Domov Zaujímavosti Nikdy nie je neskoro začať sa učiť cudzí jazyk

Nikdy nie je neskoro začať sa učiť cudzí jazyk

0
0

Z dnešnej globalizovanej a cestovateľskej doby nám neraz vyplýva túžba alebo dokonca nutnosť zdokonaľovať sa v cudzích jazykoch. Ak sme vám práve vnukli dobrú myšlienku, tak si prečítajte nasledujúci rozhovor, v ktorom sa dozviete, prečo by ste práve vy, alebo vaše dieťa, mali navštíviť jazykovú školu.

Lenka Kysacká, obchodná riaditeľka jazykovej školy Volis Academy a portálu www.volis.sk, nám prezradila nielen to, aké má vzdelávanie v jazykovej škole výhody, ale aj to, ako si vybrať tú správnu.

Lenka Kysacká, obchodná riaditeľka Volis Academy.

Žijeme v dobe, kedy už ľudia naplno pochopili dôležitosť ovládania cudzieho jazyka. Prečo by však mali zvažovať jeho výučbu práve v jazykovej škole?

Výhoda jazykovej školy je, že v nej pracujú odborníci na jazykové vzdelávanie, ktorí študentov vedia správne nasmerovať pri učení cudzieho jazyka.

Zároveň sa budete stretávať v škole aj s inými študentami, čo je pre každého inšpirujúce a motivujúce. Myslím si, že Volis Academy práve toto ponúka. Ak sa učíte sám, je to ako s chudnutím, potrebujete veľa sebazaprenia a pevnej vôle.

Dospelí ľudia majú často pocit, že zo školy už vyrástli. Je teda jazyková škola len pre deti?

Jazyková škola je pre každého. V dnešnom svete potrebujete ovládať minimálne jeden cudzí jazyk, my odporúčame dokonca až dva svetové jazyky.

Ak sa to naučíte ako dieťa, je to výhodou, v dospelosti, ako by ste to potom našli. Nikdy však nie je neskoro začať.

Poraďme teraz rodičom, v akých prípadoch by mali zvážiť jazykovú školu pre svoje dieťa. Malo by sa skôr jednať o doučovanie, alebo môže štúdium v jazykovej škole nahradiť dieťaťu kompletnú výučbu jazyka?

Výučba cudzieho jazyka pri dieťati je komplexná a treba ju vnímať vo viacerých rovinách a závisí najmä od veku dieťaťa. Dôležitá úloha rodiča je vytvoriť k cudzím jazykom pozitívny vzťah a zároveň dieťa podporovať pri učení cudzieho jazyka na základnej alebo strednej škole.

Ak chcete, aby Vaše dieťa hovorilo plynule cudzou rečou, treba v dnešnej dobe urobiť viac, a tým sú napríklad individuálne hodiny cudzieho jazyka.

Nie je to potom na dieťa veľa? Nie je to časovo náročné?

V dnešnej dobe nemajú rodičia veľa času. Zároveň si ale uvedomujú, že ak chce ich dieťa dosiahnuť v živote viac, musia aj oni preto urobiť viac.

Stále viac a viac populárne sú skype hodiny cudzieho jazyka, kedy je dieťa doma, vo svojej detskej izbe a vyučovanie prebieha za jeho písacím stolom. Učiteľ sa online spojí s počítačom dieťaťa a vyučovanie prebieha v bezpečí a pohodlí domova.

Ak sa teda rozhodnem pre štúdium na jazykovej škole, ako si vybrať tú správnu?

Jazykových škôl je veľa, je naozaj ťažké sa rozhodnúť. Do úvahy treba brať viac faktorov. Odporúčame školy s dlhšou históriou, akreditované jazykové školy, prípadne odporúčanie od známych.

V neposlednom rade určite pri výbere školy zaváži aj lokalita, cena a ak ide o skupinový kurz, tak potom aj počet študentov v skupine, ale napríklad aj to, či je jazyková škola ochotná Vám ponúknuť ukážkovú hodinu zdarma.

Je dôležité vzhľadom na môj cieľ, či už ide o doučovanie popri škole, naučenie celkom nového jazyka, či učenie pre zábavu, zvažovať aj metódu výučby?

Ak má človek veľmi jasný cieľ, nebodaj konkrétny termín, do kedy sa musí naučiť cudzí jazyk, je lepšie si zvoliť individuálne hodiny.

Pri nich študent napreduje rýchlejšie, efektívnejšie a lektor sa vie zamerať na konkrétne oblasti cudzieho jazyka, práve tie, ktoré daný študent potrebuje – napríklad konkrétna gramatika alebo aj odborná konverzácia.

Čo v prípade, že sa skrátka len chcem naučiť cudzí jazyk. Mala by som sa pri výbere školy zamerať na metódu, ktorú škola používa?

Všeobecne ponúkajú jazykové školy viacero foriem výučby aj z dôvodu, aby vyhoveli požiadavkám viacerých študentov. Naša jazyková škola tiež nie je výnimkou a snaží sa študenta nasmerovať a poradiť práve metódu výučby, ktorá mu bude vyhovovať a prinesie požadované zlepšenie v jazyku, či už v oblasti komunikácie alebo gramatiky.

Spomenuli ste, že pri výbere školy, treba zvážiť aj veľkosť študijnej skupiny. Viete nám povedať približný počet študentov, ktorý je ideálny pre lepšie napredovanie v učení?

Čím je skupina väčšia, tým menej individuálny prístup môže lektor pri výučbe zvoliť. V každom prípade by nemalo byť v jednej skupine viac ako 8 študentov.

Je možné sa naučiť cudzí jazyk za pár týždňov, ako to sľubujú niektoré reklamy?

V dnešnej rýchlej a uponáhľanej dobe je možné všetko, avšak 99 percent ľudí si to musí „odmakať“ s knižkou v ruke.

Martina Milá, foto: archív VA, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…