Domov Zahraničie Nová Európska komisia: Čo sa od nej očakáva?

Nová Európska komisia: Čo sa od nej očakáva?

0
0

Dňa 1. decembra oficiálne začala svoju činnosť nová Európska komisia. Na jej čelo sa postavila Ursula von der Leyenová, ktorá minulý týždeň predstavila aj svoj tím a priority.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prestúpila minulý týždeň pred europoslancov v Štrasburgu a predstavila svoj tím komisárov a zároveň aj ciele komisie na päťročné funkčné obdobie 2019-2024.

Hlasovanie prebehlo hladko

O zložení novej komisie prebehlo hlasovanie celkom hladko, 461 hlasovalo za, 157 bolo proti a 89 sa hlasovania zdržalo. Hlasovaniu predchádzali verejné vypočutia nominovaných komisárov medzi 30. septembrom až 8. októbrom, kedy mali jednotlivé parlamentné výbory možnosť vypočúvať navrhnutých komisárov a klásť im aj nepríjemné otázky.

Tieto vypočutia nakoniec rozhodli, že traja z pôvodne nominovaných komisárov za Maďarsko, Rumunsko a Francúzsko neuspeli a dané krajiny museli nájsť iných kandidátov.

Toto odmietnutie spôsobilo aj odklad nástupu do funkcie, ktorý sa presunul z 1. novembra na 1. decembra. Súčasná komisia má najväčšie zastúpenie žien v doterajšej histórii komisií.

Veľká Británia odmietla nominovať svojho zástupcu v komisii

Veľká Británia nakoniec ani po výzve zo strany Európskej únie nenavrhla žiadneho zástupcu za eurokomisára z dôvodu odchodu Veľkej Británie z EÚ, ktoré je plánované na 31. januára budúceho roku s dodatkom, že pokiaľ nebude dohodnuté iné oneskorenie.

No samotné rozhodnutie, že nenominujú kandidáta, ani napriek opakovaným žiadostiam z EÚ, vyústilo do porušenia pravidiel EÚ kedy ani plánovaný odchod nie je dôvodom neplniť si povinnosti vyplývajúce zo zmlúv o EÚ a teda aj povinnosť nominovať svojho kandidáta.

Európska únia teda začala konanie voči Veľkej Británii za porušenie právnych predpisov EÚ.

Ambiciózna agenda novej predsedníčky v oblasti ochrany klímy

Za hlavnú prioritu si nová predsedníčka spoločne so svojimi komisármi stanovila európsku zelenú dohodu, ktorá by mala zaistiť Európskej únii pozíciu lídra v oblasti environmentálnych otázok a v boji proti zmene klímy.

Ako hlavný cieľ v tejto otázke bolo prisľúbené, že za prvých sto dní svojej činnosti predstaví komplexný plán na boj proti klimatickým zmenám.

Ako ďalšie priority si stanovila oblasti podpory inovácií a rozvoja digitalizácie. No nechýbala ani problematika ochrany demokracie, občianskych práv, európskych hodnôt a taktiež právneho štátu.

Ako predsedníčka vo svojom prejave potvrdila, je čas na to, aby sa Európska únia po rokoch problémov ako finančná kríza a brexit začala orientovať aj na odvážnejšie a pozitívnejšie oblasti a zámery, ktoré by mali priniesť členským krajinám EÚ nové impulzy a rozvoj.

Očakávania sú veľké

Očakávania od novej komisie sú relatívne veľké. Každá členská krajina má svoje špecifické záujmy a problémy, ktorých riešenie očakáva od novej komisie.

Krajiny nášho susedstva očakávajú riešenie otázky migrácie, ktorá zostáva tŕňom v oku pre stredoeurópske krajiny. No ani ostatné krajiny EÚ nezaostávajú.

Riešenie otázky migrácie zaznieva aj z iných kútov EÚ a pridávajú sa otázky súvisiace s budúcim smerovaním EÚ v oblasti rozširovania, kohéznej politiky, poľnohospodárstva a iných oblastí.

Kto bude hrať prvé husle po odchode Veľkej Británie z EÚ?

Nateraz ostáva ešte jedna nezodpovedaná otázka, a to, kto bude najsilnejšie ovplyvňovať budúcnosť celej EÚ po odchode Veľkej Británie z EÚ, vzhľadom na prebiehajúcu volebnú kampaň vo Veľkej Británia, kedy priebežné výsledky prieskumov verejnej mienky naznačujú, že jej odchod z EÚ je dnes už len otázkou času.

Dve najsilnejšie krajiny Nemecko a Francúzsko dnes prostredníctvom svojich lídrov prezentujú názory na budúce smerovanie EÚ a v niektorých prípadoch značne odlišné – ako pri otázke rozširovania, kedy Francúzsko presadzuje uzavretejšiu politiku oproti Nemecku, alebo v prípade európskej obrany, kedy Nemecko sa viac spolieha na NATO ako Francúzsko.

Už tieto prvé spory naznačujú, že boj o budúceho lídra v EÚ sa pomaly začína.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …