Domov Slovensko Niekoľkotýždňovú koaličnú krízu ukončila smiešna rošáda

Niekoľkotýždňovú koaličnú krízu ukončila smiešna rošáda

0
0

Koaličná kríza, v rámci ktorej takmer polovica vlády premiéra Igora Matoviča podala demisiu, má až tragikomicky smiešne riešenie. Napriek avizovaným podmienkam, kto na ktorom vládnom poste by mal skončiť, si napokon svoje miesta vymenia len dve figúrky.

Znie to až neuveriteľne, ale detinská kríza, ktorou koaličné strany na týždne paralyzovali nielen činnosť vlády, ale aj parlamentu, skončí kozmetickou zmenou. Po všetkom, čo si strany vládnej koalície v ostatných týždňoch povedali, odkázali, urobili či nasľubovali, im všetkým odrazu stačí jediné – výmena Matoviča za Hegera a Hegera za Matoviča.

Presne tak, z premiéra Igora Matoviča sa stane minister financií Matovič a z ministra financií Eduarda Hegera zas premiér Eduard Heger.

Ultimátum od kolegov

Po tom, čo v minulých týždňoch postupne podali demisiu minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), minister sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina), ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), minister hospodárstva Richard Sulík, minister školstva Branislav Grӧhling, minister zahraničných vecí Ivan Korčok (všetci SaS), sa očakávala aj demisia samotného predsedu vlády Igora Matoviča.

K tej nie a nie prísť, až napokon svoje ultimáta koaličnému kolegovi poslali ako Boris Kollár (predseda Sme rodina), tak aj Veronika Remišová (predsedníčka Za ľudí). Boris Kollár dal koalícii na vyriešenie krízy čas do stredy, to Veronika Remišová bola striktnejšia.

„Podpisujem možno posledné dokumenty v úrade, v tomto prípade odpovede občanom a starostom. Za svojím slovom si stojím. Ak nedôjde k posunu v rokovaniach smerom k pokračovaniu štvorkoalície a výmene premiéra, v pondelok oznámim svoju demisiu. Vládna kríza sa nedá ďalej naťahovať,“ uviedla Remišová ešte v nedeľu dopoludnia.

Z premiéra minister, z ministra premiér

Už v nedeľu podvečer prišiel krok, ktorý každý očakával, i keď s niekoľkotýždňovým predstihom. Na tlačovej konferencii, kde boli prítomní aj Eduard Heger, Veronika Remišová a Boris Kollár, oznámil Igor Matovič, že navrhol, aby si miesta vo vláde vymenil on s ministrom financií, čo jeho kolegovia akceptovali.

Ako ďalej povedal, nebude už trvať ani na požiadavkách, ktoré formuloval najmä k strane SaS v predchádzajúcich týždňoch. „Rozhodol som sa na vyslovené požiadavky, ktoré sme mali voči stranám SaS a Za ľudí, akosi zabudnúť a ukázať, že v politike nemusí platiť pravidlo, kto do teba kameňom, ty do neho tiež,“ povedal dosluhujúci premiér.

Heger má podporu koaličných partnerov

Všetci jeho koaliční partneri tento návrh akceptovali. „Vítam tento krok premiéra Igora Matoviča, ktorým sa ukončí táto kríza v koalícii, ktorou sme nechtiac traumatizovali celé Slovensko. Pevne verím, že sa zomkneme a budeme to ťahať spolu ďalej,“ povedal Boris Kollár s tým, že Eduard Heger bude mať ako predseda vlády dôveru jeho hnutia.

„Strana SaS oceňuje krok Igora Matoviča. Veríme, že po jeho volebnom výsledku to nebolo ľahké rozhodnutie,“ informoval hovorca strany SaS Ondrej Šprlák s tým, že liberáli sú na základe toho ochotní vrátiť sa do vlády, v ktorej len vo štvrtok pozastavili svoju účasť.

Sulík dokonca povedal, že Igora Matoviča pozve na večeru a pokúsi sa urovnať vzťahy. Aj strana Za ľudí Hegera na poste premiéra podporí. Ako informovala Remišová, podporu mu vyjadrilo nielen predsedníctvo strany ale aj poslanecký klub Za ľudí.

Matovič podal demisiu

V utorok popoludní zavítali Igor Matovič spoločne s Eduardom Hegerom do Prezidentského paláca, kde po predošlých dohovoroch so Zuzanou Čaputovou podal do jej rúk premiér Matovič svoju demisiu.

Prezidentka zároveň zostavením „novej“ vlády poverila Eduarda Hegera, ktorý deklaruje podporu 91 poslancov NR SR. Predpokladá sa, že k vymenovaniu novej vlády na čele s premiérom Hegerom by malo dôjsť v najbližších dňoch.

Smiešna rošáda

Koaličné strany potvrdili, že takmer všetci ministri, ktorí kvôli kríze podali demisie, sa na svoje miesta vrátia. Výnimkou sú len Marek Krajčí, na ktorého bol v predchádzajúcich mesiacoch vytvorený najväčší tlak, a Milan Krajniak, ktorý aj keď hovorí o svojom odstúpení ako geste, v skutočnosti na tejto pozícii pokračovať nechce z dôvodov, ktoré sú pravdepodobne známe len jemu samotnému, prípadne jeho okoliu.

„Po mesiaci vzájomných hádok a urážok prišli koaličné strany so smiešnou rošádou, pri ktorej si len vymenia miesta vo vláde Igor Matovič a Eduard Heger. Usvedčený daňový podvodník sa teda stane ministrom financií a všetci ostatní, ktorí v uplynulých dňoch podávali demisie, sa pokojne vrátia do vlády,“ skonštatovala strana Hlas-SD.

Podľa nej ide o absolútnu frašku, výsmech občanom a pohŕdanie tisíckami ľudí, ktorí počas mesiaca vládnej krízy prišli o prácu či dokonca o život. Strana naďalej trvá na predčasných voľbách a vyzýva na podpísanie petície za vypísanie referenda o nich.

EDIT 1. apríla 2021:

Prezidentka vymenovala vládu Eduarda Hegera

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok v Prezidentskom paláci vymenovala vládu Eduarda Hegera (OĽANO). Heger na čele vládneho kabinetu vystriedal Igora Matoviča (OĽANO), ktorý sa stal ministrom financií, bude tiež podpredsedom vlády.

Ďalšia zmena nastala na poste ministra zdravotníctva, kde po Marekovi Krajčím (OĽANO) nastúpil Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Miesto ministra práce sociálnych vecí a rodiny zostalo zatiaľ neobsadené.

Ministerstvo vnútra bude viesť Roman Mikulec, rezort zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ministerstvo obrany Jaroslav Naď, rezort pôdohospodárstva povedie Ján Mičovský, ministerstvo životného prostredia Ján Budaj a rezort kultúry Natália Milanová (všetci OĽANO).

Hnutie Sme rodina má tri posty. Na čele rezortu dopravy a výstavby zostáva Andrej Doležal a na poste podpredsedu vlády Štefan Holý. Nomináciu na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny hnutie ešte prehodnocuje.

Tri ministerstvá bude riadiť SaS. Na ministerstvo školstva ide Branislav Gröhling, ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí bude Ivan Korčok a rezort hospodárstva povedie predseda SaS Richard Sulík, ktorý bude zároveň podpredsedom vlády.

Strana Za ľudí získala dva rezorty, na ministerstvo spravodlivosti nastupuje Mária Kolíková a ministerkou investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie bude Veronika Remišová, ktorá bude zároveň podpredsedníčkou vlády.

ano, foto: TASR/Pavel Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…