Domov Zahraničie Nie sme Španieli, sme Katalánci

Nie sme Španieli, sme Katalánci

0
0

Týždenník Koment sa o situácii v Katalánsku porozprával so Slovenkou Andreou, ktorá v rokoch 2012 – 2013 žila práve v tejto časti Španielska.

Ako dobre ste spoznali pomery v Španielsku, resp. Katalánsku?

Mala som šťastie, že som žila v domácej komunite, takže som veľmi rýchlo pochopila, ako to v Katalánsku chodí.

Takže ste sa stretli s katalánskym nacionalizmom?

Nazvala by som to skôr patriotizmus. Áno stretla, keďže mojimi mojimi priateľmi sa stalo množstvo domácich. Spozorovala som to prvýkrát vďaka športu.

Pamätám si, keď Real Madrid prehral v Lige majstrov, Katalánci oslavovali v miestnych baroch. Nerozumela som, prečo sa z toho tak tešia. Rýchlo ma dostali do obrazu. Madrid reprezentuje Španielsko. Oni sú Katalánci.

Takže tá futbalová rivalita, to nie je len El Clasico?

Nie je to len o futbalovej rivalite. Keď ste na katalánskom televíznom kanáli zapli akýkoľvek šport, španielsku ligu a hral katalánsky tím s mimokatalánskym, komentovanie znelo asi tak, ako by ste pozerali hokejový zápas Slovensko proti Česku.

Veľká rivalita. Nemyslím si však, že to bolo o športe. Skrátka aj toto bol boj medzi Katalánskom a Madridom, resp. zvyškom Španielska.

Z čoho vôbec podľa Vás pramení tento „boj“ s Madridom?

Za všetko to najlepšie vystihujú slová jedného môjho známeho, Barcelončana. Povedal doslova: „My nie sme Španieli. Necítime sa tak. Sme Katalánci.“ Dodnes na túto vetu myslím. Pre mnohých Kataláncov Španielsko nič neznamená. Ich vlasťou je Katalánsko.

Čo je dôvodom?

Samozrejme, že hovoril o ekonomických dôvodoch, o tom ako bohaté Katalánsko dopláca na zvyšok Španielska. Ale pravda je, že to, že sú Katalánci a nie Španieli je v nich hlboko zakorenené.

Dokonca, keď v španielskej reprezentácii, a to bez ohľadu na šport, nehrajú Katalánci, vôbec ich takáto reprezentácia nezaujíma. Samozrejme, poznám aj Kataláncov, ktorí plne rešpektujú, že sú súčasťou Španielska.

Uzatvárajú sa Katalánci pred zvyškom Španielska?

Sú absolútne sebestační a sú na to hrdí. Mala som možnosť navštíviť jeden veľký katalánsky podnik – mliekáreň. Ich výrobky nájdete v každom obchode v Katalánsku. Nenájdete predajcu potravín, ktorý by uprednostnil španielskeho výrobcu. A tiež mliekáreň brala suroviny výlučne od miestnych výrobcov.

Takže ste zažili aj silné separatistické tendencie?

To nie. Počas Dňa Katalánska vyšli ľudia do ulíc. Takmer vo všetkých oknách v meste boli vyvesené katalánske vlajky. Oslavovali Katalánsko, no nikto neprotestoval za odtrhnutie. Tieto tendencie sa začali zväčšovať už, keď som tam nebola, takže som to nezažila.

Počas toho ako som tu žila, som spoznala Kataláncov ako hrdých ľudí, ktorí si vážia svoj národ, ale nepostrehla som žiadne separatistické protestné akcie. Myslím si, že túto situáciu majú plne na svedomí politici.

A Váš názor na odtrhnutie Katalánska?

Akokoľvek sa to vyrieši, hlavne nech je to bez násilia. Z videí, ktoré kolujú na internete, je mi do plaču. Čo sa mňa týka, vždy, keď rozprávam čo som v tejto krajine zažila, hovorím, že som žila v Španielsku. Nech už to dopadne tak alebo tak, či to bude stále Španielsko, či to už bude Katalánsko, vždy sa tam rada vrátim. Ľudia totiž ostanú tí istí.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odsúdený Andruskó: Vražda Kuciaka bola na pokyn Kočnera

Právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó, ktorý koncom roka uzavrel so Špecializovaným trestný…