Domov Zahraničie Nový 126. japonský cisár nastúpil na trón

Nový 126. japonský cisár nastúpil na trón

0
0

Koniec mesiaca apríl a začiatok mája bol pre Japonsko kľúčový z hľadiska ďalšieho smerovania krajiny. Starý cisár abdikoval, nastúpil nový cisár a s ním aj nová éra pre Japonsko.

Po tom, ako na trón nastúpil japonský cisár Naruhito, po abdikácií 85-ročného cisára Akihita, dal svoj prvý verejný prejav počas uplynulého víkendu.

Počas neho pozdravil desaťtisíce Japoncov, ktorí čakali celé hodiny, aby zahliadli svojho nového cisára. Počas krátkeho príhovoru v sprievode svojej manželky cisárovnej Masako zaželal všetkým zdravie, šťastie a ďalší mierový rozvoj krajiny ako aj celého sveta.

V podstate vyjadril svoju túžbu nasledovať kroky svojho otca. Tento prejav zopakoval počas dňa 6-krát, aby mal nového cisára možnosť vidieť čo najväčší počet čakajúcich ľudí.

Cisár Naruhito

Narodil sa 23. februára 1960 ako prvý syn bývalého cisára Akihita. Po nástupe jeho otca na trón sa oficiálne stal aj korunným princom, a teda bol na úlohu budúceho cisára pripravovaný.

Študoval v zahraničí na Merton College v anglickom Oxforde, špecializoval sa na dopravu. Jeho manželka sa volá Masako, a predtým aktívne pôsobila v japonskej diplomacii.

Prvá abdikácia po 200 rokoch

Po tom, ako abdikoval japonský cisár Akihito, bol za jeho nástupcu vybraný jeho najstarší syn, Naruhito. Ten počas slávnostného nástupu na trón prevzal tri posvätné poklady – meč Kusanagi, zrkadlo Jata no Kagami a klenot Jasakani no Magatama, ktoré predstavujú symboly slnečnej bohyne Amaterasu.

Samotná abdikácia dnes už emeritného cisára Akihito je nezvyčajná, a nestala sa už posledných 200 rokov, no vek a zdravotný stav mu už neumožňovali naplno vykonávať svoju pozíciu.

Tento svoj úmysel oznámil už pred troma rokmi a parlament dokonca musel schváliť špeciálny zákon, aby mohla táto abdikácia prebehnúť.

Nová éra Japonska

Okrem zmeny na tróne to však aj znamená zmenu v období, ktoré japonský cisár predstavuje pre krajinu. Krajina ukončila svoju 30-ročnú éru Heisei, ktorá bola prezentovaná abdikovaným cisárom Akihitom a znamenala všadeprítomný mier.

Éra bola poznačená najmä pacifizmom, ktoré Japonsko presadzovalo, no nebola sprevádzaná len pozitívnymi udalosťami. Nová éra sa od 1. mája volá Reiwa, znamená to podľa oficiálneho prekladu japonského ministerstva zahraničných vecí krásna harmónia.

Nová éra naznačuje nádej, že sa krajina stane miestom, kde každý Japonec bude chcieť žiť a má predstavovať nádej pre budúcnosť.

Postavenie cisára v japonskom ponímaní

V minulosti boli japonskí cisári vnímaný ako bohovia na zemi a taká im bola prejavovaná aj úcta a postavenie v krajine, no udalosti druhej svetovej vojny a najmä nová ústava, ktorá bola v krajine neskôr prijatá, zmenila ich postavenie.

Ústava im pripísala symbol štátu a jednoty ľudí, no v ich kultúre aj tak naďalej pretrváva veľká úcta k cisárovi. Aj prieskumy verejne mienky v Japonsku  naznačujú, že až štyria z piatich Japoncov majú pozitívny vzťah k novému cisárovi a tomu, čo prezentuje pre krajinu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…