Domov Ekonomika Nezamestnanosť mierne stúpla

Nezamestnanosť mierne stúpla

0
0

Miera nezamestnanosti na Slovensku už niekoľko mesiacov trhá rekordy, v tom pozitívnom zmysle slova. Ešte nikdy nebola na takej nízkej úrovni ako v tomto roku. V minulom mesiaci však opäť zaznamenala nárast. Má to však svoje objektívne príčiny.

Slovenskej ekonomike sa v poslednom období darí, čo sa odráža aj v klesajúcom počte nezamestnaných. Percentuálne vyjadrenie miery evidovanej nezamestnanosti na Slovensku je v jednotlivých mesiacoch tohto roka jeden a pol až tri percentá nižšie ako v rovnakých obdobiach minulého roka.

Prišiel očakávaný nárast

V minulom mesiaci však tento ukazovateľ zaznamenal mierny nárast, a to o 0,06 percentuálneho bodu oproti máju, teda jej úroveň dosiahla 5,43 %.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny však na to má vysvetlenie. Môžu za to študenti. „Pri vývoji nezamestnanosti sú určité cykly, ktoré sa pravidelne každý rok opakujú.

Nikoho neprekvapí mesiac jún a prihlasovanie absolventov vysokých škôl na úrady práce. Preto aj z historického hľadiska majú práve mesiace jún určité výkyvy, ktoré sú prirodzené.

Ak sa prihlási približne 7 tisíc či 8 tisíc absolventov vysokých škôl na úrady práce, ukáže sa to na číslach. Našou úlohou je samozrejme sa s tým vedieť vysporiadať,“ povedal šéf rezortu Ján Richter.

To, čo by malo ministerstvo práce s danou situáciou robiť, naznačuje analytik Národnej banky Slovenska Alexander Karšay vo svojom komentári. Podľa neho nie sú ďalšie poklesy nezamestnanosti vylúčené.

„Sú však podmienené úč innou aktívnou politikou trhu práce (napríklad úč inné rekvalifikácie a podpora mobility uchádzačov). Pomôcť pri ďalšom poklese nezamestnanosti by mohli aj niektoré plánované a prebiehajúce väčšie investície v SR,“ hovorí Karšay.

Práca je, ľudia nie

Faktom však je, že práce na Slovensku neodbúda. Práve naopak. Ku koncu júna hlásil úrad práce v porovnaní s májom o 1 514 voľných pracovných miest viac.

Z celkového počtu viac ako 82 tisíc voľných miest je až štvrtina (25,62 %) v Bratislavskom kraji. Najmenej, ani nie 5 tisíc, bolo v Banskobystrickom kraji. V súvislosti s tým vidí analytik Karšay možnú príčinu mierneho nárastu evidovanej nezamestnanosti v kvalite dostupnej pracovnej sily.

„Pre zamestnávateľov je ťažšie zamestnávať ďalších nezamestnaných pri historicky najnižších úrovniach nezamestnanosti, pričom kvalifikačná a regionálna dostupnosť uchádzačov je čoraz horšia.“

To, že práce je viac ako dostupnej kvalifikovanej sily potvrdzuje aj štatistika cudzincov pracujúcich na Slovensku. Ich počet v druhom kvartáli tohto roka vzrástol oproti prvému štvrťroku o 5 tisíc osôb na 56 tisíc, a teda „zamestnanosť pri stagnujúcej nezamestnanosti v druhom štvrťroku mohla byť podporená najmä zo zahraničných zdrojov,“ myslí si analytik Karšay.

Dlhodobo nezamestnaných odbúda

Dobrou správou podľa ministra Richtera je, že sa stále darí zamestnávať aj dlhodobo nezamestnaných, teda tých, u ktorých je možnosť zamestnať sa čím ďalej tým nižšia.

„Podarilo sa nám z úradov práce zamestnať 2 163 dlhodobo evidovaných nezamestnaných, z toho viac ako tisíc extrémne dlhodobo evidovaných nezamestnaných, teda takých, čo sú viac ako štyri roky v evidencii.“

Podľa Richtera za to môžu opatrenia aktívnej politiky trhu práce a taktiež projektov, ktoré ponúkajú jednotlivé úrady práce, v rámci ktorých s ľuďmi pracujú a pripravujú ich.

Štatistika nezamestnanosti – jún 2018

Počet disponibilných ľudí bez práce vzrástol v mesiaci jún o 1 637 osôb na 149 727 v porovnaní s májom tohto roka. Naopak oproti minuloročnému júnu sa jedná o pokles o 38 270 osôb.

Celkový počet nezamestnaných oproti máju v júni poklesol o 47 osôb na 181 447. Medziročne sa jedná o pokles o 40 486 osôb. Pokles evidovanej miery nezamestnanosti zaznamenali iba v Banskobystrickom kraji, a to o 0,05 percentuálneho bodu.

Najvyšší nárast miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenal Bratislavský kraj, a to o 0,16 percentuálneho bodu. Najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti dosiahol v júni Prešovský kraj (9,11 %), naopak najnižšiu Trnavský kraj (2,58 %).

Pod celoslovenským priemerom (5,43 %) sa nachádzajú kraje Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky, Žilinsky a Nitriansky. Ostatné tri – teda stred a východ Slovenska – za zvyškom krajiny výraznejšie zaostávajú.

ano, zdroj: UPSVaR

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…