Domov Zaujímavosti Netradičné zvyky a tradície v rôznych kultúrach a miestach sveta

Netradičné zvyky a tradície v rôznych kultúrach a miestach sveta

0
0

Každá kultúra na svete je niečím jedinečná a výnimočná. Každá z kultúr obsahuje svoje špecifické prvky a prejavy, ktoré sú pre ňu typické. Vybrali sme netradičné zvyky a tradície v rôznych kultúrach sveta, ktoré by sa len ťažko uchytili v našej kultúre, a o ktorých je lepšie vedieť, aby tak človek predišiel nepríjemným či trápnym situáciám. Súhlasíte?

1

Pri návšteve Bulharska nezabúdajte na to, že prikývnutie znamená nie a vrtenie hlavou áno. Takže je to presne opačne ako to bežne robíme my. Treba si dávať pozor, pretože môžu nastať vtipné, ale možno aj trápne situácie.

2

V Dubaji existuje tajná polícia, ktorá sa snaží odhaliť pohoršujúce chovanie zahraničných návštevníkov a turistov. V tejto krajine si preto dávajte pozor na to, aby ste sa neprezliekali na verejnosti, nekúpali sa bez horného dielu plaviek (to platí hlavne u žien), alebo ste sa na verejnosti nebozkávali. Dokonca vás za to môžu aj zatknúť.

3

Čína je krajinou, ktorá je známa viacerými zaujímavými, ale aj zvláštnymi zvykmi a tradíciami. Vedeli ste o tom, že ak si tam človek po jedle odgrgne, ide o prejav komplimentu hostiteľovi? Ak tak neurobíte, hostiteľ sa môže uraziť.

4

V Maroku znamená zjedené jedlo a prázdny tanier to, že chcete ešte pridať a bez opýtania vám naložia ďalšiu porciu. Takže v tejto krajine nezabúdajte na to, že za slušnosť sa považuje nedojesť všetko.

5

Zaujímavý a tak trošku vtipný zvyk majú počas Vianoc vo Fínsku. Pretože tam darčeky nosí koza. Je to vraj kvôli tomu, že v národnej rozprávke kráľ Olaf zachránil pred smrťou vianočnú kozu a tá mu z vďačnosti prináš ala liečivé bylinky.

Fínska vianočná koza.

6

Thajsko je krajinou, ktorá patrí u turistov k veľmi obľúbeným a populárnym. Preto je dobré zistiť si, čo všetko sa tam smie a naopak, čo nie. Nezabúdajte na to, že je nevhodné dotýkať sa niekoho hlavy, lebo ju považujú za sídlo duše.

Nevhodné je aj to, ak si proti niekomu naťahujete nohy či ak sa s partnerom na verejnosti držíte za ruky.

7

V Nórsku sa na Veľkú noc neoslavuje ani príchod jari či Zmŕtvychvstanie Krista. Nóri sa totiž venujú počas sviatkov odhaľovaniu ťažkých zločinov.

Noviny sú plné detektívnych prípadov, ktoré majú riešiť čitatelia a televízie vysielajú veľa kriminálnych filmov a seriálov. Dokonca detektívne prípady nájdete aj na krabičkách od mlieka.

8

V Číne musí nevesta mesiac pred svadbou každý deň aspoň jednu hodinu plakať a celá rodina s ňou. Pripravujú ju na to, že to občas v manželskom živote nebude ľahké. Čo hovoríte na takúto prípravu na manželstvo?

9

Pri manželstve ešte ostanemeaj v prípade Afriky, kde je bežné, že v niektorých afrických kmeňoch sprevádza novomanželov na svadobnú noc postaršia žena z dediny, aby nevestu zaučila.

10

V islamských krajinách sa budete cítiť ako kráľ. Dostanete najlepšie miesto na sedenie a uvaria pre vás to najlepšie jedlo. Netreba však zabúdať na pravidlo, že ľavou rukou sa neje. Taktiež v ich dome nič nechváľte, lebo budú nútení dať vám to. Vás by to možno potešilo, ale ich po chvíľke asi nie.

11

V Amerike pri jedení hamburgera, ktorý je pre túto krajinu jedným z najtypickejších jedál, ho držte oboma rukami, snažte sa ho zjesť, čo najrýchlejšie a hlavne pri tom nerozprávajte, pretože Američania zastávajú filozofiu, že čas sú predsa peniaze.

Radoslav Hoppej, foto: internet, depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…