Domov Šport Niektorí sa boja trénovať, iní už chcú hrať

Niektorí sa boja trénovať, iní už chcú hrať

0
0

Súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu je niečo, čomu žiadna zo žijúcich generácií nikdy nemusela čeliť. A práve preto je hľadanie optimálneho riešenia veľmi zložité. Zatiaľ, čo niektorí chcú s návratom športového kolotoča počkať, iní už nedočkavo vyzývajú na návrat.

Typickým príkladom rôzneho vnímania aktuálnej situácie je futbalový svet. Zatiaľ, čo v niektorých krajinách už ukončili sezóny, v iných stále hľadajú možnosti na reštart súťaží.

Predavačky riskujú viac

Veľké rozpoltenie vidieť v španielskej La Lige. Kým tréner FC Barcelona Quique Setién sa vyjadril, že radšej bude sedieť doma ako riskovať na štadióne, jeho zverenec Ivan Rakitič patrí k tým, ktorí už doma nevedia obsedieť.

„Chcem hrať. Chráňme naše zdravie, ale musíme si uvedomiť, že nikdy nedostaneme stopercentnú záruku. Ostatní zamestnanci čelia rovnakému riziku.

Personál supermarketov s potravinami sa tiež prezlieka v šatni a je ešte pravdepodobnejšie, že sa nakazí, ako v našom prípade,“ povedal 32-ročný chorvátsky stredopoliar.

Najprv životy, potom lopta

Na návrat futbalu vyzýva aj športový riaditeľ FC Sevilla Monchi. „Zastavme už túto demagógiu. Futbal nie sú iba hráči na ihrisku. Vďaka futbalu žije v Španielsku ďalších 185-tisíc ľudí,“ podotkol funkcionár.

Na druhej strane hráč tohto španielskeho klubu Suso by najradšej aktuálny ročník zrušil. „Aj keby existovalo iba jednopercentné riziko, reštart sezóny by bol šialený.

Moja polovička je tehotná a keby som ju nakazil novým koronavírusom, nikdy by som si to neodpustil,“ povedal 26-ročný Španiel. Jeho názor zastáva aj obranca Valencie Gabriel Paulista: „Najprv bojujme o naše životy a až potom a loptu.“

Nie je náhodou, že Španielsko sa ešte neodhodlalo, napríklad po vzore francúzskej Ligue 1, k tomu, aby ukončilo sezónu. Futbal v tejto krajine živí takmer 200 tisíc ľudí a je zodpovedný za 1,37 % hrubého domáceho produktu krajiny.

Aj preto je zjavné, že pokiaľ bude existovať možnosť, že sa aktuálna sezóna dohrá, Španieli sa jej nepustia.

Väčšina hráčov sa bojí

Návrat do futbalového kolotoča si nevie predstaviť ani hviezdny útočník Manchesteru City Sergio Agüero. Podľa neho sa spustenia súťaže väčšina hráčov bojí, pretože majú deti a rodiny.

„Som v Manchestri so svojou priateľkou a nechystám sa kontaktovať s ďalšími osobami. Som zavretý vo svojom dome a jediná osoba, ktorú môžem nakaziť, je moja priateľka.

Lekári hovoria, že koronavírus majú aj osoby bez príznakov a môžu ochorenie roznášať. Preto som radšej doma a nikam nechodím,“ povedal argentínsky reprezentant.

Anglická Premier League by sa mohla začať hrať od 8. júna. „Ak u niekoho potvrdia koronavírus, všetci sa budeme báť, čo sa ďalej bude diať. Verím, že čoskoro bude dostupná na toto ochorenie vakcína a celá táto situácia bude už len minulosťou,“ doplnil Agüero.

Bola by to smrť futbalu

O predčasnom konci aktuálne prerušenej sezóny nechce ani len počuť prezident Talianskej futbalovej federácie (FIGC) Gabriele Gravina. Ten sa vyjadril, že pod niečo také sa nikdy nepodpíše, pretože by to znamenalo „smrť talianskeho futbalu“.

Hoci patrila krajina medzi koronavírusom najviac postihnuté, Gravina je presvedčený o reštarte futbalovej ligy. Podľa nariadenia vlády by profesionálne tímy mohli začať s tréningom od 18. mája.

„Odmietam podpísať úplné zastavenie súťaží, pokiaľ na to nie sú objektívne príčiny. Pri úplnom zrušení by celý náš futbalový systém prišiel o 700 až 800 miliónov eur.

Pri zápasoch za zatvorenými dverami by boli straty 300 miliónov eur,“ povedal prezident talianskeho futbalu.

Minimálna šanca nakazenia

V tomto smere je zaujímavým výskum z Dánska, podľa ktorého existuje len minimálna šanca nakaziť sa počas futbalového zápasu.

Podľa výskum univerzity v dánskom meste Aarhus strávi futbalista v tesnej blízkosti (menej ako 2 metre) iného hráča len minútu a pol z 90-minútovej zápasovej porcie.

„Dánske ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že pri nakazenej osobe musíte byť do dvoch metrov viac ako pätnásť minút, aby sa dal kontakt považovať za relevantný,“ komentoval Allan Randrup Thomsen z imunologickej a mikrobiologickej fakulty univerzity v Kodani.

Podľa aarhuskej štúdie v prípade, že by bol niekto z futbalistov pozitívny na COVID-19, je len minimálna šanca, aby nakazil spoluhráčov či protihráčov.

Je však potrebné rešpektovať všetky hygienické normy a nezdržiavať sa v uzavretých priestoroch ako sú šatne či sprchy.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…