežou, je potrebné na miesto privolať políciu, ktorá spíše záznam o udalosti

Šetrenie polície a jej závery sú totiž podmienkou poisteného plnenia v poisťovni, v ktorej máte uzatvorené poistenie domácnosti a nehnuteľnosti. Práve toto poistenie vám preplatí škody, ktoré zlodeji napáchajú.

Do príchodu polície sa odporúča nevstupovať do objektu a nijako nemanipulovať žiadnymi vecami. Po obhliadke polície je vhodné celé miesto fotograficky zdokumentovať a rovnako aj akékoľvek zmeny, ktoré ste boli nútení urobiť s cieľom ďalšej ochrany vášho majetku.

Že vás vykradli, môžete vo väčšine poisťovní nahlásiť viacerými spôsobmi: osobne na pobočke, telefonicky prostredníctvom kontaktného centra či priamo cez webovú stránku poisťovne alebo cez Klientsky portál.

red, PR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…