Domov Slovensko Niektorí koronavírus neberú vážne, iní zasa panikária

Niektorí koronavírus neberú vážne, iní zasa panikária

0
0

Na Slovensku bolo ku 17. marcu potvrdených 97 prípadov nákazy ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje koronavírus. Na celom svete ide o viac ako 180 tisíc infikovaných ľudí. Slovenská vláda na čele s dosluhujúcim premiérom Petrom Pellegrinim vyhlásila mimoriadnu situáciu a Slovensko zaviedlo v priebehu posledných dní niekoľko radikálnych opatrení.

Problémom v zavádzaní týchto nariadení do praxe je však predovšetkým (ne)disciplína občanov našej krajiny a schopnosť nariadenia dodržiavať.

Okrem toho, že niektoré opatrenia mali podľa odborníkov prísť skôr, problémom je, že ľudia situáciu ešte aj dnes zľahčujú a nerozumejú jej vážnosti. Týka sa to ako mladých tak i starších občanov krajiny.

Pacient „nula“ známy

6. marca sa na Slovensku oficiálne potvrdil prvý prípad nakazenia koronavírusom. Išlo o 52-ročného muža, ktorý bol obeťou sekundárneho prenosu. Muž prišiel do kontaktu so synom, ktorý bol v nedávnom čase v talianskych Benátkach.

7. marca testy potvrdili, že syn nakazil matku a hoci nevykazoval žiadne symptómy, bol nosičom a označený bol aj ako  pacient „nula“.

Už v tomto období vláda upozorňovala, aby sa ľudia nezúčastňovali akcií, kde sa nachádza viac osôb a starším ľudom, ako rizikovej skupine obyvateľstva, odporúčali, aby nechodili k svojim lekárom, ale predpísanie liekov riešili telefonicky a v lekárni si lieky vybrali prostredníctvom e-receptu.

Zároveň upozorňovali na umývanie rúk a nosenie ochranných pomôcok (rukavice, rúška).

Šičky sa zo dňa na deň preorientovali na šitie rúšok, aby doplnili chýbajúce zásoby v krajine.

Mimoriadna situácia do odvolania

K 11. marcu bolo na Slovensku už desať nakazených osôb. V súvislosti so šíriacim sa koronavírusom vláda od šiestej hodiny rána 12. marca vyhlásila mimoriadnu situáciu a Ústredný krízový štáb SR prijal prísne opatrenia.

V piatok pribudlo  ďalších 11 prípadov nákazy, čo bol dovtedy najvyšší nárast. O deň neskôr bolo potvrdených ďalších 12 prípadov nákazy.

V nedeľu sa počet infikovaných zvýšil o 17 a celkovo bolo oficiálne potvrdených 61 prípadov nakazenia ochorením COVID-19.

Na začiatku  týždňa v pondelok číslo vzrástlo o 11 ľudí na celkovo 72 infikovaných, v utorok to už bolo 97.

Prísne opatrenia

V snahe zabrániť nekontrolovateľnému šíreniu koronavírusu, pristúpila vláda po vyhlásení mimoriadnej situácie od odporúčaní pre občanov k prísnym opatreniam.

Nemocnice majú vyhlásený dokonca núdzový stav. Obmedzenie voľného pohybu občanov ako v susednom Česku zatiaľ štátom zavedené nie je.

Od 13. marca začala platiť povinná 14-dňová karanténa pre všetkých, ktorí sa vrátia zo zahraničia. V prípade nedodržania hrozí týmto osobám pokuta vo výške 1 659 eur.

Na územie SR majú povolený vstup iba osoby s trvalým či prechodným pobytom, alebo sa preukážu cestovným dokladom SR. Domácu karanténu možno nahlásiť telefonicky alebo mailom všeobecnému lekárovi.

Malé hraničné priechody vláda uzatvorila úplne a ostatné sú kontrolované. Zrušená je medzinárodná vlaková a autobusová doprava. Vnútroštátne vlaky premávajú v prázdninovom režime.

Slovensko zatvorilo hranice

Zastavené boli i všetky medzinárodné osobné lety zo Slovenska i na Slovensko a letiská boli uzavreté. Nákladná doprava je povolená iba za účelom zabezpečenia zásobovania.

Všetky školské zariadenia sú uzatvorené zatiaľ od 16. do 27. marca. Zakázané je i organizovanie športových podujatí. Zrušené sú hokejové i futbalové zápasy a takisto podujatia v iných športových odvetviach.

Medzinárodná osobná doprava bola prerušená.

Od 13. marca sú zatvorené lyžiarske strediská, wellnes centrá, aquaparky, diskotéky, fitenss centrá či kúpele. Zatvorené sú i bary, cukrárne, bistrá, kaviarne, divadlá, múzeá či kiná a maloobchodné predajne.

Reštaurácie sú naďalej otvorené, avšak zdržovať v nich sa ľudia nemôžu. Povolené je len vydávanie jedla, pri ktorom nebudú klienti stolovať v reštaurácii (donáška, príp. iný spôsob).

Rúška, múka, výlety a iné radosti

Mnoho ľudí však vážnosť tejto situácie nedokáže vyhodnotiť a namiesto rozvahy a používania rozumu sa uchyľujú k nerozmyslenému konaniu. Typickým príkladom bolo vyhlásenie o uzatvorení školských zariadení.

Slovenské obyvateľstvo húfne zaplnilo lyžiarske strediská, aquaparky, navštevovalo nákupné centrá a zabudli na odporúčania, ktoré majú šíreniu koronavírusu zabrániť.

Iných zasa situácia vystrašila natoľko, že sa rozhodli urobiť si mesačné a možno aj niekoľkoročné zásoby základných potravín. Desiatky kilogramov múky, stovky kusov pečiva, vykúpené palety mlieka či desiatky balení cestovín.

Obchody praskali vo švíkoch a ľudia sa tak vystavovali riziku, pred ktorým sa chceli chrániť. Vrcholom nedisciplinovanosti a nerozvážneho konania boli nákupy v lekárňach a drogériách, kde ľudia hromadne vykúpili antibakteriálne gély, ochranné rúška či rukavice.

Mnohí sa zásobili liekmi proti horúčke či bolestiam hlavy. Pre úplnú objektivitu dodajme, že po pár dňoch slovenskí občania pochopili vážnosť situácie a mnohí sa začali správať rozumne, ohľaduplne a solidárne.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…