Domov Ekonomika Netreba uvoľniť brzdu, ale pribrzdiť kradnutie

Netreba uvoľniť brzdu, ale pribrzdiť kradnutie

0
0

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna vláda, ktorá na začiatku volebného obdobia (2006) sľúbila, že do roku 2010 postaví diaľnicu z Bratislavy do Košíc.

Keďže to bola vláda, ktorá ešte predtým nebola pri moci, bolo treba nájsť si spôsoby ako rozpumpovať trativody verejných peňazí a nasmerovať ich na účty oligarchov, mecenášov a samozrejme do vlastných vačkov.

Paštrnák, či ako sa volá, by o tom určite vedel veľa rozprávať. Vláda sa trativodmi tak zamestnala, že zabudla aj na diaľničný sľub.

V polovici volebného obdobia, keď už vedela, že ho nesplní, rozhodla sa v panike, že do balíkov PPP zabalí 150 kilometrov diaľnic.

Súkromníci všetko zariadia, zoženú aj peniaze a ľudia to budú 30 rokov splácať. Jeden balík sa podarilo dotiahnuť, ďalšie dva, našťastie, už nová vláda, ktorej na kradnutí záležalo oveľa menej, zrušila.

Za tie dva balíky sme mali tri desiatky rokov platiť zo štátneho rozpočtu cez 550 miliónov eur. Čo mali, museli by sme ich platiť a žiadnu brzdu by sme na to uvoľňovať nemohli.

Vtedy si Ficova vláda trúfala tie peniaze zohnať, dnes už na to zabudla a chce zvyšovať dlh, ktorý máme aj tak dosť vysoký, vyše 8 000 eur na hlavu.

Zabudla, lebo je príliš zahladená do trativodov peňazí. Hľadá zdroje, nie však na diaľnice, ale na svoje lupy.

Aby sa našli peniaze na diaľnice, netreba uvoľniť brzdu, treba len pribrzdiť kradnutie.

Ján Bystriansky, ekonóm

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Finančná správa zaplatila takmer 3,5 milióna firme s prepojeniami na biznis s teplým vzduchom z čias Jána Slotu

Za obdobie posledných rokov sa Finančná správa stala vďaka početným kauzám, ktoré viedli k…