Domov Slovensko Novela zákona o cestnej premávke, ktorá má ochrániť cyklistov, je v parlamente

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá má ochrániť cyklistov, je v parlamente

0
0

Koaliční poslanci predkladajú novelu zákona o cestnej premávke, ktorá má za cieľ zlepšiť bezpečnosť na cestách.

Malá zmena, ktorá pomôže

„Naším prioritným cieľom je jasne definovať a spresniť bočný odstup pri predbiehaní zraniteľných účastníkov cestnej premávky. Konkrétne ide o predbiehanie cyklistov, ale aj chodcov či kolobežkárov.

V novele zákona definujeme, ako má vyzerať bezpečnostné predchádzanie, pričom vodič automobilu musí zachovávať dostatočný bočný odstup, ktorý je najmenej 1 meter pri rýchlosti do 50 km/h a 1,5 metra pri vyššej rýchlosti.

Veríme, že táto malá zmena pomôže k vyššej bezpečnosti na cestách,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a jeden z predkladateľov novely Radovan Sloboda.

Podľa poslanca za Sme rodina Miloša Svrčeka je dôležité, aby vodič pri predbiehaní prihliadal najmä na rýchlosť, druh svojho i predchádzaného vozidla, poveternostné podmienky a stav a povahu vozovky, čo sú základné parametre dodržania bezpečnosti.

Rozšírenie zákona o kolobežkárov

V súvislosti so zmenami pri predbiehaní vodičov malých motocyklov, cyklistov a chodcov sa tiež navrhuje upraviť pravidlá vodičov aj voči vodičom samovyvažovacích vozidiel a kolobežiek s pomocným motorčekom.

„Je to rozšírenie zákona aj o týchto účastníkov cestnej premávky, ktorých doteraz cestný zákon nepoznal. Zároveň navrhujeme, aby účinnosť zákona bola daná od marca 2022, pričom veríme, že nájdeme širokú podporu nielen v parlamente, ale aj medzi občianskou spoločnosťou, ktorej záleží na bezpečnosti našich cyklistov,“ doplnila poslankyňa OĽANO Romana Tabák.

oš, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: SaS a skutočná opozícia

Sulíkova Sloboda a solidarita sa tvári ako opozičná strana, ale je to len zdanie. Skutočná…