Domov Zahraničie Nová Kaledónia bude hlasovať o svojej nezávislosti

Nová Kaledónia bude hlasovať o svojej nezávislosti

0
0

Minulý týždeň sa po viachodinovom rokovaní dohodli zástupcovia ostrovného národa a predstavitelia francúzskej Novej Kaledónie na vypísaní referenda o nezávislosti, ktoré sa má uskutočniť v roku 2018.

Táto iniciatíva nie je nová, prvý pokus o vyhlásenie nezávislosti pochádza z roku 1987, kedy len 1,7 percenta hlasujúcich hlasovalo za nezávislosť, viac ako 98 percent hlasovalo za zotrvanie v rámci Francúzska.

Správne usporiadanie Novej Kaledónie

Ostrov sa nachádza v Tichom oceáne okolo 1210 kilometrov východne od Austrálie, sústava ostrovov je zámorskou správnou korporáciou sui generis. Viaceré zmluvy jej dnes zaisťujú značnú vnútornú autonómiu.

Nová Kaledónia má okolo 275 000 obyvateľov, pričom okolo 45 % z nich sú pôvodní obyvatelia ostrova – Kanakovia.

Nová Kaledónia

Nová Kaledónia bola objavená Jamesom Cookom v roku 1774 a v roku 1853 ho anektoval Napoleon III. a ostrov sa stal sa súčasťou Francúzska. Významná je z hľadiska zásob niklu, kedy má na svojom území až okolo 25 % v súčasnosti známych zásob.

Historické pozadie vzájomných vzťahov

Pre vzájomne vzťahy medzi Novou Kaledóniou a Francúzskom je dôležitá Nouménská dohoda z roku 1998, ktorá určila postavenie pôvodnej populácii Kanakov a postupný ústup Francúzska z jeho územia ako aj možnosť vyhlásenia referenda.

Rokovania priniesli dohodu o referende

Francúzsky premiér Édouard Philippe po rozhovoroch povedal, že sa našla politická dohoda a referendum sa uskutoční najneskôr do konca novembra 2018.

Samotný francúzsky prezident Emmanuel Macron vyjadril nádej, že Nová Kaledónia aj po hlasovaní zostane súčasťou Francúzska. 

jus, foto: internet

  • Nová Kaledónia odmietla nezávislosť od Francúzska

    Minulý týždeň sa uskutočnilo referendum o nezávislosti Novej Kaledónie od Francúzska, ktor…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 01/2020: Čo čaká Slovensko a svet v roku 2020?

Milí čitatelia! V mene celej redakcie týždenníka Koment si Vám dovoľujeme do roku 2020 pop…