Domov Slovensko Štát chcel nemocnicu od Penty, ostali mu Rázsochy

Štát chcel nemocnicu od Penty, ostali mu Rázsochy

0
0

Záujem štátu o novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave neustupuje. Sám predseda vlády Peter Pellegrini vyhlásil, že nová štátna nemocnica v Bratislave definitívne bude a urobí pre to všetko, čo bude v jeho silách.

Ako minulý týždeň uviedol premiér Peter Pellegrini „štát neupúšťa od svoje myšlienky mať v Bratislave jednu veľkú univerzitnú národnú koncovú nemocnicu, kde bude poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť.“

Problém naďalej ostáva, kde by nemocnica mala stáť, kto bude investorom a aj to, či bude nemocnica tak úplne štátnou.

Rázsochy staviame už desaťročia

Nemocnica na Rázsochách je projektom, ktorý v hlavnom meste započal ešte v druhej polovici 80-tych rokov a stále ide iba o hrubú panelovú stavbu, ktorá chátra a normám už nevyhovuje.

Preto ju pred pokračovaním výstavby treba zbúrať. Do projektu sa investovalo viac ako 70 mil. eur. Zbúranie by štát stálo ďalších 17 mil. eur.

Penta má náskok

Finančná skupina Penta už novú nemocnicu v Bratislave stavia. V lokalite Bory má vybudovať špičkovú nemocnicu s kapacitou 400 lôžok, ktorá bude poskytovať konkrétne typy zdravotnej starostlivosti.

Nemocnica bude stáť neďaleko neslávne známeho štátneho projektu Rázsochy. „Intenzívne pokračujeme v príprave novej nemocnice na Rászochách,“ skonštatoval Pellegrini, avšak vzhľadom na dlhodobú neschopnosť štátu v tejto veci, je budúcnosť Rázsoch ako špičkovej štátnej  nemocnice otázna.

Projekt by aj v prípade výstavby zaostal za projektom Penty minimálne o dva roky. Pellegrini má teda oprávnené obavy.

„Nemôžem dopustiť, aby sa stalo, že v prechodnej fáze, kým štát postaví svoju nemocnicu, nám najlepší odborníci, lekári odídu do súkromnej nemocnice, a potom bude mať štát problém naplniť svoju nemocnicu,“ uviedol. Aj vzhľadom na to premiér načrtol ďalšiu možnosť.

Pellegrini neuspel

„Štát by sa mohol pokúsiť presvedčiť súkromného investora, aby upustil od svojej súkromnej investície a ponúkol projekt štátu,“ uviedol Pellegrini s tým, že projekt Penty nespĺňa parametre, ktoré moderná univerzitná nemocnica v Bratislave potrebuje, ale ak by sa dal rozšíriť na priľahlé pozemky, bola by to schodná cesta.

Samotný investor však poslal premiérovi jasný odkaz – svoj projekt štátu odpredať neplánuje. Rokovania tak skončili skôr ako vôbec začali, a tak sa zdá, že nám ostane len čakať na koniec nekonečného príbehu a veriť, že sa štátu jedného dňa podarí Rázsochy postaviť.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…