Domov Šport Nezastaviteľný Buffon či mladý rekordér Fati. Čo priniesla Liga majstrov?

Nezastaviteľný Buffon či mladý rekordér Fati. Čo priniesla Liga majstrov?

0
0

Miestenky do prestížnej jarnej časti „milionárskej“ súťaže sú rozdané. Poznáme mená 16 postupujúcich celkov z ôsmich základných skupín, ktoré sa v priebehu štyroch mesiacov pobijú o účasť vo veľkolepom istanbulskom finále.

Záverečné kolo skupinovej fázy prinieslo okrem nečakaných zlyhaní a vypadnutí favoritov aj niekoľko historických zápisov či príjemných prekvapení. Ktoré to sú?

Kto sa smeje naposledy?

Hráči talianskej Atalanty Bergamo na svoju premiéru v Lige majstrov len tak skoro nezabudnú. V stredajšom dueli na trávniku ukrajinského Šachtaru pokorili súpera rozdielom triedy a spečatili tak senzačný postup do osemfinále.

Tím „La Dea“ pritom nemal v úvode súťaže na ružiach ustlané. Nováčik prehral všetky zo svojich troch úvodných stretnutí s hanebným skóre 2:11 a nádej na postup sa začala rozplývať.

Nasledovala však domáca remíza s Manchestrom City a výhra 2:0 nad chorvátskym Dinamom Záhreb.

Záverečnou vysokou výhrou v Donecku si tak zaistili účasť medzi najlepšími 16, čím napodobnili úspech anglického Newcastlu United z roku 2002. „Magpies“ tiež zlyhali v prvých troch stretnutiach, no napokon sa radovali z postupu.

„Gigi“ sa doťahuje na Casillasa

Juventus Turín predstavuje už tradičného účastníka vyraďovacej fázy súťaže, a tak prebiehajúci ročník nebol žiadnou výnimkou. Zverenci Maurizia Sarriho napriek silnej konkurencii v skupine zvládli úlohu lídra a opanovali čelo tabuľky s piatimi víťazstvami a jednou remízou.

Na posledný zápas proti Bayeru Leverkusen sa v drese „bianconeri“ medzi troma žrďami objavila legenda Gianluigi Buffon, ktorý svojím výkonom prispel k výhre 2:0.

Talian sa vo veku 41 rokov a 317 dní stal druhým najstarším hráčom, ktorý sa v Lige majstrov zapojil do hry. Tým prvým bol Buffonov krajan, brankár rímskeho Lazia Marco Ballotta 11. decembra 2007 v zápase proti Realu Madrid (43 rokov a 252 dní).

Rodák z Carrary taktiež v LM vychytal už 51. čisté konto. S počtom 57 núl je na čele štatistiky Španiel Iker Casillas.

Čierny kôň potenciál nenaplnil

Sklamanie hráčov Ajaxu

Semifinalista predošlej sezóny, holandský Ajax Amsterdam, sa s bojom o „ušatú“ trofej rozlúčil priskoro. Hoci sa zverenci Erika ten Haga „zahryzli“ do svojich súperov v úvode viac než obstojne, dva nevydarené zápasy proti londýnskej Chelsea znamenali, že „godenzonen“ museli bojovať o postup do poslednej minúty.

Duel proti Valencii však dopadol katastrofálne, nakoľko drámu do posledných minút zvládli lepšie „netopiere“. Jediným gólom stretnutia ich už v 24. minúte posunul ďalej Španiel Rodrigo.

Ajax, ktorému v uplynulom ročníku padli za obeť celky ako Real Madrid či Juventus Turín, sa tak razom ocitol na nepostupovom treťom mieste a na jar si zahrá Európsku ligu.

San Siro ovládlo „béčko“ Barcelony

Kormidelník FC Barcelona Ernesto Valverde pricestoval do Milána s istotou prvého miesta, a tak sa nebál trochu zamiešať zostavou. Proti domácemu Interu nenastúpil kapitán Lionel Messi, stopér Gerard Piqué, gólman ter Stegen či zranení Dembélé a Alba.

V kádri sa tak objavilo viacero tradičných náhradníkov, ktorí sa však zvučného súpera nezľakli. V 23. minúte otvoril strelecký účet hostí Carles Pérez.

Ešte do prestávky však vyrovnal tečovanou ranou Belgičan Romelu Lukaku. „Nerazzuri“ potrebovali k postupu vyhrať, avšak proti bol mladík Ansu Fati.

Rodák z Guinea-Bissau svojím gólom rozplynul akékoľvek nádeje domácich a taktiež sa vo veku 17 rokov a 40 dní stal historicky najmladším strelcom v Lige majstrov.