Domov Ekonomika Nezamestnanosť v EÚ klesá, najviac ľudí pracuje v službách

Nezamestnanosť v EÚ klesá, najviac ľudí pracuje v službách

0
0

V júli 2018 namerali nezamestnanosť v rámci štátov EÚ na úrovni 6,8 %, čo je o 0,1 % menej ako to bolo mesiac predtým. V medziročnom porovnaní si EÚ polepšila takmer o 1 %. Vyplýva to zo štatistík uverejnených Štatistickým úradom EÚ, Eurostatom.

Úroveň nezamestnanosti v štátoch európskej dvadsaťosmičky bola v júli tohto roka najnižšia od apríla 2008, teda od predkrízového obdobia. V číselnom vyjadrení bolo v Európskej únii v júli tohto roka bez práce takmer 17 miliónov ľudí.

Najhorší Gréci a Španieli, Slováci priemerní

Nezamestnanosť najviac ťahajú veční európski „hriešnici“ – Grécko a Španielsko. V Grécku je napriek finančnej pomoci ešte stále nezamestnaný takmer každý 5. občan (19,5 %), v Španielsku sa nezamestnanosť pohybuje na úrovni 15,1 %.

Nad hranicou 10 % sa ešte nachádza aj Taliansko. Všetky ostatné krajiny majú nezamestnanosť pod úrovňou 10 %. Najlepšie sú na tom Česi, ktorí atakujú hranicu dvoch percent (2,3) a ako jediní z EÚ sa nachádzajú pod trojpercentnou hranicou.

Podobne ako v ostatných štátoch únie, aj v týchto spomínaných krajinách vykazuje vývoj miery nezamestnanosti pozitívny trend. Grécko zaznamenalo druhý najväčší medziročný pokles miery nezamestnanosti, keď klesla o 2,2 %.

Najväčší medziročný pokles nezamestnanosti zaznamenal Cyprus, kde miera nezamestnanosti klesla až o tri percentá (z 10,7% v júli 2017 na 7,7 % v júli 2018). Podľa Eurostatu v júli nezamestnanosť na Slovensku presne kopírovala európsky priemer, teda 6,8 %.

Najviac ľudí pracuje v službách

Zo štatistík Eurostatu ďalej vyplýva, že najviac občanov pracuje v službách, a to až 74% (za rok 2017), pričom toto číslo predstavuje nárast až o 8 % v porovnaní s rokom 2000.

Až 80 % zo všetkých zamestnaných pracuje v službách v Holandsku, na Slovensku je to 66 %. Klesá však zamestnanosť v priemysle (z 26% na 22%) a poľnohospodárstve, ktoré zaznamenalo zníženie zamestnanosti až o polovicu (z 8% v roku 2000 na 4% v roku 2017).

Najviac zamestnaných v poľnohospodárstve je v Rumunsku (24%), Grécku (11 %) a Poľsku (10 %). Slovensku zas patrí druhá priečka v percente zamestnaných v priemysle (31%), pričom pred nami sú už len Česi (36%).

ano, zdroj: Eurostat, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…