Domov Zahraničie Novozélandský útočník chcel napodobniť Breivika

Novozélandský útočník chcel napodobniť Breivika

0
0

Minulý týždeň otriasla svetom obrovská tragédia. Útočník zaútočil na dve mešity na Novom Zélande, za sebou nechal až 50 mŕtvych a 50 ďalších ľudí bolo zranených.

V meste Christchurch útočník zaútočil na dve mešity v piatok v čase obeda, čo je zvyčajne veľmi rušné obdobie v mnohých mešitách po celom svete.

Takýto útok nikto nečakal, a aj novozélandskí politici ho považujú za čierny deň v celej histórii. Podľa súčasných informácií bol útok starostlivo naplánovaný a úplne šokoval obyvateľov Nového Zélandu ako aj celý svet.

Koľko bolo útočníkov

Na začiatok polícia zadržala až štyroch podozrivých, polícia si však myslí, že konkrétny útok plánoval a vykonal iba jeden z nich. Práve 28-ročný Brenton Tarrant bol aj priamo obvinený z vraždy v súvislosti s útokom na dve mešity.

Útočník Brenton Tarrant

Už v sobotu prebehlo prvé vypočúvanie a súd bude ešte pokračovať. Podľa doteraz známych informácií tesne pred streľbou bol zverejnený 74 stranový manifest, ktorý pravdepodobne zverejnil samotný útočník.

Tento manifest je plný protiimigračných a protimoslimských názorov, a tiež obsahuje vysvetlenie samotného útoku, ktorý mal byť odpoveďou za útoky, ktoré moslimovia vykonali v Európe. Podľa dokumentu sa Tarrant nechal inšpirovať útokom Andersa Breivika v Nórsku.

Útok Andersa Breivika

Anders Behring Breivik zabil v roku 2011 dokopy až 77 ľudí, keď najskôr odpálil bombu v blízkosti vládnych úradov v Osle, čím odlákal pozornosť a následne začal útočiť na účastníkov letného tábora na ostrove Utoya.

Pred útokom zverejnil 1500 stranový manifest, v ktorom hovoril o tom, že zaútočil na týchto ľudí, lebo prijali multikulturalizmus a zároveň vyzval ostatných, aby ho nasledovali.

Reakcia novozélandských a svetových politikov

Podľa slov novozélandskej premiérky Jacindy Ardernovej je potrebná celková refor- ma zbraňovej politiky, keďže útočník vlastnil ako poloautomatické zbrane tak aj zbrojný preukaz legálne.

Parlament už začiatkom tohto týždňa vzdal úctu všetkým obetiam tohto teroristického útoku. Naprieč celým svetom politickí lídri odsúdili tento ohavný čin.

Vyjadrili úprimnú sústrasť pozostalým a smútok nad stratou mnohých životov, a tiež odsúdili akékoľvek prejavy nenávisti, pravicového extrémizmu. Mnohí hovorili o potrebe odstránenia terorizmu vo všetkých jeho formách.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…